Нічний репортер - Юрій Павлович Винничук
Доктор вискалив зуби. Ірена набрала комутатор.
— Прошу з’єднати мене з номером 207-59.
Настала пауза. Всі насторожено завмерли. Окрім Кромбаха — він підійшов ближче до Ірени і наставив вухо.
— Що? Ніхто не бере слухавку? Спробуй ще раз... — почулося клацання. — О, є...
— Гальо! То Ірена. То ти, Юзику? Де тато?.. Ще не вернувся? Так пізно?.. Скажи, як вернеться, щоб негайно телефонував мені... Ні, нічого не сталось. Тобто... так... сталось... Не по телефону...
Кромбах відібрав у неї слухавку:
— Ну та чому ж не по телефону? Передай, Юзю, Леону, що Ірена в руках у Кромбаха. І якщо він не привезе папку з документами... Ти не питай якими. Він знає. Отже, якщо за годину не привезе, то Ірена буде втрачати зубчики по одному кожен квадранс! Зрозумів? Кіко в нас квадрансів в годині?.. Правильно, розумний хлопчик, штири. Отже, штири зубчики щогодини. На цьому шлюс. — Він поклав слухавку і поглянув на зблідле обличчя Ірени. — Що? Думаєш, жартую? Але в тебе буде гарна компанія. Цей-о фіцик, — кивнув на мене. — Йому першому будемо зубчики рвати. Розкладай, докторку, свої причандали.
Доктор з неприхованим ентузіазмом кинувся розкладати зуболікарські інструменти на столику. Все робив правою рукою, ліва й далі ховалася в кишені. Це викликало в мене не до кінця окреслену тривогу. Час від часу він зиркав то на мене, то на Ірену, крутив перед нашими очима то скальпелем, то щипцями, то довгими тонкими голками і задоволено усміхався в передчутті забави.
— Е-е, — озвався я, — чи не можна мені теж чогось випити?.. Для дезінфекції, — спробував я пожартувати.
— Що? Для дезінфекції? — Кромбах залився гомеричним реготом, стрясаючись усім тілом. — Для... для... курди... дезин... га-га-га... фекції... ой, не можу. Га-га-га-га! Ану, Ірено, витягни плящину. Ото насмішив! Бо дезінфекція — то справа поважна.
Він ще продовжував реготати, коли Ірена ставила віскі на столик, де вже красувалися усілякі жахливі залізяки. Я подумав, що в тверезому стані не зможу проявити мужність і не запанікувати. Ірена, мабуть, була тієї самої думки, бо й собі випила.
Час поволі минав, доктор з нетерпінням зиркав на годинника і задумливо випускав дим з ніздрів.
— Шефе, — знову озвався Геба, — шкода псувати таку красу. А я би на ній трохи погейкав, га?
— Заткай пельку, смердюху, — гримнув Кромбах, — і не пашталакай без дозволу. Підеш си до Кривої Маньки і гецкай скелько влізе. — Потім зиркнув на годинник. — Зосталося десять хвилин.
— Це безглуздо, — озвалася Ірена. — Я не знаю, що то за папка й де вона. Чим я вам можу помогти? Якби знала, то віддала б.
— Хтось мусить знати. Якщо не ти, то твій татусько.
Тут я не витримав:
— Вони знайшли папку в його помешканні на Легіонів. — Ірена люто зиркнула на мене. — Там було кілька документів з тої папки, якою Томашевич шантажував військових. Але — самі копії. Оригіналів не було.
— О! — потер руки Кромбах. — Видиш, докторку, як файно? Потроху щось прояснюється. Вже є папка з копіями. А скоро з’являться і оригінали. Як кажеш?
— Обов’язково з’являться, шефе, — вискалив зуби доктор.
— Не було там оригіналів, — промовила Ірена. — Там були матеріали, якими він шантажував акціонерів. І кілька копій. Ми все з татом обшукали. Зрештою, можете самі переконатися — я можу вас самих туди відвести.
