Таємниця одного дiаманта - Логвин Юрій
Особливою пишністю відзначається траур по імаму Хусейну – ашура
Сунізм – найбільш багато чисельний за кількістю послідовників, один з двох (поряд з шиїзмом) напрямів у ісламі. Суніти крім Корана визнають святість сунни, а також звеличування, крім пророка Мухаммеда і Алі, ще ряду халіфів (відхилених шиїтами),
13 Сафіна – загальна назва для судна, що перевозить людей та товари.
2. ТОВСТИЙ ДЖАФАР
1 Шуббат – місяць, що відповідає лютому.
2 Мінарет (від араб. "манара" – світитися) – вежа при мечеті, з якої муедзин закликав віруючих до канонічної молитви – намазу.
3 Аль-ут (з араб. "чаша"| – струнний щипковий інструмент; у середні віки перейшов до європейців і відомий під назвою лютні.
4 Кунжутна олія – рослинна олія, яку одержують із насіння кунжуту (сезаму). Широко культивують кунжут індійський (в насінні до 65 % жиру).
5 Земляна смола – бітум, тягучі залишки природно вивітреної нафти, переважно чорного кольору.
6 Тик – дерево з міцною деревиною, стійкою до вологи, що дуже широко використовувалось у корабельній справі та будівництві.
Росте в тропічних лісах Азії від Індії до Індонезії.
7 Сандал – вічнозелене дерево з ароматною деревиною. Висота до 10 м. В Індії від давніх часів культивується заради експорту деревини в інші країни.
8 Азар – місяць, що відповідає березневі.
3. РОЗБІЙНИКИ
1 Суфізм – мусульманський містицизм.
2 Ісмаїліти – послідовники однієї з найчисельніших сект у шиїтському ісламі. В практиці політичної боротьби широко застосовували методи терору. Виконавці таємних вироків вживали гашиш ("аль-хашиш") – висушену смолисту речовину з недозрілих рослин індійської коноплі, наркотик.
3 Пір – голова суфійського братства.
4 Салах ад-Дін [Саладін, 1138-1193) – єгипетський султан з 1171 р. Засновник єгипетської династії Айюбідів. Очолював боротьбу проти хрестоносців у 1187-1192 рр. У жовтні 1187 р. відбив у хрестоносців Єрусалим.
5 Голову ордену хашашінів називали Щейх-уль-Джебала-"Старець гір", бо він мав резиденцію в горах Ельбрусу.
Шейх (дослівно "старий") – титул правителів князівств і вождів кочових племен: голова мусульманських сект, дервішських орденів. у деяких народів Близького і Середнього Сходу староста села; іноді шановна людина взагалі.
6 Джихад ("старанність, наполегливість) – війна за віру, визначена Кораном. Той, хто відзначився в джихаді, зветься газі, загиблий у джихаді – шахід (мученик).
4. НАГЛА СМЕРТЬ
1 Мекка місто в Саудівській Аравії. У Мецці народився засновник ісламу– Мухаммед. 3 VІІ ст. Мекка – священне місто мусульман і місце їх прощі, хаджа. У Мецці заходиться найбільша святиня ісламу – Кааба.
Медина – місто в Саудівській Аравії. Гробниця Мухаммеда в Медині –друге після Кааби в Мецці місце поклоніння мусульман.
2 Мандейці, сабії – нащадки стародавніх ассіро –вавілонян. Зберегли ще до ісламський культ астрального бога, свої книги. написані на мові, близькій до ассірійської. Мали свої молільні будинки, справляли свої релігійні свята. Багато мандейців були видатними лікарями та астрономами Багдадського халіфату. На сьогоднішній день їх збереглося кілька тисяч в Іраку.
3 Зінджі – чорношкірі африканські раби. Їх використовували на осушуванні боліт, вирощуванні бавовни та цукрової тростини, У 869 р. підняли повстання біля м. Басри. Керував ними Алі ібн Мухаммед. Він оголосив себе прямим нащадком Алі, зятя Мухаммеда. У 883 р. повстання було придушено Аль-Муваффаком, а його керівники схоплені й страчені. Аль-Муваффак – брат халіфа Аль-Мутаміда. Був співправителем брата і фактично керував халіфатом.
5. У СЛАВНІМ МІСТІ БАСРІ
1 Дхау, доу – в арабській мові "зав", у китайській "сао", "соу", Афанасій Нікітін вживає як "тава". Походить із Західної Індії, із мови маратхі– "даба", "дабба", "дабав" – і означає вітрильник для перевезення краму та людей. Найбільш уживане судно на Індійськім океані у середні віки. Вітрильник мав одну або дві щогли з навкісними вітрилами, що дозволяло ходити під кутом до вітру і проти вітру.
3 Джонка (кит. "чуань" – судно) – вантажне дерев'яне судно, має від 2 до 4 щогл. Ніс і корма широкі, високо підняті. Вітрила з циновок, чотирикутної форми. Вантажна спроможність до 600 т. Розповсюджені до сьогодення на Південному Сході Азії та Далекому Сході.
3 Мусони – сезонні вітри, напрям яких різко міняється на протилежний (або близький до протилежного) двічі на рік. Мусони добре виражені в тропічних широтах. головним чином у басейні Індійського океану.
4 Малабарські краї – західне узбережжя Гіндустану. В середні віки на Малабарському узбережжі було багато невеликих князівств, які постійно між собою ворогували.
5 Калікут – знаменитий середньовічний порт на Західнім узбережжі Індії.
6 Еркер (нім. "ліхтар") – засклений або з вікнами виступ у стіні будівлі.
7 Штук – штучний мармур з полірованого гіпсу з різними домішками. Широко використовувався в декорі на мусульманському Сході.
8 Левант – історична назва східного району Середземного моря, відповідає території сучасних Сірії і Палестини.
9 Дар-ель-Кихаб-квартал повій, дослівно "квартал пишногрудих".
10 Гурїі (від араб. "хур" – чорноокі) –фантастичні красуні, що, за Кораном, служать праведникам у раю.
11 Мати халіфа Аль-Аміна (гомосексуаліста), щоб привабити його до жінок, вдягла гарненьких і струнких дівчаток у хлоп'ячі каптани, туго підперезані поясами. Волосся їм підстригали і сховали під головні убори. Тоді всі заможні почали своїх рабинь одягати в такий спосіб, називаючи їх хлопчико-дівчатками – гуламійят.
6. П'ЯНА НІЧ
1 Джамбія – кривий широколезий йєменський чингал.
2 Дамаський булат славився як найкращий протягом середніх віків.
3 Мухтасіб – наглядач за поведінкою жителів середньовічного міста. Служба мухтасіба вважалась релігійним обов'язком і була дуже почесною.
7. ПЕРСТЕНЬ 3 ЛАЛОМ
1 Джарія – молода чорношкіра рабиня (араб.).
2 Хорасан-північно-східна частина Ірану.
3 "Мокканська таємниця" – кава, зрощена в районі аравійського міста Моха (Звідки й назва сорту кави "мокко"), "Кава" арабською означає бути сильним, бадьорим. У період середньовіччя каву вживало обмежене коло людей, бо коштувала вона надзвичайно дорого.
8. КВАСОЛЯНЕ НАМИСТО
1 У Багдадськім халіфаті на шию рабам чіпляли, як ознаку рабства, глиняну або свинцеву кулю.
5 Кумган – глечик з довгим і вузьким горлом та ручкою.
9. ВЧЕНІ МУЖІ
1 Пері (перс.) – казкова красуня.
2 "Отверзаючий Браму" – одне з 99 імен Аллаха.
3 Навруз – байрам – у персів свято весняного сонцестояння.
10. ПОДАРУНОК МУЗИКИ
1 Самаркандський папір славився в середні віки своєю якістю.
2 Рамазан (араб. – рамадан) – дев'ятий місяць місячного календаря мусульманського року. В рамазані, згідно з Кораном, належить виконувати уразу – 30-денний піст, що переривається від заходу до сходу сонця. Правовірний повинен у світлу частину доби відмовлятись від їжі, питва, ігор, видовищ, купання і т. п. За дотримуванням правил урази суворо слідкувало духовенство.
