Коли ти поруч - Світлана Талан
Сьогодні вона присвятила цілий вечір поезії про рідний край, його красу. «Здається, вийшло непогано», – подумала вона під оплески хворих у коридорах, медперсоналу і слабкі удари, що доносилися з палат у відчинені двері.
– Я купила вітальні листівки, які ви мені замовили, – сказала Даша так голосно, як могла, щоб почули хворі в палатах, – до кожного пакету листівок я прикріпила скріпкою папірець із вашим прізвищем і здачу. Все лежить у фойє на столі. Так що, готуймось одразу до двох свят: 23 лютого і 8 Березня.
Даша поспішила піти: у неї дико боліла голова, і все її тіло тремтіло у пропасниці. Вона зробила собі уколи прямо тут, у маніпуляційному кабінеті, ковтнула таблетки, які носила завжди із собою в сумочці, та, швидко переодягнувшись, поквапилася додому. Похитуючись, вона увійшла у свою квартиру і хотіла прийняти душ, щоб якось зігрітися, але передумала. Її полишали сили, і вона відчувала себе старою жінкою, яка тільки й може, що пересувати важкі ноги.
Вона не забула переглянути електронну пошту. Сергій не писав їй, хоча за всіма підрахунками мав уже повернутися з Європи. Даринці бракувало спілкування з ним. Засмучена, вона закуталася в усі ковдри, що знайшла в квартирі, згорнулася клубочком, намагаючись хоч якось зігрітись і вгамувати неприємну остуду. Виходило погано, і вона почала подумки писати Сергієві черговий лист…
За кілька днів до свята чоловіків Даринка зайшла в палату до Ілони. Було помітно, що хвороба у дівчини почала прогресувати, і її шкіра все більше вкривалась яскраво-червоним висипом, поверхня якого була відзначена сірим сирнистим нальотом.
– Тобі занесли вітальні листівки? – запитала Даша, поправляючи Ілоні подушку.
– Спасибі. Все передали.
– Вже підписала?
– Звичайно. Одну – мамі, другу – батькові. Бойфренда, на жаль, у мене вже немає, – Ілона гірко посміхнулася.
– Ще не дарувала листівку татові? – запитала Даша не до речі, щоб хоч якось перевести розмову на іншу тему.
– Не можна наперед вітати – прикмета погана. Нехай лежить у столі… до свята.
– І то правда, – погодилася Даринка.
– Я тут лежала, і мені в голову зайшла одна думка, – сказала Ілона і хотіла засміятися, але через болючі висипки на обличчі в неї це погано вийшло. – Я мелю повну нісенітницю. «Зайшла в голову одна думка», а другої, виходить, узагалі не було?
– І яка ж ідея відвідала нашу строкату, різнобарвну голівку?
– Там на підвіконні лежать бюлетені про СНІД. Подай мені один, – попросила Ілона.
Даша обережно, щоб не розбудити сплячу нову сусідку Ілони по палаті, дотяглася до вікна і подала листок, де червоними літерами горіло слово СНІД, написане і горизонтально, і вертикально.
– Цей підійде?
– Те, що треба, – сказала Ілона. – Не йди, мені знадобиться твоя допомога.
Даша подала Ілоні її манікюрні ножички, фломастер, клей, якусь листівку й аркуш паперу, а сама сіла на краєчок ліжка біля ніг – спостерігати, як дівчина над чимось чаклує.
Ілона щось зосереджено вирізала з паперу, потім ретельно почала писати фломастером.
– Дашо, можна у тебе щось спитати? – запитала Ілона, не відриваючись від роботи.
– Будь ласка.
– А якщо це дуже-дуже особисте питання?
– Якщо дуже хочеться, то можна.
– В тебе багато було хлопців?
– У сенсі?
– В сенсі сексу, – майже пошепки сказала Ілона, подивившись на сусідське ліжко.
