Науково-практичний коментар до Податкового кодексу України: в 3 т. - Колектив авторів
Фактично до переліку доходів від операційної діяльності включається тільки виручка від основної діяльності підприємства. У бухгалтерському обліку такі доходи відображаються на субрахунках класу 7, а саме 701 «Дохід від реалізації готової продукції», 702 «Дохід від реалізації товарів», 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг». До доходу з метою оподаткування включається дохід за вирахуванням податку на додану вартість в оцінці за контрактною (договірною) вартістю, але не менше ніж сума компенсації, отримана в будь-якій формі, в тому числі при зменшенні зобов’язань.
Для банківських установ відображення в обліку таких доходів здійснюється відповідно до Плану рахунків банківської установи. Однак склад доходів від операційної діяльності залежить від категорії платника податків (табл. 3.1).
Таблиця 3.1
Доходи від операційної діяльності за категоріями платників податків
Категорія Види доходів Підприємства, які здійснюють виробництво та реалізацію товарів, робіт, послуг Дохід від реалізації товарів, робіт, послуг Підприємства, які займаються комісійною або агентською діяльністю Винагорода комісіонера (повіреного, агента тощо) Банківська установа 1. Процентні доходи, отримані від здійснення кредитно-депозитних операцій за всіма видами рахунків та цінними паперами, придбаними банком. 2. Комісійні доходи, у тому числі отримані від здійснення кредитно-депозитних операцій, надання гарантій, розрахунково-касового обслуговування, інкасації та перевезення цінностей, операцій з цінними паперами, операціями на валютному ринку та операціями з довірчого управління. 3. Прибуток від операцій з торгівлі цінними паперами. 4. Прибуток від операцій з купівлі/продажу іноземної валюти та банківських металів. 5. Позитивні курсові різниці, які були отримані при перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості в іноземній валюті (перерахунок здійснюється відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку). 6. Надлишкові суми страхового резерву, що підлягають включенню до доходу. Страховий резерв формується і списується банком самостійно в розмірі та порядку, передбаченому методикою, яка визначається для банків Національним банком України. 7. Суми безнадійної заборгованості, що підлягають включенню до доходу. Така заборгованість виникає внаслідок того, що дебітор повністю або частково погашає заборгованість, попередньо віднесену кредитором на зменшення доходів або відшкодовану за рахунок страхових резервів. 8. Доходи від відступлення права вимоги боргу третьої особи або виконання вимоги боржником (факторингу). 9. Дохід, пов’язаний з реалізацією заставленого майна. 10. Інші доходи, пов’язані зі здійсненням банківських операцій. Виробники Ст. 155 Податкового кодексу сільськогосподарської продукції Страхові компанії Ст. 156 Податкового кодексу135.5. Коментований пункт визначає перелік інших доходів, які збільшують загальну суму доходу, яка використовується при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток. Перелік інших доходів та особливості їх визначення відображено в табл. 3.2.
Таблиця 3.2
Методичні аспекти облікового відображення інших доходів та рахунків, на яких враховують доходи в бухгалтерському обліку
Вид доходу Відображення на рахунках бухгалтерського обліку[81] Примітка Доходи у вигляді дивідендів, отриманих від нерезидентів, процентів,