В неділю рано зілля копала - Ольга Кобилянська
Тетяна досi нещастя, горя в своєї мами не зазнавала. Змалечку що бажала - мала; се перший раз в життi - грiм в неї вдарив. Сама власна її доля на тiй дитинi, котру всiєю душею викохала, так тяжко повторилася. В затишку мiж горами, в тихiм лiсi, де, здавалося, не могло втиснутися людське горе - воно повторилося… Вiд кого потяглося те лихо? - питає в думках Мавра. Хто дав початок? А вiн сам, той хлопець, який вже вiн їй милий! Як поглянула на нього, їй привидився сам той з пусти, через котрого утопила свою долю. Межи її долею i Тетяниною рiзниця хiба та, що то з нею скоїлося в пустi, а оце тут, в лiсах…
Не втерпiла Мавра з тими думками в своїй тiснiй хатi, як згадала свою минувшину, Тетянине горе - i вийшла.
Надворi стояв чудовий теплий, тихий вечiр.
Зорi висипалися на небо, мов порозцвiталися, i Мавра, усiвши на порозi своєї хатини, дивиться якусь хвилину в мiсяць. Вiн виринув вповнi, саме проти неї, над залiсненою стiною сусiдньої гори i яром, з шумлячим потоком - i нiби зумисне перед її хатиною - станув.
Навкруги глибока тишина, повна святої тайни, в котрiй все мовчки потонуло. Мавра сидить, дивиться, наче молиться до того мiсяця, що, мов розжареним вуглем пiдсвiчений, неповорушно жарить над горою. Вкруг неї, куди б i не звернула очi, темнi залiсненi гори, що в мiсячнiм сяєвi нiби краю небес дотикаються i з ними водно спливаються.
Мавра молиться до мiсяця, в нiм душею потонула, а з тим i в Тетянинiм горi. То вона, то Гриць виринають перед її душею, мучать її, калiчать, її серце крається на згадку страшного терпiння бiдної зрадженої дiвчини, що, не знаючи зла, i його сама нiколи не чинила, - нараз мов з небес в саму безодню упала. I все через нього. З другої сторони, знов обзивається чомусь в її душi якась струна жалю i за Грицем. Вiн сирота, як їй розказував, без матерi, батька, пiдкинена дитина. Годованець. Звiдки, що, яких родичiв? Вiн не знав. На призьбi пiд хатиною господарiв в лахмiттi знайшли; нiби "в циганськiм", як докоряла iнодi господиня.
Мавру в спогадi тих слiв мов гарячою кров'ю обiлляло. Її дитина з-пiд її боку зникла, а в багатих господарiв в третiм селi вiдси в "циганськiм лахмiттi" на призьбi якась пiдкинена дитина знайшлася.
- Господи боже! - зiтхає вона i здiймає в якiйсь нiмiй муцi, молячи, руки вгору i мов божеволiє на думку, що… може… може… може - аж скричало щось в її душi - се її син! Вiн же такий подiбний… до її любка [32] з пусти, а її дитина бiла була, господи боже, бiла! Та нi, нi, се вона ось тут, в тiй самiтностi, та тепер з жалю за Тетяною збожеволiла цiлком, з розуму вже сходить. Ой, Тетяна… - обiзвалось над усе з болiсним зойком її серце… Тетяна розбита. Ним розбита.
Та вiн - чи винен?
Iнодi - оповiдав вiн їй, оправдуючись перед нею за Тетяну - iнодi його серце кудись так тягнуло в iншi мiсця, в далечину, на кiнець свiту, здається, що вiн був би без упину iшов. Шукав причини, сiдав на коня i гнав з дому, щоб лиш iти, змiняти мiсце. В такiй однiй тужнiй, добрiй чи лихiй годинi стрiнувся з Тетяною в лiсi. Вiн її щиро полюбив. Пропадав за нею. Бачив її перед собою день i нiч, її очi, її чорнi брови, її червоний цвiт, чув її смiх i тратив розум. Був би її з хати викрав, як той злодiй, в свiт навiки втiк, якби не була i вона його полюбила. А як полюбила, то вже в лiсi сходилися, i все було добре. Та Настку мусить брати. Отакий вже вiн. Хоч застрiль його, а вiн вже такий. I що з ним зробиш?
- Та й ви самi, матiнко, - казав їй, - остерiгали з карт не любити чорнi очi, бо, мовляли: "чорнi з синiми в пару не укладаються. Бери такi, як твої, буде доля ясна". I, от i в нього воно не укладалося. Мусить Настку брати. I лиш одна та Настка його вкупi держить, любить i прощає, хоча б вiн i що зробив. Вона все з ним добра. Тим вона йому й суджена, i вiн її не лишить. Тетяна в своєї матерi одна, горя не зазнає, поплаче, посумує, а далi по всiм… за другого вийде. Вiн нею не журиться, хоч йому жаль красної Туркинi, до серця чи не на все припала. Та що з того? Йому не суджено…
Отаке казав їй, як у нього була - i iнше ще.
Дивлячись вперед себе на гори та небо, засiяне зорями, i на мiсяць, вона гiрко усмiхнулася. Як її, Мавру, не жалував нiхто, нi вiн сам опiсля, нi чоловiк, нi родичi, так i бiдну Тетяну тепер i сей не жалує. От що то любов!..
Думаючи отаке, Мавра, не помiтивши сього, майже аж сплакала. Бог знає, як перенесе своє горе бiдна дiвчина. А її мати? Цiлий свiй вiк за свою дитину молилася, людям добро чинила, її саму вiд смертi, голоду врятувала, - i обидвi вони, мов одна мати, над дiвчиною дрижали, сторожили - а прийшлось вкiнцi - вiд смутку-горя зберегти не вспiли. От вiдiйшла нинi вiд неї, мов пiдстрелена, не обiзвавшись нi словом. Що думала? Чим мала серце переповнене? Мов говорити забула, так вже з жалю-горя перемiнилася.
I думає, передумує стара Мавра над молодою Тетяною i нiчого не годна видумати нi в один бiк, нi в другий. Дала б любисткiв, матригунiв Грицевi, щоб його до дiвчини назад навернути, та ось як Тетяна накинулась, коли про те лиш вона згадала. Чисто з розуму зiйшла. Одної хвилi говорить, як належиться, а там… знов мов з розуму сходить… А й Гриця їй жаль… Вона Настки, яку вiн бере, - не знає, а Тетяну знає. О, її Тетяна! Чому не падала вона йому до пари? Чим не дорiс вiн щастю