Науково-практичний коментар до Податкового кодексу України: в 3 т. - Колектив авторів
За достовірність інформації, що подається для реєстрації у Державному реєстрі, відповідальність несе фізична особа, що її подає.
У разі виявлення недостовірних даних або помилок у поданій обліковій картці або повідомленні фізичній особі може бути відмовлено в реєстрації та/або внесенні відмітки до паспорта або продовжено строк реєстрації.
Для своєчасного внесення змін до облікової картки державні органи повинні подавати в податкову службу відповідну інформацію про зміни даних, які включаються до облікової картки фізичної особи — платника податків.
Про зміну даних, які вносяться до облікової картки (повідомлення), фізичні особи повинні повідомляти органи ДПС протягом місяця після таких змін шляхом подання заяви за формою та у порядку, що визначені центральним органом державної податкової служби України. Внесення змін до даних у Державному реєстрі здійснює ДПС України та повідомляє відповідні органи податкової служби за місцем обліку, проживання чи отримання доходів фізичною особою.
Після реєстрації в Державному реєстрі за зверненням фізичної особи, її законного представника або уповноваженої особи орган державної податкової служби видає документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, за формою та у порядку, визначеному центральним органом державної податкової служби (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби). У такому документі зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Органом державної податкової служби за місцем проживання фізичної особи на прохання такої особи до паспорта громадянина України можуть бути внесені (сьома, восьма або дев’ята сторінки) дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру за встановленою формою.
За зверненням фізичної особи, яка подала повідомлення для обліку її в окремому реєстрі Державного реєстру, орган державної податкової служби після отримання інформації з Державного реєстру про взяття такої особи на облік за прізвищем, ім’ям, по батькові, серією і номером паспорта вносить до паспорта громадянина України такої особи (сьома, восьма або дев’ята сторінка) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) використовується в усіх документах, які містять інформацію про об’єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Документи, які не мають реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України.
Відомості з Державного реєстру використовуються органами державної податкової служби виключно для здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства України та є інформацією з обмеженим доступом, крім відомостей про взяття на облік фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
Органи державної реєстрації актів цивільного стану, органи внутрішніх справ зобов’язані подавати відповідним органам державної податкової служби інформацію щодо зміни даних, які включаються до облікової картки, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, самозайняті особи, податкові агенти подають інформацію про фізичних осіб, що пов’язана з реєстрацією таких осіб як платників податків, нарахуванням, сплатою податків і контролем за дотриманням податкового законодавства України. Інформація надається із зазначенням реєстраційних номерів облікових карток платників податків безоплатно податковим органам у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Така інформація, зокрема, стосується:
— дати прийняття на роботу або звільнення з роботи фізичних осіб;
— реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання у відповідному населеному пункті;
— зміни прізвища, імені, по батькові, дати і місця народження,
— транспортних засобів, щодо яких у фізичних осіб виникає або припиняється право власності;
— морських, річкових та повітряних суден, щодо яких у фізичних осіб виникає або припиняється право власності;
— смерті фізичних осіб;
— видачі або анулювання реєстраційного посвідчення незалежної професійної діяльності;
— оподатковуваного нерухомого майна, щодо якого у фізичних осіб виникає або припиняється право власності;
— встановлення опіки над фізичними особами, визнаними судом недієздатними, опіки, піклування і управління майном малолітніх, інших неповнолітніх фізичних осіб, фізичних осіб, обмежених судом у дієздатності, дієздатних фізичних осіб, над якими встановлене піклування у формі патронажу, піклування або управління майном фізичних осіб, визнаних судом безвісти відсутніми, а також про подальші зміни, пов’язані із зазначеною опікою, піклуванням або управлінням майном.
Державний реєстр фізичних осіб — платників податків формується на основі Державного реєстру фізичних осіб — платників податків та інших обов’язкових платежів. Відповідно цього необхідності здійснювати перереєстрацію в новому реєстрі немає. Обліковим карткам фізичних осіб, які на момент набрання чинності Податковим кодексом України зареєстровані у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків та інших обов’язкових платежів, присвоюються номери, що відповідають ідентифікаційним номерам платників податків — фізичних осіб, а довідки про присвоєння ідентифікаційного номера не підлягають обов’язковій заміні і є такими, що засвідчують реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків.
ГЛАВА 7. ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИСтаття 71. Визначення інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби