Відьмак. Час Погорди - Анджей Сапковський
…виголошену вчора паном фельдмаршалом Коегорном до хорунжих й офіцерів — спершу «хорунжий» завідував прапором (звідси — і його назва: від польського chorągiew — «корогва, прапор»); пізніше став найнижчим офіцерським чином (наприклад, з хорунжих набирали десятників).
Мангонель — військова метальна машина для облоги або захисту, різновид одноплечевого каменемету (назва походить від давньогрец. manankon, «однорукий»).
Требушет — військова метальна машина для облоги або захисту, назва походить від франц. trébuchet, «вага з коромислом»; назва цілком передає принцип його дії: у машині використовується важіль, де під дією вантажу, що падає з короткого боку, довгий кінець важеля приходить у дію за принципом пращі.
Патерелла — військова метальна машина для облоги, що працює за важільно-пращним принципом; на відміну від требушету, який приводився у дію за допомогою вантажу на короткому плечі, у патереллі за коротку частину важелю тягнули люди.
Баліста — військова метальна машина для облоги або захисту, назва походить від лат. balistarum — «кидати». Двоплечева машина торсійної дії; на відміну від мангонелю чи требушету, що кидали каміння по навісній траєкторії, баліста кидала свої снаряди по траєкторії пологій та горизонтальній. Конструкція включала в себе раму, до якої кріпилися два симетричні важелі, розташовані в горизонтальній площині, та тятива з товстих канатів; у готовому до стрільби стані баліста нагадувала великий арбалет.
…вельможний пан маркграф — маркграфом у європейському Середньовіччі звалася посадова особа, безпосередньо підпорядкована верховній владі, яка наділялася великими адміністративними та військовими повноваженнями у марках — територіальних одиницях, розташованих на кордоні держави (від давньогерм. marcha — «кордон», «межа»).
надання формального exequator послові короля — exequator (екзекватурою) зветься документ, який видається консулу іноземної держави при дворі монарха; документ цей підтверджує визнання консула або посла державою, яка його приймає та дозволяє виконувати функції посланця.
Затвердження графського титулу й апанажу — апанаж (від франц. apanage, «наділ») — частина наслідуваних земельних володінь (або грошове утримання), що віддавалися некоронованим членам імператорської родини.
…призначення палатинів — палатином у Середньовіччі звалися призначені з числа шляхти урядники, які перебували у статусі верховного розпорядника палатинатів — територій, що безпосередньо підпорядковувалися короні та верховній монаршій владі, але мали певну формальну ступінь незалежності; палатини зазвичай були пов’язані із монархами узами безпосередньої васальної клятви.
Астромантія — мистецтво пророкування та провіщення на основі розташування зірок та співвідношення їх до небесних тіл і знаків Зодіаку. Походить від давньогрец. aster — «зірка» та manteia — «ворожіння».
…недорікуватий копромант — від давньогрец. kopros — «кал», «гівно» та manteia — «ворожіння»
…першою річчю, яку вона знайшла, був кортик — назва кортика пов’язана із назвою «корд»: холодної клинкової зброї піхотинця (на відміну від двосічного меча корд мав односічну заточку. Саме від нього й походить назва «кортик» — як «короткий корд»; на відміну від класичних зараз морських кортиків, ранні їхні форми мали таку само односторонню заточку й були ріжучою, а не колючою зброєю.
…амбра й камфора — амбра — віскоподібна речовина, що утворюється у шлунку кашалотів; використовується у парфумерії як фіксатор запахів. Камфора — органічна речовина у формі кристалів із характерним запахом, використовується у медицині та парфумерії.
…нас префект у пошуки послав — префектами звалися представники центральної влади на місцях; голова префектури як адміністративної одиниці.
…пробило горжет і кольчугу — горжет — частина обладунку воїна, залізний комір для захисту шиї, горла та верхньої частини грудей; мав форму напівкруглої пластини, часто розташовувався поверх кольчуги.
Примітки
1
Кульбака — застаріле: сідло.
2
Фактотум (лат. facere — робити, totum — все) — довірена особа, яка виконує будь-які доручені завдання.
3
Елекція — вибори монарха в Польщі й Гетьманській Україні голосуванням можних родів.
4
Гамбезон — одяг, що вдягався під обладунок для амортизації ударів.
5
Камка — шовкова тканина із кольоровими візерунками.
6
Переклад вірша О. Стужук.
7
Корсека — різновид держакової зброї, чиє вістря складається з довгого шипа й двох коротких бокових лопатей, відігнутих у бік держака; інша назва цієї зброї, що прижилася у французьких зброярів, — «летюча миша».
8
Хуфець — у середньовічній Польщі: військовий загін, що складався з кількох хоругвів.
9
Сквар — спека (діал.).
10
Переклад вірша: О. Стужук.
11
Машикули (від старофранц. mache-col, «бити в голову») — навісні бійниці, розташовані у верхній частині замкових стін.
12
Гальмей — мінерал, водний сульфат цинку, руда для отримання цинку.
13
Зажинки — ритуал зрізання першого снопа на початку жнив.
14
Альшбанд (від нім. Halsband) — різновид нашийної прикраси, в давнину — символ верховної влади.
15
Еспонтон — держакова зброя із фігурним широким листоподібним пером та перекладиною за вістрям; у Європі був ознакою офіцерів.
16
Рондель — диск, що кріпився на латному наплічнику й прикривав пахву спереду.
17
Шишак — різновид шолому із кріпленими навушшями, козирком і наносником для захисту обличчя і з кольчужною сіткою або пластинами для захисту потилиці.
18
Баніція — кара вигнанням і позбавленням суспільних прав і суспільного стану.
19
Скорочення назв творів: ГР — «Голос розуму» (збірка «Останнє бажання»). МЗ — «Менше зло» (збірка «Останнє бажання»). ОБ — «Останнє бажання» (збірка «Останнє бажання»). ММ — «Межа можливого» (збірка «Меч призначення»). КХ — «Крихта льоду» (збірка «Меч призначення»). КЕ — «Кров Ельфів». ЧП — «Час Погорди».