3 До відкриття родовищ смарагдів у XVІ ст.. в Америці (Колумбія) найголовнішим центром видобутку смарагдів були єгипетські копальні.
4 Закурі – хліб, що його подавали у вигляді милостині в'язням або жебракам.
11. ДІАМАНТ І ТРОЯНДА
1 Каперси – дерева, чагарники, багатолітні трави сімейства каперсових. Ростуть у тропіках та субтропіках. Каперси колючі – овочева культура. У квіткових бруньках та плодах багато білків, ефірних масел, вітамінів. 3 давніх часів використовували в солоному та маринованому вигляді як приправу та делікатес. Сюди ж належить декоративна квітка настурція, звана в народі "красолею".
2 Каландарями називали найбільш буйних бродячих дервішів, які захоплювались вином та музикою. Як і дервіші секти "джавлякі" ("голяки ") голили бороду й вуса, волосся на голові, брови і вищипували вії.
3 Султан Му'ізз ад-Адін Санджар із династії Сельджуків. Правив у Східному Ірані у 1097-1167 рр., після 1118 р,– верховний султан сельджуцького роду.
4 Кашгарська рівнина знаходиться в Центральній Азії, на території Західного Китаю.
5 Кербела-місто в Іраку. Місто поклоніння мусульман-шиїтів. При Кербелі було забито третього шиїтського імама Аль-Хусейна, молодшого сина Алі ібн Абу Таліба від Фатіми, доньки пророка Мухаммеда. У 680 р. шиїтів закликали Хусейна до Кербели, щоб він очолив повстання проти халіфа Язіда. Та по дорозі до Кербели Хусейна з 70 воїнами оточили 4000 воїнів халіфа, і весь загін Хусейна було вирізано. Хусейн був визнаний "найбільшим мучеником".
6 Калам – загострена очеретина, якою писали в мусульманських країнах.
7 Каббала (іврит – "Заповіт") – середньовічне релігійно-містичне вчення в середовищі іудаїстів. По кабалістичним викладкам відбувалось ворожіння. Каббала використовувалась для магії.
12. СХОВАНКА ДЛЯ СКАРБУ
1 Ратль – міра ваги, приблизно 400 г.
2 Лупанарій – публічний будинок, бордель,
3 Раїс – голова, начальник.
4 Катіб, кидіб – писар, секретар.
5 Рабиням робили обрізання з метою позбавити сексуальної чутливості, щоб рабиня не відволікалась від роботи. Операцію робили вкрай надбало і жорстоко.
6 Нісрані – арабська назва християнина.
13. АЛІ-БАРАБАНЩИК
1 Форштевень– брус по контуру носового загострення корабля, в нижній частині з'єднаний з кілем.
2 Джин (араб. "дух") – за Кораном, фантастична істота "із чистого вогню", створена Аллахом, в даному випадку – казковий велетень –дух.
3 Слип – похилий береговий майданчик для спуску кораблів на воду або для підйому їх з води на берег.
4 Іслам мас цілу систему заборон відносно їжі. В одному з хадисів сказано: "Аллах заборонив вживати кров, мертвечину, алкогольні напої, свинину…"
14. БАШТА ТОРТУР
1 Каді – релігійний суддя в мусульманській общині. Каді приймали рішення в питаннях релігії, сімейного та кримінального права, слідкували за виконанням мусульманських релігійних обов'язків, спираючись на Коран, сунну та шаріат – комплекс юридичних норм, принципів і правил поведінки правовірних.
2 Диван – державна установа, відомство, канцелярія.
3 Карат – міра ваги для коштовностей, біля 0,2 г.
4 Таміли – народність у південній Індії ("Країні Хінд").
5 Шахін – підвид сокола сапсана, розповсюджений в Західній та Південній Азії. Широко вживаний у середні віки для полювання.
6 Рух-бан, руббан– капітан.