Правила, які варто порушити. Жити за власним кодексом - Річард Темплар
Повірте, якщо був би однозначно чудовий варіант на папері, ви б його побачили. Якщо він є, а вас щось бентежить, це означає, що глибоко в душі ви не вподобали той очевидний вибір. Ви могли б не один день скніти над стовпчиками із «плюсами» й «мінусами», з усіх сил прагнучи визначитися, де більше «за», а де — «проти». Або визнати, що марнуєте час, і з’ясувати причини.
Між іншим, я не фанат зважування переваг і недоліків. Непогано скласти перелік «за» і «проти», щоб часом нічого не проминути. Та ви не знайдете між ними баланс, оскільки насправді ці списки нічого не важать. Можливо, це схоже на парадокс, та я поясню: ви намагаєтеся порівняти різні речі. Може бути 50 аргументів за певне рішення й лише один проти, та цей аргумент буде неспростовним і вирішальним. Можливо, на папері все вказує на якусь певну спеціальність, але навчання задороге чи університет розташований за кордоном, а для вас це неприйнятно. Тому в будь-якому разі переконайтеся, що врахували всі фактори, викреслили всі химерні варіанти з таких причин, як-от вартість. А потім дослухайтеся до свого внутрішнього голосу. У будь-яких важливих питаннях він є найвищим суддею.
ПРАВИЛО 88
Зважте всі варіанти
«Дотримуйтеся плану»
Протягом усього життя ви зустрічатимете людей, які говоритимуть, що вам необхідний план. Усе потребує плану — і великі проекти, і дрібні справи. Тому ви повинні мати план, як дістатися з пункту А до пункту Б, план поетапного виконання роботи, щоб дотриматися термінів, план здобуття кваліфікації, необхідної для реалізації завдань X чи Y, план отримання тієї чудової посади, план, як заробити більше грошей, аби вистачило на купівлю автівки, — ви розумієте, про що я.
А тільки у вас з’являється план, за логікою, ви мусите його дотримуватися. А от із цим більшості людей не вдається впоратися.
Річ у тім, що вряди-годи життя, немов у крокеті, виконує подачі з фінтом50. Після таких закручених м’ячів ваші плани десь зникають. Ці несподівані повороти долі можуть бути сприятливими чи ні, можуть узагалі ні на що не впливати, а можуть мати наслідки, які виявляються багато років по тому. Ось декілька прикладів того, що може з вами трапитися:
• ви шалено закохуєтесь у людину, яка воліє жити лише за кордоном;
• у вас діагностують важку хворобу;
• вам пропонують чудову роботу у сфері, про яку ви раніше навіть не думали;
• несподівано ви вагітнієте (чи вагітніє ваша партнерка);
• зненацька помирає близька вам людина;
• ви банкрутуєте;
• вашу посаду скорочують після впровадження новітніх технологій.
Усе ваше життя стає схожим на той м’яч, який підкинули високо в повітря, і невідомо, де він приземлиться. Отже, плануйте, але з усвідомленням того, що вам дуже пощастить, коли за все життя жоден ваш план не зруйнується. Чи не пощастить? Іноді кілька непередбачуваних подій не завадять, і я знаю людей, які пережили деякі з вищезгаданих моментів, а потім згадували ті кардинальні життєві зміни й розуміли, що насправді вони були позитивними: серйозна хвороба, незапланована вагітність, банкрутство, скорочення — іноді такі речі можуть провіщати чудове нове життя. Ви просто не розумієте цього, доки все не повертається на краще.
Навіть якщо життя не підкидає вам нічого несподіваного, інколи непогано щось змінити у своєму оточенні, відкритися новим можливостям, самим зробити «фінт». Тому завжди треба бути готовим до того, що вас зіб’ють із наміченого курсу та ваші плани полетять шкереберть. І байдуже, звідки надійде удар — від вас чи з неочікуваного напрямку.
