Крівава Книга Ч. 2. Матеріяли до польської інвазії (оригинал) - Автор невідомий
В ночи з 29. на ЗО. червня арештовано в селі Глинній коло Львова кондуктора Осипа Райгера, господарів і зарібників Андрія Райтера, Осипа Берецького, Михайла Пузяка, СтеФана Гринька і Осипа Иисилів.
В Турчанщині переведено в другій половині липня масові арештування. В ночи з дня 20. на 21. липня арештовано в Турці: Івана Середу, шкільного інспектора, Мих. Маліша упр. школи, Івана Заліщука, дир. каси, Вол. Середу і Даниловича, ґіин. абітурієнтів, о. Марти-новича з Яблінки і громадян Яворського, Юзьвяка та Буца. Арештованих привезено до Львова до Д. 0. Ґ. .. Пізнійше приведено другий транспорт, зложений з упр. школи Мик. Владичина з Соколик, о. Володимира Венгри-новича з Тарнави вижн, о. Григорія Морова з Борині та дра Ярослава Сьокала з Борині. Всіх віще наведених арештували місцеві орґани на безосновний донос „06-рони Народової“.
Дня 4. липня арештовано і привезено до Львова о. Михайла Сивеньского, пароха Дернова, біля Камінки-Струмилової.
В половині липня арештовано в Дмитровичах львівського повіту п. Марію Сіцінську, учительку тамошної школи, мовляв за те, що вона усунула із шкільної салі польського орла.
Дна 17. липня арештовано у Львові СтеФана Крупця, який переходив коло військового маґазину.
Дня 19. липня арештовано в Золочеві знову на донос охрани, яка стоїть під командою відомих золо-чівських вшехполяків — дра Ваня, дра Пиндика, дра Балтаровича і учителя Тарнавського. Арештовано їх під закидом ширення большевизму. Всіх їх привеяено до Львова. Дра Балтаровича і уч. Тарнавського випущено в огляду на їх старший вік домів, але конфінов«яо їх в Золочеві, а решту вивезено до табору для інтернованих у Кельцах.
В неділю двя 25. липня привезено знову до Львова цілий транспорт коло 50 осіб, арештованих Українців в Теребовельщині.
У снятинському повіті арештовано в Княжу на якийсь анонімний донос Дмитра Кібича, начальника почти з Кут, який полишений служби, перенісся до рідні на село, та Юрка Грицюка, був. за українських часів комі-саря. По переслуханим) признано їх за невинних та все таки уміщено їх в таборі на Ялівци.
У печеніжинському повіті арештовано нічю з
18. на 19. липня в селі Стопчатові і в місточку Ябло-нові Миколу Вовкунця, б. австр. ОФІцира, Петра Заячука і учителя Василя Боднара, рівнож на чийсь безосновний донос. Іїо перевезенню їх до Львова і по переслуханню, випущено їх до міста, одначе на другий день, коли зголосилися по документи, сказано їм, що вони небезпечні „для цалеґо паньства польскеґо“. М. Вовкунця конФЇновано в чужому для нього перемишлянському повіті, де він не мав ні свояків, ні знаиомих. Петра Зая-чука інтерновано на Ялівци, а Василя Боднара випущено.
В Отинії арештовано: полк. Олекс. Гаванського, залізничника Онуфрія Луценка, хор. У. C. С. Михайла Кіндрацького, Каспра Сільського, господ. ПосиФа Клю-ченка, субекта ИосиФа ІІалагняка. Всіх їх арештовано дня 22 липня в ночі. Причина арештування невідома.— Без переслухання інтерновано їх на Ялівци.
В Дрогобичи арештовано Володимира Шипайла,
б. старш. української армії; Івана Семянчука арештовано в часі, коли він переїздив в службі через Чернів п. Рогатин.
В Перегінськуп. Долина, Миколу Кулика, повернувшого з Канади, арештовано за те, що він мав кана-дійські українські книжки.
Василя Кінаха з Пархача, п. Сокаль арештовано під закидом большевицької агітації.
Дня 18. липня арештовано в Тернополі Юліяна Янківського, Володимира Букшованого, Авґуста Бутримо-вича, Данила Кінаша і Осипа Соложинського; їх перевезено до Золочева, звідки дня 7. серпня відставлено до полевого суду Д. 0. Ґ.
На Левандівці коло Львова арештовано вернувших з України Берктравма і Піцікевича та вивезено їх на захід.
На Клепарові коло Львова арештовано 4. с. м. Івана Кінаша.
В селі Куровичах, пов. Перемишлннп, арештовано Дениса Стоцького.
Дня 22. липня в Тернополі польські власти арештували около ЗО осіб з поміж українського громадянства, між ними дві панни Никлівні з мамою і студента університету Адама Гарасимовича, котрого в додатку заковано в кайдани.
Дня 24. липня арештовано о. Івана Заяця з Тули-голов пов. Судова Вишня і перевезено на Яловець.
В перших днях серння арештовано Михайла Луцького з Янчина, батька сотника війск армії Павленка Остана Луцького, мимо сего, що син як сотник Генерального штабу армії Павленка був приділений до Генеральної команди 6. польської армії і там тішився повним довірем, а в польських часописях поміщував інтервіі, пропагуючі польсько-українську згоду.
Після відвороту большевиків арештували Поляки у Станиславові д 9. вересня зал. ур. Загайкевича, о. Целе-вича, студ. Паньчака, котляра Нестерюка, Шпора і Урив-ського. Арештовані му сіни бігти за повозкою, що везла жандармів, а хто приостановився, сего підганяли буками. До Нестерюка крикнули: тікай! і він пустився тікати. Вистрілом вбили його і над трупом ще покепковували.
Так само почалася нагінка на Українців після відвороту большевиків і у Заліщиках. У. Горож. Комітет у Львові отримав від визначного укр. діяча в Заллциках виказ арештованих з сего міста і околиці і сей виказ подає слідуючі імена:
Таню Димбіцьку арештовано вечером в тім, в чім була в хаті; зимною ночею відставлено її пішком до Дзвиняча, звідти до Чорткова, де її звільнено.
Судового ОФІціяла із Тлустого Шпікулу і поборцю Камінського держано 3 дні у маленькій кімнаті, не подано йому ані ложки страви, і не дозволено нічо купити.
Дра. волинського арештовано вечером і уміщено у передсінку маґістрацьких виходвів; не було там де рушитись, вікна не було; доперва третього дня на просьбу дітей перенесено його до жидівських пивниць.
Др. Долинськпй в арештах вахоруєав, та власти, хоч їх про се діти його звідомили, не зробили нічого, і доперва 8. дня візвано його до протоколу; а коли він заявив, що не може йти, комісар прийшов на переслу-хання до арешту. Та хоч побачив на свої очі лежачого хорого, не зробив нічого, в ціли помочі хорому.
0. Чорнодолю пароха з Заліщик, арештовано вечером перед „Покровом 11р. Д. M“ у храмове свято в иа-рохії і перед відпустом у церкві. Із Заліщик вивезено його в неділю до Львова.
Дра Бараника держать в арештах у Заліщиках дві неділі без переслухання, бо як сказав оден урядник „матеріял допєро зберайон“.
Учителя Цалинюка тримали без переслухання у передсінку маґістрацьких виходків і не хотіли випустити навіть на коридор.
Коли о. Чорнодолю виводили з міста, на залізниці зібралися сотки парохіян, thchvhhch