Поки Бог спить - Андрій Анатолійович Підволоцький
Чоботи — ознака воїнського стану, личаки — селянського. Мирослав кепкує з обережності боярина Добрині.
(обратно) 39Мирослав Ступа розповідає легенду. Насправді ж князь Андрій у 1155 р. забрав із Вишгородського жіночого (!) монастиря ікону Божої Матері, що її, як вважали, написав сам св. Лука, і перевіз її у Володимир.
(обратно) 40Середа 12.03 1169. «Узятий же був Київ місяця березня у дванадцятий [день], у середу другого тижня посту. I грабували вони два дні увесь город — Подолля, і Гору, і монастирі, і Софію, і Десятинну Богородицю. I не було помилування анікому і нізвідки: церкви горіли, християн убивали, а других в'язали, жінок вели в полон, силоміць розлучаючи із мужами їхніми, діти ридали, дивлячись на матерів своїх. I взяли вони майна безліч, і церкви оголили од ікон, і книг, і риз, і дзвони познімали всі [ці] смольняни, і суздальці, і чернігівці, і Олегова дружина, — і всі святині було забрано. Запалений був навіть монастир Печерський святої Богородиці поганими, але Бог молитвами святої Богородиці оберіг його од такої біди. І був у Києві серед усіх людей стогін, і туга, і скорбота невтишима, і сльози безперестаннії. Се ж усе вдіялося за гріхи наші» (літопис руський).
(обратно) 41Хай живе орден Святої Марії Тевтонської! (лат.) Тевтонський орден виріс з ордену госпітальєрів, і, на відміну від орденів госпітальєрів та тамплієрів, був суто німецьким.
(обратно) 42Сейдн (або Сідн) — найвищий титул ассасинів. Європейці називали вождя ассасинів Vetus de Monte (Старець Гір), по-арабські — Шейх-уль-Джебала.
(обратно) 43Сокейна — легендарна арабська красуня.
(обратно) 44Вирушаючи на вбивство, федаї одягали біле та червоне, кольори невинності та крові. Знак тамплієрів — червоний хрест на білому тлі.
(обратно) 45Ашшаб — араб, що прославився своєю скупістю; тут: скнара.
(обратно) 46Спільна ненависть хашашинів і тамплієрів до султана Саладина поєднала, здавалося б, несумісне. Вбивство графа Едесського мало стати прелюдією до усунення султана — кумира мусульман, переможця кяфарів.
(обратно) 47Церква не канонізує утоплеників.
(обратно) 48Шевальє — лицар.
(обратно) 49Шато де Шевальє — «Замок лицарів».
(обратно) 50Дідизна — родовий маєток «з діда-прадіда».
(обратно) 51Два вершники, що їдуть на одному коні. За переказами, перші рицарі Храму, зокрема засновник ордену Гуго де Пайн та його побратим Готфрід Сент-Омер, були настільки бідними, що мали одного бойового коня на двох.
(обратно) 52Аутодафе (ісп. «акт віри») — спалення єретика, як правило, привселюдне.
(обратно) 53Фроінд (нім.) — друг.
(обратно) 54Порок — таран.
(обратно) 55«Руська правда» за розорення чужої борті призначала штраф 12 гривен сріблом — стільки ж за вбивство дружинника.
(обратно) 56Шульга — лівша.
(обратно) 57Оправлювати — вершити суд, «правити».
(обратно) 58Стрий — дядько по батькові.
(обратно) 59Яси, обези, касоги — тогочасні кавказькі народи.
(обратно) 601223 р. від різдва Христового.
(обратно) 61Варязький острів — нині острів Хортиця.
(обратно) 62Руська земля — як свідчать історики, «Руською землею» називали князівства, що були розташовані на території сучасної України. У Лаврентіївському літописі зазначено, що князь ростовський Василько Костянтинович запізнився на збір і не встиг «прийти на Русь».
(обратно) 63Толковини — союзники.
(обратно) 64Калкське побоїще відбулося 31 травня 1223 р. (16 червня