Ерагон. Брізінгр, або Сім обіцянок Ерагона й Сапфіри - Крістофер Паоліні
Тим часом Ерагон і Анжела вибачились за своє спізнення й стали слухати, як Насуада пояснює Елві, що її дар має неоціненне значення для варденів.
«Ніби вона сама того не знає», — сказав Ерагон Сапфірі.
Дівчина намагалася вмовити Елву, щоб та звільнила Вершника від його обіцянки, наголошуючи на тому, що зараз від неї залежала доля цілої країни.
— Ти можеш пожертвувати своїм спокоєм, — казала Насуада, — і врятувати Алагезію від Галбаторікса.
Насуада говорила красномовно й пристрасно. Вона сподівалась, що Елва зрозуміє її й зробить великодушний учинок.
Але дитя, яке, уважно слухаючи, підпирало своє маленьке гостре підборіддя кулачками, звело голову й твердо мовило:
— Ні…
Після її відповіді в наметі запанувала мертва тиша.
Елва заговорила першою.
— Ерагоне, Анжело, — сказала вона, переводячи погляд з одного обличчя на інше, — ви маєте знати, як це, коли відчуваєш, як хтось помирає. Ви маєте знати, як боляче тоді, коли ти відчуваєш, ніби якась частинка тебе назавжди зникає. Проте це смерть лиш одної людини. Різниця полягає в тому, що ви можете від цього втекти, а от я… Я не маю вибору і відчуваю це щоразу, коли хтось помирає. Смерть ніколи не покидає мене. Навіть зараз я відчуваю, як життя полишає Шефтона, одного з твоїх, Насуадо, воїнів, якого поранили на Палаючій рівнині. І я знаю, які б слова я могла йому сказати, щоб полегшили його страх перед смертю. Цей страх такий безмежний, що я вся аж тремчу! — дитя затулило обличчя руками, наче намагаючись захиститися від чийогось удару. — Усе… Він помер… Але ж є тисячі інших людей. Завжди є інші. І смерть ніколи не закінчується. — Голос дівчинки звучав геть по-дорослому. — Ти ж справді мене розумієш, Насуадо, леді Нічні Кроки… Та-що-буде-правителькою-світу? Ти справді розумієш? Я відчуваю всі передсмертні муки навіть тоді, коли їх не бачу… Вони проникають до моєї свідомості, ніби дощ у спраглі після літньої засухи поля. І цей біль такий сильний, неначе є моїм власним болем… Ви навіть не уявляєте, як це жахливо — бути в полоні магії, яка хоч і полегшує страждання інших людей, проте забирає всі твої сили. А коли я намагаюсь опиратися, то моя плоть миттю повстає проти мене — у животі пече вогнем, голова пульсує так, ніби по ній грюкають тисячами молотів ковалі-гноми, і я ледь тримаюся на ногах. Насуадо, невже ти справді хочеш, щоб я продовжувала ось так мучитись?
Біль, що переповняє світ, не дає мені спокою ані вдень, ані вночі. Відтоді, як Ерагон благословив мене, я не знаю нічого, крім болю й страху. Я не знаю, що таке щастя й радість. Ви забрали в мене те, що робить життя життям. Ви забрали в мене світло, і я не бачу нічого, крім темряви. Навколо мене безмежне море людського болю, чиї хвилі простираються на довгі милі, куди б я не пішла. Прикро, але благословення Вершника вкрало в мене дитинство й зробило мене не такою, як інші діти. Воно змусило подорослішати моє тіло й розум. І тільки Ерагон може позбавити мене цього жахливого дару. Але, повернувшись у дитинство, я вже не буду тією, ким є зараз. Я божевільна. Я ані дитина, ані доросла. Я приречена завжди бути на самоті… Бачу, ви хотіли почути від мене щось зовсім інакше. — Елва похитала головою. — Проте ви просите в мене надто багато. Я більше не годна терпіти біль ані заради тебе, Насуадо, ані заради варденів, ані заради всієї Алагезії, ані навіть заради своєї нещасної матінки, якби вона й досі була жива. Він того не вартий. Я хочу покласти цьому край і жити своїм життям, у якому не буде почуттів інших людей. Таке моє рішення. Хоч-не-хоч, а тобі, Вершнику, доведеться виправити свою помилку. — Її губи скривились у посмішці. — І якщо ви зі мною не згодні, якщо ви думаєте, що це надто егоїстично з мого боку, то краще пригадайте, ким я насправді є… і зрозумієте, що вимагати таких жертв від дитини, якій не виповнилося й двох рочків, цілковите безглуздя. Це все, що я можу вам сказати, і я не зміню своєї думки, бо вона тверда, як залізо.
Насуада ще раз спробувала вмовити Елву, але та жодним чином не реагувала на її слова. Тоді вона попрохала Анжелу, Ерагона й Сапфіру допомогти їй. У відповідь на те знахарка лиш знизала плечима й пояснила, що навряд чи зможе бути більш красномовною, ніж Насуада. Важко зітхнувши, вона прошепотіла Насуаді на вухо:
— Елва має сама зробити свій вибір і бути такою, як їй хочеться, бо це її життя. А зараз ми напалися на неї, ніби зграя сойок на орла.
Ерагон був тієї самої думки, проте все ж таки згодився поговорити з Елвою.
— Елво, — мовив він, — я не можу змусити тебе думати так чи інакше, бо ти, і тільки ти маєш вирішувати, що тобі робити. Але перш ніж відмовитись від пропозиції Насуади, ти мусиш добре обміркувати її слова. Насуада намагається врятувати нас від Галбаторікса, і їй потрібна наша підтримка. Тільки тоді в нас будуть шанси на успіх. Я не вмію зазирати в майбутнє, проте свято вірю в те, що твій дар може стати непереможною зброєю проти Галбаторікса. Ти здатна передбачити кожен його напад. Ти можеш пояснити нам, як знищити його закляття. А найголовніше те, що ти відчуваєш слабкі місця тирана, це ж запорука нашої перемоги!
— І це все, що ти можеш мені сказати, Вершнику? — мовило дитя. — Якщо ти й справді хочеш, щоб я змінила свою думку, тобі варто повправлятися в красномовстві.
— Ні, я не хочу, щоб ти змінювала свою думку, — відповів Ерагон. — Я просто намагаюся впевнитись, що ти добре обдумала своє рішення.
Дівчинка засовалась на місці, але так нічого й не відповіла.
«Що у твоєму серці, о Сяюче Чоло?» — спитала в неї Сапфіра.
— Я говорила від чистого серця, Сапфіро, — м'яко, без жодного сліду роздратування, відповіла Елва.
На тому розмова й закінчилась.
Насуаду неабияк розчарувала впертість дівчинки, але вона намагалась не подавати вигляду, хоч її обличчя й не було надто привітним.
— Я все-таки не згодна з твоїм рішенням, Елво, — урешті-решт мовила Насуада, — однак ми змушені з ним погодитись, оскільки переконати тебе — справа марна. Буду чесною, я ніколи не відчувала того