Закон України «Про судоустрій і статус суддів». Науково-практичний коментар - Владислав Едуардович Теліпко
Положення Європейської хартії про закон про статус суддів від 10 липня 1998 року передбачає, що судді, які досягли встановленого законом віку для виходу на пенсію з посади судді та які виконували професійні обов’язки судді протягом визначеного строку, повинні отримувати виплати після виходу на пенсію, рівень яких має бути якомога ближчим до рівня їх останньої заробітної плати на посаді судді (пункт 6.4)
Щомісячне довічне грошове утримання — це особлива форма соціального забезпечення суддів, яка виражається у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що забезпечує їх належне матеріальне утримання. Особливість щомісячного довічного грошового утримання полягає у правовому регулюванні, а також у джерелах його фінансування, які визначені Конституцією України та Законом України «Про статус суддів» (нині — тільки Конституцією та коментованим Законом).
Згідно з частиною першою статті 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів. Це положення передбачає і фінансування щомісячного довічного грошового утримання суддів за рахунок коштів Державного бюджету України, а не Пенсійного фонду України (абзац восьмий пункту 7 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 у справі про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання).
Особливий порядок фінансування судів і діяльності суддів є однією з конституційних гарантій їх незалежності, що закріплюється у статті 126 Конституції України, і спрямований на забезпечення належних умов для здійснення незалежного правосуддя.
Тож як було відзначено вище, судді, який вийшов у відставку, при досягненні пенсійного віку виплачується пенсія або щомісячне довічне грошове утримання за його вибором. При цьому щомісячне довічне грошове утримання виплачується і судді у відставці, який ще не досяг пенсійного віку.
Однак довічне грошове утримання виплачується також і працюючим суддям у визначених цим Законом випадках. Положення про призначення і виплату щомісячного грошового утримання працюючим суддям, затверджене Наказом Державної судової адміністрації України від 24 липня 2009 року № 81, визначає єдиний порядок призначення, виплати і припинення виплати щомісячного грошового утримання працюючим суддям судів загальної юрисдикції, крім суддів Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів, відповідно до пункту 31 постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 № 865 «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів» та Бюджетного кодексу України.
Згідно норм цього Положення, для здійснення контролю за своєчасним призначенням щомісячного грошового утримання суддів в апеляційних, спеціалізованих судах, а також у територіальних управліннях (стосовно суддів місцевих загальних судів) не пізніше 1 грудня поточного року формуються списки суддів, у яких виникає право на одержання щомісячного грошового утримання. Територіальні управління доводять відповідні списки суддів місцевих загальних судів до відома голів судів. Списки суддів, у яких право на одержання щомісячного грошового утримання виникає в наступному році, щорічно до 20 грудня надсилаються територіальними управліннями, апеляційними, спеціалізованими судами до Державної судової адміністрації України. За додержання вимог щодо строків, повноти та якості підготовки документів відповідають начальники територіальних управлінь і голови судів.
Встановлений розглядуваним Положенням порядок оформлення та подання документів для погодження призначення щомісячного грошового утримання передбачає, що за три місяці до виникнення у судді права на одержання щомісячного грошового утримання територіальне управління письмово повідомляє суддю місцевого загального суду, а працівники з кадрової роботи апеляційних, спеціалізованих судів — суддів цих судів про необхідність підготовки ними документів з цього питання. Суддя не пізніш як за два місяці до виникнення права на щомісячне грошове утримання звертається з відповідною письмовою заявою до голови суду, у якому працює.
Працівник з кадрової роботи місцевого загального суду після надходження заяви від судді готує довідку про обчислення стажу роботи судді, що дає право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, проект наказу про призначення щомісячного грошового утримання, в установленому порядку завіряє копію трудової книжки судді та надсилає відповідні документи до територіального управління. Територіальне управління перевіряє документи, готує довідку про обчислення стажу роботи судді, що дає право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, та розрахунок щомісячного грошового утримання. Працівник з кадрової роботи апеляційного, спеціалізованого суду після надходження заяви від судді оформлює необхідні документи, готує довідку про обчислення стажу роботи судді, що дає право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, та проект наказу про призначення щомісячного грошового утримання, а працівник фінансової служби готує розрахунок щомісячного грошового утримання.
Після оформлення усіх необхідних документів про призначення щомісячного грошового утримання, не пізніше ніж за один місяць до виникнення у судді права на його отримання, територіальне управління, апеляційні, спеціалізовані суди надсилають їх до ДСА. Матеріали про призначення щомісячного грошового утримання повинні містити: копію паспорта; копію диплома; копію військового квитка (за наявності); довідку про обчислення стажу роботи, що дає право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання судді; розрахунок щомісячного грошового утримання судді; копії наказів, що підтверджують встановлення індивідуальних доплат, які включені в розрахунок щомісячного грошового утримання; копію трудової книжки; копію послужного списку (за наявності); копію довідок з органів юстиції з посиланням на відповідні рішення та накази; інші документи, які підтверджують трудовий стаж; проект наказу про призначення щомісячного грошового утримання судді. Документи, необхідні для призначення щомісячного грошового утримання, подаються в одному примірнику.
При розгляді документів ДСА перевіряє правильність оформлення документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж, здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів. Право особи на одержання щомісячного грошового утримання установлюється на підставі всебічного, повного й об’єктивного розгляду всіх поданих документів. Після розгляду поданих документів ДСА погоджує призначення щомісячного грошового утримання або у випадках безпідставного зарахування певного стажу роботи відмовляє в