– У сенсі сексу в мене нікого не було, – відповіла Даринка.
Вона намагалася сказати це спокійно, наче все у неї було ще попереду, але відповідь пролунала з явною ноткою смутку.
– Та ти що?! – Ілона підвела на неї очі. – Жодного?
– Жодного.
– Ти молодець, Дашко, – зробила висновок Ілона з виглядом знавця. – Якби я не спала з ким попало, то ніколи б не підхопила цей СНІД.
– Це як сказати, – гірко усміхнулася Даринка.
– Ну, треба не спати, з ким доведеться, і не колотися. Мені здавалося, що мати багато хлопців – це круто. Уявляєш, я навіть хвалилася перед подругами своїми перемогами. Зараз я розумію, що це було дуже нерозважно. Треба було зберігати цнотливість для одного-єдиного, як ось ти, і СНІД мене б не зачепив.
– Є й інші способи передачі хвороби.
– А! – скривила ніс Ілона. – Це – рідкість.
– Усякі випадки бувають, – сказала задумливо Даша, але Ілонка так була захоплена своїм заняттям, що нічого не помітила. Висунувши кінчик язика, вона щось приліпила на папері та охоче простягла Даші аркуш.
– Це буде мій талісман, – сказала вона й розплився в задоволеній посмішці.
Даша взяла в руки саморобку. Ілона на чистому аркуші приклеїла з вирізаних заголовних літер напис: «Щастя тим, хто йде далі». Внизу вона приклеїла зображення червоної троянди, запозичене з вітальної листівки.
– Ну, як? Подобається побажання?
– Подобається.
– Оригінально, чи не так?
– Непогано, – погодилася Даринка, подумавши, що ця барвиста листівка, зроблена з червоних літер бюлетеня, була як застережний знак про небезпеку. «Побажання гарне, але від нього віє сумом», – майнула думка у Дарини, але вона нічого не сказала про це.
– Куди дінеш листівку? – запитала вона Ілону.
– Повісь, будь ласка, на стінку біля мого ліжка, – попросила дівчина.
За тиждень Ілонку було вже важко впізнати. Її обличчя майже суцільно покрилося хворобливими гнійними висипами. Хоч як лікарі вмовляли дівчину зняти колечки з губи і брови, вона не піддалася. Червоні болючі плями вразили її довгі нігті, знівечили колись гарні губи, повіки, утворилися в роті й у ніздрях.
Коли Даша увійшла до палати, Ілонка важко дихала, відкривши рота. У неї була висока температура і до руки тяглася трубка крапельниці. Вона заледве підняла болісні зранені повіки і впізнала Даринку. Якась подоба посмішки з’явилося на змученому обличчі дівчини.
– Дашо, – тихенько покликала Ілона.
Даринка підійшла, нахилилась до неї і посміхнулася.
– Що, моя хороша? – запитала Даша і легенько провела рукою по строкатому волоссю Ілони. – Тобі щось треба?
Ілона очима сказала: «Так».
– Чого ти хочеш?
– Закурити, – сказала Ілонка тихо, ледве ворушачи губами.
– Тільки не це, – відповіла Даринка. – Ти уявляєш, що буде, якщо лікар унюхає запах тютюну в палаті? До того ж ти не сама тут.
Даша подивилася на жінку, яка лежала на сусідньому ліжку.
– Я хочу… палити. У мене… є… одна сигарета… Остання, – ледь чутно сказала Ілона.
– Нехай курить, – пролунав голос худенької жінки, яка почула прохання дівчини. – Не можна відмовляти.
– Я йду на злочин, – сказала Даринка, відчиняючи кватирку і ясно розуміючи, що це було останнє бажання Ілони.
Вона закутала жінку ковдрою, підіткнувши її зусібіч. Потім дістала з косметички Ілони сигарету і подала дівчині. Ілонка попросила її підвести, і Даринка сіла в головах, підняла вище подушку, обняла Ілону і