В неділю рано зілля копала - Ольга Кобилянська
Сама ж Iваниха Дубиха, строга i богомiльна, щонедiлi i свята ходить з донькою своєю удвiйцi до храму божого, а зимою їздять…
***
Молодий Гриць, годованець багача Михайла Дончука в Третiвцi, недалеко угорської границi, дiзнався доволi рано про те, що вiн не рiдна його дитина, а чужа, пiдкинена, яку знайдено колись в лахмiттi на призьбi. Хоча його господарi, чи, як вiн їх звав, батько-мати його, i добре держать, i гарно зодягають, то господиня, розлютившись iнодi, заклене йому на добре. I в таких власне хвилях зачуває, що вiн "пройдисвiтське насiння", що в "циганськiм", закуренiм лахмiттi опинилося на "гризоту" та журу добрим людям пiд їх спокiйною стрiхою.
При таких нагодах переймав Гриця такий жаль i туск [14] до всього тутейшого гiрського свiту, що був би йшов, куди очi несли, щоб лиш не чути i не бачити тут нiчого. Та не лиш тодi прокидається в нiм якась чудна туга в серцi до далечини… i iншого свiту. Нi. То нещасне почуття не дає йому i в мирних хвилях спокою. Не дає оставатися довго на однiм мiсцi, через що, головно, i набрався вiн вiд господарiв якнайбiльше лайки, а часом i бiйки. Заставляють його iнодi доглядати вiвцi; вiн доглядає день, два або й чотири добре i щиро. А далi нi з сього нi з того покине все стадо i поволiчеться в цiлком противне мiсце, де немає нi доволi пашi, нi води. Або знов пристане до чабанiв з товаром, або до парубкiв з кiньми… i тут повторюється те саме, доки i не приволiчеться, нiби наситившись тою вiдмiною мiсць, додому.
Одного разу, вже як сiмнадцятилiтнiй хлопець, вiн вибрав собi щонайкращого коня господаря i давай об'їжджати чогось сусiднi села. Що нашукалися, нажурилися господарi за хлопцем - вiн пропав без слiду, мов у воду впав. Аж сьомого дня знайшов його господар спокiйного пiд стогом коло коней без капелюха на головi, коли витесував довгу парубоцьку сопiлку.
- А ти, опришку, куди уганяв цiлий тиждень на конi? - накинувся на нього господар, вхопивши його за густу чорну чуприну та потермосавши нею по щиростi.
- Я об'їздив сусiднi села, - вiдповiв Гриць з найбiльшим супокоєм, освобождаючи так само свою гарну голову з деспотичних рук господаря-батька, - розпитував за скрипкою.
- За скрипкою? - крикнув господар i аж витрiщив очi з чуда. - То я тебе до скрипок викохав i держу? Та найдорожчого коня до проїздок тримаю? Чекай, непотрiбе безголовий, чекай! - гукав на все горло. - Ади, чого вже не придумав в своїй головi - скрипки! Тьфу!!
- Коневi не сталося нiчого, - вiдказав Гриць спокiйно. Я коня доглядав i пильнував. А дивiть, вiн он аж виблискується до сонця, такий ситий i годований. А менi треба скрипки, до того i захопила мене охота подивитися в сусiднє село. Скучно, татку, на однiм мiсцi сидiти, тому я поїхав. А роботу не таку вже страшну я залишив, самi знаєте, тому й поїхав. Коли робота пекуча, я не киваюсь, а коли нема, я тодi їду. От що!
Господаревi, нiби з зачудування, аж мову вiдiбрало. Рука знов пiднялася, щоб опинитися, як передше, на головi хлопця, але не годен був. Гриць поглянув на нього такими вже чудно сумними, а заразом щирими очима, що вiн лише сплюнув i, заклявши щось пiд вусом, вiдiйшов.
Гриць усмiхнувся, вiдгорнувши пишне волосся з чола, що шовком зсунулося при торганнi, i взявся далi до своєї роботи. Батько знов своє, - думав вiн, - а вiн своє. Вiн хотiв собi конче роздобути скрипку, повчитися на нiй грати, щоб, доглядаючи iнодi худобу чи вiвцi верхами, не було так тужно i сумно на самотi, щоб не гнало з мiсця на мiсце; i от таки не успiв. Та зате вiн витеше собi тепер сопiлку, i як заграє на нiй, всi дiвчата на танцях стануть округ нього i будуть слухати та раз плакати, раз самi гуляти. Гей! га! - усмiхнувся Гриць на саму таку принадну думку. Гей! га! Що йому господар…
Але господиня-мати, розвiдавшись, куди i пощо гуляв вiн на найкращiм конi сiм день, прибралася до нього iнакше, хоч вже як його любила i при доброму настрої ласкава була, однак, розлютившись, що раз загадала - не дарувала.
- Пройдисвiте! - накинулася на нього, коли увiйшов у хату, i не надумуючись довго, вдарила його широкою долонею по щоцi.
- Пройдисвiте! - гукала по своїй скорiй вдачi. - Гадаєш, час божий на те, щоб його пусто-дурно на конi прогайновувати? Попам'ятаєш ти ту поїздку, - кричала, розмахуючись вдруге укарати хлопця. - Попам'ятаєш! - Та не вспiла се по раз другий вчинити. З хлопцем зробилася така змiна, що вона здержалася.
Мов гадюкою вколений сам боярин якийсь, опинився Гриць близько коло неї i, стиснувши, нiби клiщами, її руку, процiдив:
- Я не пройдисвiт, - говорив зi зворушення i обиди погаслим голосом, - я не пройдисвiт. Я ваш син. А коли випираєтеся того, що лиш вихованець, то не безчестiть. Хлiб ваш дурно не їм; як знаю, вiдробляю. А що не роблю стiльки, скiльки вам захочується, то дайте менi спокiй. Я собi пiду вiд вас i не верну. На моє мiсце приймiть собi наймита, i буде вам лiпше. Менi не все хочеться робити, тому й не роблю. I робити не буду. Розумiєте? А пам'ятайте, я не наймит ваш!! Що у вас з'їв, то вже i вiдробив. - I, луснувши з неописаною погордою i гнiвом дверми, вийшов. В його рухах i голосi було стiльки приказуючого i гордого, що господиня вмовкла i побiлiла. - Тьфу! - сплюнула I хрестилася. - А се що таке? Кого я маю в хатi? Приймака, боярина чи поповича? Ади який гонор мамi вiддав, дверми пiд носом, мов жидовi, луснув, i вiн не "пройдисвiт", його не "безчестiть". Михайле, ви чули? - кликнула в другу хату до господаря, звiдки й без того висунулася висока, тепер в низьких дверях похилена постать самого господаря.
- Та чую, - вiдказав вiн. - Та що ж?
- Що? - кричала жiнка, - ви ще питаєте, що? Адiть, за ваш хлiб-сiль який гонор вiддав.
- Та не дразни-бо його вже стiльки тим "пройдисвiтом" та "пройдисвiтом". Ти бачиш, вiн вже такий вдався на мiсцi довго не висидить. То i що з ним вдiєш? Убити його за те