Як би, зрештою, не поверталися такі події — на краще чи на гірше, — вони змушують вас запитувати себе, якого біса ви стільки пітніли над розробленням та оформленням того ідеального плану, коли вам доводиться діяти абсолютно по-іншому. У мене є приятель, який намучився, обираючи між навчанням в університеті та в театральній школі, а в результаті вже п’ятнадцять років працює в складі місії в Африці — так несподівано склалися обставини.
ПРАВИЛО 89
Життя непередбачуване
50
Якщо у вашій місцевості не грають у крикет, нехай Бог милує! У цій грі подача з фінтом є оманливим маневром — м’яч летить не в тому напрямку, що передбачає гравець із битою.
«Нікому не довіряйте»
Легко порадити вам жити, нікому не довіряючи, і я знаю людей, які так живуть. Вони постійно нервуються, непокояться та завжди готові до неприємностей. Насправді я вважаю, що їм також не слід надто довіряти.
Річ у тім, що в житті зазвичай до людей ставляться так, як вони ставляться до інших. Якщо ви варті довіри, на вас можна покластися, ви виявляєте порядність, інші поводитимуться так само стосовно вас. Звісно, за умови, що у вашому оточенні немає наркобаронів, мафіозі та злочинних угруповань (хоча й серед них трапляються особи, варті довіри). Люди воліють бути добрими та подобатися іншим. Отже, вони не підривають довіру без причини. Безперечно, так буває не завжди, та загальна тенденція зберігається.
Якщо ви не надасте людині шанс показати, що їй можна довіряти, вона триматиметься насторожі та ображатиметься через брак довіри. Навряд чи після цього їй захочеться до вас добре ставитися. То чому ж апріорі не сподіватися на те, що на неї можна покластися та не дати їй можливість виправдати ваші сподівання? Довіра — це комплімент, на який люди відповідають вдячністю та взаємністю.
Я не заперечую, що за такого підходу ви можете набути прикрий досвід, але таких випадків буде значно менше, ніж у разі, коли все життя ви тільки й очікуватимете від людей неприємностей. Тому що тоді вони їх улаштують вам.
Ви можете цього не усвідомлювати, утім ви чините так само. Якщо люди припускають, що вам можна довіряти, гадаю, ви докладете всіх зусиль, аби не розчарувати їх. Водночас, збагнувши, що хтось вам не довіряє, ви не надто мучитеся докорами сумління, коли підводите його. Знайома ситуація?
Жити, не довіряючи людям, означає приректи себе на жалюгідне існування. Ви завжди напружені, завжди почуваєтеся розчарованими та ображеними. Ваша довіра — не стільки питання того, виправдає її інша людина чи ні, скільки того, що трапиться з вами, коли раптом ви станете людиною, яка не може нікому довіряти. Довіра — це дивовижне почуття, що дарує вам любов і впевненість, тож чого відмовлятися від неї? Так можна збожеволіти.
Радість, яку ви відчуваєте, коли людина виявляється гідною вашої довіри, незважаючи ні на що, варта того, щоб бути сто разів обманутим. Якось я прочитав у газеті статтю про чоловіка, який підтримав безпритульного волоцюгу, нагодував його, одягнув, а після цього ще й улаштував на роботу. Чи багато хто з нас здатний продемонструвати такий ступінь довіри? Колишній безхатченко виправдав довіру та знову став на ноги. Це, напевно, було найбільшою нагородою тій щедрій людині, яка допомогла йому. Зрештою, єдиний спосіб дізнатися, чи вартий хтось вашої довіри, — довіритися йому й тоді побачити.
ПРАВИЛО 90
Довіряйте всім
«Довіряйте всім»
Справді, я можу суперечити сам собі, якщо моя воля. Річ у тім, що ви маєте довіряти людям, аби відчувати гармонію в душі та в житті. Та слід бути розсудливим.
Усе залежить від ставки. Раптом людина вас підведе, наскільки