— Нє-нє, такі штуки не зі мною, — похитав головою Кромбах. — Якби вони там могли бути, ти б мене туди не запрошувала. Але десь таки вони мусять бути. Бо хтось їх переховав. Якщо не твій чоловік, а я йому більше схильний вірити, то хіба ти, або твій батько.
— Погляньте на стелажі, — сказала Ірена. — То все, що ми знайшли.
Кромбах аж підскочив з несподіванки, підійшов до стелажа і взяв папку. Я поглянув з подивом на Ірену. Вона мені про папку нічого не сказала, хоча я знав про неї від її батька. Кромбах гортав папери, але без особливого ентузіазму. Видно, що знимки, якими шантажовано було акціонерів, його мало цікавили. Більше його увагу прикувало кілька скопійованих сторінок. Він їх пробіг очима, склав папку і кинув на стелаж.
— Гівна варта. То ті самі копії, які я вже знайшов.
— Але то все, що маю я, — сказала Ірена.
Кромбах знервовано покрутив головою і знову зиркнув на годинник.
— Ну, пора. Зачинай, докторку.
Я перехилив келих, але не ковтнув. Доктор взяв у праву руку кліщики і клацнув ними кілька разів, а на його писку розлізлася посмішка. Він підійшов до мене і вийняв лівицю з кишені — замість чотирьох пальців я побачив залізні протези, вони то стискалися зі скрипом, то розтискалися, мастило, яким були щедро змащені, виблискувало в світлі жарівок. Хррруп, хррруп, хррруп... ось яке хрупання я чув раніше... Йому завдавало неабиякого задоволення стежити за нашими з Іреною перестрашеними очима.
— Ну? — сказав Кромбах. — То як? Будемо сповідатися?
Ірена захлипала, на її обличчі відбився вираз невимовного відчаю, вона почала жадібно заковтувати повітря і хлипати:
— Я... я... О боже...
Доктор звелів мені відкрити рота і підніс до вуст кліщики. Хррруп, хррруп... Ірена закричала:
— Ні-і-і! Я скажу!.. — але не казала, а й далі хлипала і душилася слізьми, белькочучи щось невиразне.
— Ну, відкривай пельку! — гримнув доктор.
Хррруп, хррруп, хррруп....
І я відкрив, але тільки для того, щоб випорснути йому в очі весь великий ковток віскі. Він засичав, випустив з руки кліщики і кинувся шукати воду. Кромбах висмикнув револьвер і вилаявся.
— Кажи! — гаркнув до Ірени.
8
В цей момент одна з шиб розлетілася на друзки, двері рвучко розчахнулися і пролунали постріли. Кромбах, вибулькуючи з горла кров, звалився на підлогу, Геба встиг висмикнути мавзер, але не скористатися ним, бо за мить уже бився в конвульсіях, а доктор зачинився в лазничці.
До вітальні ввалилися Іренин батько з кількома озброєними хлопцями і Обух.
— На диво вчасно! — здивувався я. — Бо я вже прощався зі своїми зубами.
— І даремно, — відповів Обух, — ми стежили знадвору і лише чекали слушного моменту.
З двору пролунали постріли.
— Що там таке? — запитав я.
— То, певно, пан доктор намагався втекти через вікно у лазничці, — відповів Леон. — Але в нас усюди варта. Хлопці, — звернувся він до своїх, — приберіть тут і зачекайте нас в альтанці. Візьміть си в креденсі плящинку за гарну роботу.
Відтак він сів у крісло, де перед тим сидів Кромбах, і задоволено схрестив руки на животі. Його хлопці винесли трупи, скрутили закривавлений килим і вийшли з ним. Ірена кинулася до батька з обіймами.
— Дякую, татку, я вже прощалася з життям.
— Ну, що ж, справа завершена, — промовив Леон. — Хоча папки з оригіналами документів, які переховував Томашевич,