Науково-практичний коментар до Податкового кодексу України: в 3 т. - Колектив авторів
Якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду, від’ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному статтею 150 цього розділу.
Якщо протягом звітного періоду доходи від продажу (обміну, викупу емітентом, погашення або інших способів відчуження) кожного з окремих видів цінних паперів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав отримані (нараховані) платником податку, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку внаслідок придбання цінних паперів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду (з урахуванням від’ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду минулих періодів), прибуток включається до складу доходів такого платника податку за результатами такого звітного періоду.
У разі якщо платник податку виступає інвестором при первинному розміщенні цінних паперів або наступного продажу власних акцій емітентом, або у разі внесення коштів до статутного капіталу емітента, то витрати, сплачені (нараховані) таким платником податку емітенту таких цінних паперів, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від відчуження таких цінних паперів.
Усі інші витрати та доходи платника податку, крім витрат та доходів за операціями з цінними паперами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами, визначеними цим підпунктом, враховуються у визначенні об’єкта оподаткування такого платника податку на загальних умовах, встановлених цим Кодексом.
(Із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2011 р. № 3609-VI, зміни, внесені до статті 153 Законом України від 07.07.2011 р. № 3609-VI, застосовуються з 01.04.2011 р.)
Коментований пункт регулює порядок оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами. Відповідно до Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» цінні папери — документи встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчують грошові або інші майнові права, визначають взаємовідносини особи, яка їх розмістила (видала), і власника та передбачають виконання зобов’язань згідно з умовами їх розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають із цих документів, іншим особам[131]. Тобто цінні папери у найбільш широкому розумінні посвідчують наявність прав або зобов’язань, які виникають між емітентом та власником цінних паперів. Крім цінних паперів, наявність права власності на частку у статутному капіталі певного підприємства можуть посвідчувати корпоративні права, інші, ніж цінні папери. Економічну і юридичну сутність таких корпоративних прав визначають кілька законодавчих актів, а саме:
1. Корпоративні права — це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Володіння корпоративними правами не вважається підприємництвом. Законом можуть бути встановлені обмеження певним особам щодо володіння корпоративними правами та/або їх здійснення[132].
2. Корпоративні права — сукупність майнових і немайнових прав акціонера — власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правочинності, передбачені законом чи статутними документами[133].
3. Корпоративні права — права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правочинності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правочинності, передбачені законом та статутними документами[134].
Таким чином, корпоративні права, не засвідчені цінними паперами, являють собою частки у статутному капіталі певного підприємства, які дають право на управління підприємством та/або отримання прибутку від його діяльності.
Цінні папери та корпоративні права, відмінні від цінних паперів, можуть виступати об’єктами таких операцій, як купівля-продаж, викуп, обмін (за договорами міни), дарування, спадкування. Здійснення таких операцій супроводжується виникненням доходів і витрат. Формування та визнання доходів і витрат при здійсненні операцій з цінними паперами та корпоративними правами має свої особливості.
Дохід від операцій з цінними паперами та корпоративними правами — це сума коштів або вартість майна, отримана (нарахована) платником податку від продажу, обміну, викупу емітентом, погашення або інших способів відчуження цінних паперів, або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, а також вартість будь-яких матеріальних цінностей чи нематеріальних активів, які передаються платнику податку у зв’язку з таким продажем, обміном, викупом емітентом, погашенням або відчуженням. Витрати від операцій з цінними паперами та корпоративними правами — сума коштів або вартість майна, сплачена (нарахована) платником податку продавцю (у тому числі емітенту під час розміщення) цінних паперів, або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, як компенсація їх вартості. Тобто доходи і витрати від операцій з цінними паперами та корпоративними правами можуть формуватися як у грошовій, так і не у грошовій формі. Крім того, до складу доходів (витрат) від операцій з цінними паперами включається і заборгованість, яка виникає при розрахунках за операціями з цінними паперами.
Визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток за результатами здійснення операцій з цінними паперами вимагає ведення окремого обліку доходів і витрат за кожним