💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Публіцистика » Шуанська балада - Вальдемар Лісяк

Шуанська балада - Вальдемар Лісяк

Читаємо онлайн Шуанська балада - Вальдемар Лісяк
Франції. Фуше і Бернадотт керували всім. Міністр помістив у Лор’єн свого агента на ім’я Шаррон із титулом генерального комісара поліції лише з одним завданням: схопити або вбити Жоржа будь-якою ціною! На це було виділено півмільйона франків (!) як стартова сума без вказівки верхньої межі. Голова Кадудаля стала коштувати будь-яку суму, хоча були й ті, хто голосно заявляв, що владі краще було б витратити півмільйона на одяг і припаси для солдатів Західної армії, які вісім місяців не отримували зарплати і масово дезертирували (лише за двісті франків) до шуанів! У цьому була частка правди, якщо врахувати, що навіть жандармерія в Морбіані через потребу... харчувалася каштанами. Багато "блакитних" йшло в бій проти шуан без взуття з тієї простої причини, що у них його не було.

Бернадотт кілька разів ловив слід (принаймні так він стверджував), тому кілька разів сповіщав Консула, що доставить Жоржа будь-якого дня. Він організував кілька колосальних рейдів і кожного разу знаходив сіті порожніми або лише з дрібними рибками. Спустошений цим, він нарешті пішов у "відпустку" на кілька місяців. Префект Морбіану розкритикував такі грандіозні дії, вважаючи їх нісенітницею в ситуації, коли Кадудаль "ніколи не спить дві ночі поспіль на одному місці". Це було правдою, як Шаррон переконався на власній шкірі. Коли вранці йому доповіли, що Гедеон знаходиться у каплиці в селі Сен-Лоран, він послав туди людей, але дичина ще раніше втекла до села Герзах, на відстані двох пострілів з рушниці від Сен-Лоран, а коли Герзах оточили, слід взагалі загубився. Лише наступного дня з’ясувалося, що Кадудаль ночував на фермі біля дороги Локмін-Ванн. І так кожного дня.

Гедеонові люди вдень і вночі охороняли свого бога зі зведеними пістолетами, але це постійне стрибання ходом шахового коня, ця гра в хованки й в квача водночас остаточно втомила його. Він хотів більш постійного притулку. Один для нього знайшли і назвали "Острів щастя". Це було безлюдне рибальське й контрабандистське село Ла-Форест, розташоване на краю півострова Локоаль, який вдавався в затоку, утворену річкою Етель. "Острів", начебто, мав фортечний характер, легкий для оборони, повний схованок і контрабандних підземель часів Революції. Вітрильні човни постійно трималися в готовності, готові в будь-який момент вийти в море. Жорж залишався в Ла Форест надовго, хоча і не постійно. Разом з ним жили лише його найближчі родичі: слуга Піко, брат Жюльєн, отець Гілєвік та кілька інших. Плюс, звичайно, надійна охорона.

Шаррон досконало знав про "Острів щастя", але він також знав, що спроба взяти його силою буде приречена на поразку. Він спробував щось інше. Він, префект Морбіана і Фуше, прийшли до висновку, що єдиний спосіб дістатися до Кадудаля — за допомогою підкупленого рояліста, бажано шуана. Таких спроб було кілька.

Жан Бернадотт, наполеонівський генерал (в майбутньому, король Швеції)

Серед підкуплених були двоє колишніх товаришів Жоржа, колишній офіцер Жюльєн Бертло і "ci-devant noble" (колишній дворянин) Сезар Папен, що діяв у Ванні. Бертло зник швидко і загадково (втік або був убитий шуанами), а Папен проявив чимало винахідливості в ролі подвійного агента, тобто одержувача зарплати з обох фондів. З одного боку, йому платила анти-шуанська компанія "Фуше-Бернадотт", а з іншого боку, його субсидував капелан і інтендант штаб-квартири Кадудаля, абат Ґілєвік, який нічого не підозрював. Папен намагався проникнути в цю штаб-квартиру і по дорозі до місця призначення навіть зумів завоювати довіру Мерсьє. Йому не вдалося обдурити Гедеона. Вождь шуанів, дізнавшись про прохання Папена про аудієнцію, наказав своїм людям повідомити йому, що якщо той коли-небудь з'явиться там, де йому не слід, він більше не матиме можливості з'являтися ніде в своєму житті, крім загробного. Переляканий Папен замкнувся в будинку трактирника Деліля у Ванні і довго сидів за дверима, чекаючи розвитку подій. Потім він зник. Швидше за все, він втік до рідної Гасконі, хоча не виключено, що його відправили трохи далі за допомогою дещиці свинцю.

Шуан Дюшательє також продався поліції. У даному випадку це був успіх не Фуше, а керівника таємної політичної поліції міністерства, знаменитого Демаре, який... подружився з Дюшательє. Успіх справді був великим, і Кадудаль уникнув смерті лише випадково. Два брати Дюшательє продовжували вірно служити Жоржу, тому у зрадника не виникло б особливих труднощів потрапити в квартиру командира. Перед тим, як вирушити до Бретані, Дюшательє завоював довіру двох людей Гедеона, які були в Парижі і готували напад на Першого Консула (див. строфу VI). Це були Лімоелан і Сен-Реджент. Цей в останній момент дізнався про ситуацію (швидше за все, контррозвідка Агентства відслідковувала візити Дюшательє до Демаре) і надіслав попередження в штаб. У результаті, коли зрадник прибув до Ренна, там вже чекали люди з наказом застрелити його, якщо він спробує підійти до Жоржа. Мабуть так, бо востаннє його бачили в Ренні. Вважається, що він був убитий в лісі Елвен лейтенантом штабу Кадудаля, Жозефом Гамбертом (псевдонім: Юпітер). Дружина Дюшательє отримала від міністерства поліції дванадцять тисяч франків "компенсації".

Двоє інших шахраїв із мисливського загону Фуше, які, як ми знаємо, хотіли проникнути в штаб-квартиру Гедеона, це Де Бово та Бертран Сент-Юбер. Спочатку в них пішло добре. У Ванні вони зв’язалися з мадам Фроваль, агентом Жоржа, яку шуани називали "Кореспондент № 1". Наступним кроком було використати її для встановлення контакту з "кореспондентом № 2", офіцером Жоржа, Лерідантом. Саме його вони попросили отримати аудієнцію у Гедеона. Їм відмовили. Вони неодноразово поновлювали свої зусилля, що дозволяє припустити, що винагорода за голову Кадудаля вже зробилася непомірною і спокусила найрозумніших людей. В ній було щось від вогника, що вабить у болото — до нього неможливо було дістатися, а ще важче вибратися з глибини боліт. Одного дня де Бово та Сен-Юбер зникли, ніхто не знає, як і куди.

Загалом про всіх цих агентів, про обставини їх вербування, діяльності, розшифровки та загибелі відомо небагато. Не тільки імена, але навіть псевдоніми невідомі (за кількома винятками), і все ж Фуше надіслав загалом більше сотні вбивць, жінок і чоловіків, старих і молодих, з усіх соціальних класів. Місяцями не було жодного дня, щоб принаймні три-чотири "мисливці за людьми" не намагалися зловити вождя шуанів у Морбіані. Але деталі цього полювання рідко потрапляли на папір, а навіть якщо й потрапляли, поліцейські архіви — найчарівніші архіви у світі — сьогодні ви кладете документ у сейф, замикаєте його одним ключем, завтра відкриваєте… а документ пропав! Це "завтра" може статися через п’ятдесят чи більше років, неважливо, тому

Відгуки про книгу Шуанська балада - Вальдемар Лісяк (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: