💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Анна
5 липня 2024 12:37
Джеймс Олiвер просто класний автор книг. І до речі, класний сайт. Молодці
Бродяги Пiвночi (збірник) - Джеймс Олiвер Кервуд
Юрій
7 червня 2024 13:40
Чудовий приклад якісної сучасної української книги!👍
Лис та інші детективні історії. - Мирослав Іванович Дочинець
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Сучасна проза » Вітри сподівань - Володимир Кільченський

Вітри сподівань - Володимир Кільченський

Читаємо онлайн Вітри сподівань - Володимир Кільченський
козаків. Ті, опустивши голови, не огризалися, а покірно сиділи на конях.

— Що це за поповнення? — мовив Мигура, побачивши своїх і чужинських вершників.

Павло гордовито виїхав наперед і, спішившись, доповів:

— Взяли побіля річки, плавом Гнезну долали… Так ми їх і стріли!

Сильвестр усе зрозумів і, обійшовши навкруги бранців, мовив:

— Правдиво все розповісте полковнику, а після присяги Хмелю — до його війська, а викручуватиметесь — до татарина на аркан!

Сотник з жалем поглянув на своїх забитих і наказав якнайшвидше відправити підляшків знімати допит, доки він не розсердився.

Через день багатотисячне військо Хмельницького в союзі з татарським взяло в облогу Збараж. До полку Данила Нечая приєдналися посилена Брагільська та Звягільська сотні. Полковник добре знав та довіряв сотникові Мигурі і під час облоги почав доручати шаргородцям виняткові завдання. Перша сутичка з ворогом сталася на початку другої декади липня 1649 року. У суботній день липня полк Нечая закінчував облаштовувати шанці й табір. Після важких земляних робіт козаки з сотні Мигури подалися відшукувати придатне озерце для купання, назавтра була неділя, і сотенці готувалися приймати причастя та слухати богослужіння. Багато з них надіялися, що, замкнувши ворожі війська в облозі, Богдан Хмельницький не стане поспішати з приступом.

Ранок почався з молебню, і святково одягнені козаки сумирно слухали літургію Господню. Святі отці ще не встигли прибрати похідного аналоя, як почулися голоси вістових про збір старшини до полковника.

— Час переодягатися, хлопці, помолилися, віддали Богові шану, подякували літові, а зараз ідіть за порохом до Глухенького!.. — намовляв своїх невеселим голосом Павло.

Повернувся сотенний від полковника, і з його посмішки здогадалися про гарні новини.

— Чекаєте, не до бійки сьогодні нашій сотні, а полки йдуть, разом з татарами. Хан наполіг, мовляв, доки ляхи не зарилися шанцями, зробити їм секір башка!

Старшина і десятники понурили голови, та Мигура з радістю додав:

— А ми напоготові сидимо!

Усі задоволено посміхалися та дякували Богові за Його милість до їхньої сотні. У татарському таборі загриміли барабани і зчинився тисячоголосий гамір, посилюваний іржанням коней: татари готували свої чамбули до приступу.

Брацлавський полк також гуртувався перед своїми шанцями і під заклики сурми та барабанне дріботіння з ходу ринувся уперед, де у ляхів ще залишалися діри в захисних валах та ровах.

Молоді козаки повсідалися на валах і, оглядаючи майбутнє поле битви, почувалися якщо не верхівцями, то полковниками. Замковий, Сподинець, Коляда прилаштувались поряд з Павлом і мовчки спостерігали за полем бою.

Козацькі полки й татарські чамбули одночасно досягали редутів та валів, частина війська залишилась брати вали, а решта ринулась у діри новозведених захисних споруд, змівши там захисників. Козацькі ряди, немов довжелезні ящірки, почали втягуватись до ляського табору. Звідти долинали переможні вигуки: «Слава! Слава!» Але тим, хто залишився, брати високі вали було значно гірше.

Під час наступу забиті та поранені купами скочувалися з них, а через забитих лізли інші та за мить і самі відкочувалися донизу, створюючи своїми тілами згромадження людської плоті. Тепер уже молоді й бувалі вояки не могли поглядати байдуже на загибель у них на очах сотень своїх побратимів. Замковий почав гасати табором, вишукуючи сотника, та коли і знайшов того, окрім словесного «окропу» на свою голову нічого не домігся. Павло обійняв свого друзяку і, всадивши на траву, мовив:

— Ти присядь, Гнате, там ще багато ляхів… І ми кров проллємо, куди поспішаєш? А ще вивірений козак!

Молоді хлопці, побачивши шалений опір захисників Збаража, теж гарячково тупцювали та штовхалися в суперечці. Один Петрусь Мосьпан сидів на валу, розглядаючи небувалу бійку, раз по раз вкидаючи сухарі до рота. Скиба узрів, що Петра не хвилює бійня, яка зчинилась неподалік них, підбіг і, вихопивши торбу, жбурнув її подалі від валу. Мосьпан якусь мить очманіло дивився на нього знизу вгору, а тоді, заревівши, немов недорізаний бугай, кинувся на Романа. Довго чубитися їм не дозволив Павло, не один раз огрівши по черзі по спинах нагаєм. Ті розбіглися врізнобіч, шукаючи для спин прохолодного місця…

— Хто ще невдоволений наказами сотника?.. Сидіть і глипайте, решта вас не стосується! Накажуть йти… і підемо! — сердито, водячи очима по десятинцях, висловився Година.

Аж до заходу сонця точилися бійки, і навіть вже поночі побіля шанців чулося, як ляскають пістолі та кричать затяті суперники.

Наступного дня супротивники збирали тіла загиблих, а коли на північ від фортеці долинало відлуння далекого бою, сторожко поглядали в тому напрямку та готові були хоч зараз йти далі вбивати один одного.

Павло був негайно запрошений до Мигури і, зайшовши до його намету, здивувався, що на нього чекає сотник з якимось значним козаком немолодих літ, але жвавим у рухах, котрий, незважаючи на простецьку одежину, вражав якоюсь вищістю над його сотником. Козак якусь мить оглядав Годину, тримаючи правицю на руків’ї розкішно оздобленої шаблі. Обходячи навколо Павла, начебто ненароком штовхнув його плечем, і коли Павло, злегка похитнувшись, залишився на місці, задоволено усміхнувся.

— Ти, Павле, торік у сотника Гусака перебував. Чи це брехня? — швидко запитав чоловік.

— Воював, аякже! З-під Пилявців і до холодів, звісно, про це і сотник відають… — розгублено мовив Павло.

Відгуки про книгу Вітри сподівань - Володимир Кільченський (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: