💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Зарубіжна література » Монголія і країна тангутів - Пржевальський Микола

Монголія і країна тангутів - Пржевальський Микола

Читаємо онлайн Монголія і країна тангутів - Пржевальський Микола

Я сам багато разів бачив, як мишоїд кидався зверху на оготоно так швидко, що звірятко навіть не встигало прошмигнути в свою нору. Одного разу на наших очах подібну історію проробив навіть орел, кинувшись на пищуху, яка сиділа біля входу нори, з висоти принаймні 30 або 40 сажнів. Мишоїди виключно харчуються пищухами, так що навіть місця своєї зимівлі в Гобі погоджують головним чином з кількістю описуваних гризунів. При значній плодючості цих останніх тільки подібне винищення перешкоджає їх надмірному розмноженню.

У характері пищухи сильно переважає цікавість. Побачивши людину або собаку, що підступають, цей звірок підпускає до себе кроків на десять і потім миттєво ховається в норі. Але цікавість бере гору над страхом. Через кілька хвилин з тієї ж самої нори знову показується головка звірка, і якщо предмет страху віддаляється, то оготоно негайно ж вилазить і знову займає своє колишнє місце.

Ще особливість оготоно, властива і деяким іншим видам пищух, полягає в тому що вони на зиму заготовляють собі запаси сіна, які складають біля входу в нори. Сіно це припасається звірками звичайно в кінці літа, ретельно просушується і складається в стіжки вагою від 4 до 5, а іноді навіть 10 фунтів. Таке сіно служить пищухам як для підстилки лігвища в норі, так і для їжі взимку, але дуже часто праця оготоно пропадає дарма, і монгольська худоба поїдає його запаси. У такому випадку бідний звір повинен всю зиму перебиватися висохлою травою, яку знаходить поблизу своєї нори.

Напрочуд, як довго оготоно може залишатися без води. Припустимо, взимку він задовольняється снігом, що інколи випадає, а влітку дощем; через брак останнього є роса, хоча, втім, досить тут рідкісна. Але питається, що п'є оготоно протягом всієї весни й осені, коли водяних опадів на Монгольському нагір'ї часто не буває цілими місяцями, а сухість повітря досягає крайніх меж?

Поширення описуваного звірка на південь доходить до північного вигину Хуанхе, далі він замінюється іншими видами.

Антилопи – дзерени завжди тримаються стадами, в які збираються іноді кілька сотень, навіть до тисячі екземплярів. Але подібні скупчення бувають лише в місцях особливо рясних кормів, всього ж частіше дерени зустрічаються товариствами від 15 до 30 або 40 екземплярів. Уникаючи, по можливості, близького сусідства людини, вони все-таки живуть на кращих пасовищах пустелі і, подібно монголам, кочують з одного місця на інше, узгоджуючи це з кількістю паші. Подібні перекочівлі іноді здійснюються дуже далеко, особливо влітку, коли посуха жене дзеренів на привільні пасовища Північної Монголії і навіть у південні частини нашого Забайкалля. Взимку глибокий сніг примушує їх кочувати часто за кілька верст, на місця малосніжні або зовсім безсніжні.

Описуваний звір належить виключно степовій рівнині і ретельно уникає гористих місцевостей. Втім, дзерени тримаються і в горбистих степах, особливо навесні, коли їх приваблює туди молода зелень, що швидше розвивається на сонячному пригріві. Чагарників і високих заростей трави дирисун вони ретельно уникають, і тільки в період народження дітей, що відбувається в травні, самки з'являються в подібні місцевості, щоб укрити в них новонароджених. Втім, ці останні вже через кілька днів після появи на світ скрізь слідують за матір'ю і бігають так само швидко, як і дорослі.

Голос описуваної антилопи можна почути дуже рідко; він складається у самців * з уривчастого, досить гучного рявкання.

* Голоси самки я не чув жодного разу. (Прим. автора.)

Зовнішні почуття дзерена розвинені прекрасно. Він обдарований відмінним зором, слухом і чудовим нюхом; швидкість його бігу дивовижна; розумові здібності також стоять на значному рівні досконалості. Завдяки всім цим якостям описувані антилопи не так легко даються своїм ворогам людині і вовку.

Нарешті далеко попереду на горизонті показуються неясні контури того хребта, який служить різкою межею між високим холодним нагір'ям Монголії і теплими рівнинами власне Китаю. Цей хребет носить цілком альпійський характер.

Круті бічні скати, глибокі ущелини і прірви, загострені вершини, іноді увінчані стрімкими скелями, нарешті, вид безпліддя і дикості — от загальний характер цих гір, по головному гребеню яких тягнеться знаменита Велика стіна. Водночас описуваний хребет, подібно багатьом іншим видам Внутрішньої Азії, що облямовують з одного боку високе плато, а з іншого більш низькі рівнини, зовсім не має підйому з боку нагір'я. До останнього кроку мандрівник йде між пагорбами хвилястого плато, а потім перед його очима раптом розкривається дивовижна панорама. Внизу, під ногами зачарованого глядача, встають, немов у химерному сні, цілі гряди високих гір, стрімких скель, прірв і ущелин, примхливо переплутаних між собою, а за ними стеляться густонаселені долини, по яких сріблястою змією в'ються численні річки.

Контраст між тим, що залишилося позаду, і тим, що лежить попереду, вражаючий. Не менш велика і зміна клімату. Досі весь час нашого переходу через Монгольське нагір'я, день в день стояли морози, які доходили до —37 С і були постійно супроводжувані сильними північно-західними вітрами, хоча снігу було взагалі дуже мало, а місцями він і зовсім не покривав землю. Тепер з кожним кроком спуску через окраїнний хребет ми відчували, як робилося тепліше, і нарешті, прибувши в місто Калган, зустріли, незважаючи на кінець грудня, абсолютно весняну погоду. Така кліматична зміна на відстані всього 25 верст, що лежать між названим містом і вищою точкою спуску з нагір'я. Ця остання має 5 400 футів абсолютної висоти, між тим як місто Калган, розташоване при виході з окраїнного хребта в рівнину, піднімається лише на 2800 футів над морським рівнем.

Калган замикає собою один з проходів через Велику стіну, яку ми побачили тут уперше. Вона складена з великих каменів, пов'язаних вапняним цементом. Втім, величина кожного каменю не перевершує декількох пудів, так як, вірогідніше усього, працівники збирали їх у тих же самих горах і тягали сюди на своїх руках. Сама стіна в розрізі має пірамідальну форму, при височині до трьох сажнів і близько чотирьох в основі. На більш видатних пунктах, іноді навіть не далі версти одна від іншої, збудовані квадратні вежі. Вони зроблені з глиняних цеглин, накладених упереміж по довжині і ширині і проклеєних вапном. Величина веж різна; найбільші з них мають по 6 сажнів в підставі боків і стільки ж у висоту.

Описувана стіна звивається по гребеню окраїнного хребта і, спускаючись у поперечні його ущелини, замикає їх укріпленнями.

У подібних проходах тільки й годиться до чого-небудь вся ця споруда. У горах же самий характер місцевості робить їх недоступними для ворога; між тим тут так само складена стіна, і все в однакових розмірах. Мені траплялося навіть бачити, як ця споруда, примикаючи до зовсім прямовисній скелі, не задовольнялася такою природною перешкодою, але, залишаючи вузький прохід, обходила скелю по всій її довжині, іноді досить значної. І до чого творилася вся ця гігантська робота?

Скільки мільйонів рук працювало над нею? Скільки народних сил витрачено задарма! Історія свідчить нам, що описувану стіну збудували за два з гаком століття до нашої ери китайські владики, з метою захистити державу від вторгнення сусідніх номадів.

З виходом з Калгану, а разом з тим з околичного хребта Монгольського нагір'я перед очима мандрівника відкривається широка рівнина, густо заселена і чудово оброблена. Села мають охайний вигляд, абсолютно протилежний містам. Дорога сильно оживлена: по ній тягнуться вервечки ослів, навантажених кам'яним вугіллям; вози, запряжені мулами; пішохідні носильники і, нарешті, збирачі посліду, який так дорого цінується в Китаї.

Села зустрічаються на кожному кроці. Численні гаї кипариса, деревовидного ялівцю, сосни, тополі та інших дерев, що вказують звичайно місця кладовищ, надають багато різноманітності і краси рівнинному ландшафту. Клімат робиться ще тепліше, так що тут у період наших водохресних морозів термометр опівдні іноді піднімається в тіні вище нуля. Про сніг немає і згадки; якщо він зрідка і випаде вночі, то звичайно тане в наступний же день. Скрізь зустрічаються зимуючі птахи: дрозди, в'юрки, дубоноси, стренадки, граки, шуліки, голуби, дрохви і качки.

З наближенням до столиці Небесної імперії густота населення збільшується все більше і більше. Суцільні села утворюють ціле місто, так що мандрівник зовсім непомітно під'їжджає до пекінської стіні і вступає в знамениту столицю Сходу.

*** Я зважився згрупувати розповідь про населення Монголії в одну главу, викласти в ній характерні риси побуту номадів, а потім поповнювати їх невеликими подробицями вже при історичному викладі подорожі.

Якщо почати з опису зовнішності, то за зразок корінного монгола, безперечно, слід взяти мешканця Халхи, де всього більше збереглася чистокровна монгольська порода. Широке, пласке обличчя з видатними вилицями, приплюснутий ніс, невеликі, вузько прорізані очі, незграбний череп, великі відстовбурчені вуха, чорне жорстке волосся, дебела, кремезна статура при середньому або навіть великому зрості ось характерні риси зовнішності кожного халхасця.

В інших частинах своєї батьківщини монголи далеко не скрізь втримали настільки чистокровний тип. Зовнішній, іноземний вплив всього сильніше проявилося на південно-східній околиці Монголії, здавна сусідній володінням власне Китаю. І хоча кочове життя номада важко мириться з умовами культури осілого племені, але все-таки протягом століть китайці встигли тим чи іншим шляхом настільки зміцнити свій вплив на диких сусідів, що в даний час ці останні наполовину вже окитаїлись в місцевостях, що лежать безпосередньо за Великою стіною. Правда, крім небагатьох винятків, монгол тут все ще живе в повстяній юрті і пасе своє стадо, але як по зовнішності, так ще більш за характером він вже занадто різко відрізняється від свого північного побратима і набагато більш підходить до китайця. Плоске обличчя замінилося у нього внаслідок частих шлюбів з китаянками більш правильною фізіономією китайця, а в одязі і домашній обстановці номад вважає франтівством і гідністю вдавати під китайський тон. Самий характер кочівника змінився тут надзвичайно сильно: його вже не так вабить дика пустеля, як міста густо населеного Китаю, в яких він встиг познайомитися з вигодами і насолодами більш цивілізованого життя.

Подібно китайцям, монголи голять голову, залишаючи тільки невеликий пучок волосся на потилиці і сплітаючи їх у довгу косу; лами ж голяться дочиста.

Відгуки про книгу Монголія і країна тангутів - Пржевальський Микола (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: