Закон України «Про судоустрій і статус суддів». Науково-практичний коментар - Владислав Едуардович Теліпко
2. Про день і час початку роботи конференції та питання, що вносяться на її обговорення, судді відповідних судів повідомляються не пізніш як за п’ятнадцять днів до початку роботи конференції.
Коментована стаття регламентує порядок та періодичність скликання конференцій суддів відповідних судів, які проводяться не рідше ніж один раз на рік за ініціативою ради суддів.
Позачергова конференція може бути скликана на вимогу не менш як однієї третини делегатів останньої конференції. Така вимога складається у письмовій формі з обґрунтуванням необхідності скликання конференції та питаннями, що виносяться на обговорення, за відповідними підписами суддів. Рада суддів зобов’язана розглянути зазначену вимогу і прийняти рішення про скликання конференції. У разі невиконання вказаної вимоги ініціатори скликання конференції можуть утворити організаційне бюро по скликанню конференції суддів, яке у цьому питанні має повноваження ради суддів.
Законом встановлено, що не пізніш як за п’ятнадцять днів до початку роботи конференції суддів суддям відповідних суддів має бути повідомлено про день і час початку роботи конференції суддів та питання, що виносяться на її обговорення.
Стаття 121. Порядок проведення конференції суддів1. Конференція суддів вважається повноважною, якщо в її роботі беруть участь не менш як дві третини від складу делегатів відповідних судів. На конференції можуть бути присутні також запрошені організаторами конференції судді, які не є делегатами конференції.
2. Конференцію суддів відкриває голова відповідної ради суддів, а в разі якщо конференцію скликано не за рішенням ради суддів — уповноважений представник організаційного бюро із скликання конференції суддів.
3. Конференція суддів обирає відкритим голосуванням з числа делегатів конференції президію конференції в кількості, визначеній рішенням конференції, а також інші робочі органи конференції. Президія організовує роботу конференції суддів.
4. Конференція суддів затверджує порядок денний конференції та визначає регламент її роботи.
5. Рішення конференції суддів приймається більшістю голосів делегатів конференції відкритим або таємним голосуванням.
6. Інші питання порядку проведення конференції суддів регулюються регламентом відповідної конференції суддів.
Стаття, що коментується, докладно регламентує порядок проведення конференції суддів — повноважність, порядок обрання і склад делегатів, питання відкриття конференції, обрання президії, інших робочих органів, таких як мандатна, лічильна, інші комісії, секретаріат тощо.
Встановлено необхідні атрибути проведення конференцій суддів — затвердження порядку денного, визначення регламенту її роботи, порядок і форма голосування при прийнятті рішень тощо.
Рішення конференції суддів з питань, внесених до порядку денного, приймаються після обов’язкового обговорення відкритим або таємним голосуванням. У порядку, визначеному регламентом конференції, ведеться протокол або стенограма її засідання.
Стаття 122. Ради суддів1. У період між конференціями суддів функції суддівського самоврядування виконує відповідна рада суддів.
2. У системі судоустрою утворюються і діють відповідно до системи судів рада суддів загальних судів, рада суддів господарських судів, рада суддів адміністративних судів.
3. До рад суддів входять по 11 суддів, обраних відповідними конференціями суддів.
4. Рада суддів обирає із свого складу голову ради, заступника голови і секретаря ради суддів. Судді, які займають адміністративні посади в судах, секретарі судових палат не можуть бути членами ради суддів.
5. Рада суддів у період між конференціями суддів організовує виконання рішень конференції та контроль за їх виконанням, а також вирішує питання про скликання конференції суддів. Повноваження і порядок роботи ради суддів визначаються цим Законом та положенням про раду суддів, що затверджується конференцією суддів.
6. Рада суддів:
1) здійснює контроль за організацією діяльності відповідних судів, заслуховує інформацію голів цих судів про діяльність судів, інформацію Голови Державної судової адміністрації України з питань організаційно-матеріального забезпечення відповідних судів;
2) розглядає питання правового захисту суддів, соціального захисту і побутового забезпечення суддів та їхніх сімей, заслуховує з цих питань представвників Державної судової адміністрації України, приймає відповідні рішення;
3) вносить подання Вищій раді юстиції щодо призначення суддів на адміністративні посади в судах та звільнення їх з таких посад;
4) визначає на основі поданих зборами суддів пропозицій щодо делегатів на конференцію суддів, склад відповідної конференції суддів виходячи з досвіду роботи кандидатів у делегати та їх авторитету;
5) звертається з пропозиціями щодо вирішення питань діяльності відповідних судів до органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
6) приймає інші рішення з питань, віднесених до її повноважень.
7. Рада суддів звітує про свою діяльність перед відповідною конференцією суддів.
8. Рішення ради суддів є обов’язковими для суддів, які займають адміністративні посади в судах відповідної судової юрисдикції. Рішення ради суддів може бути скасовано конференцією суддів.
Рада суддів, як виконавчий орган конференції суддів, утворений нею і їй підзвітний, в період між конференціями суддів виконує функції суддівського самоврядування на рівні адміністративно-територіальної одиниці (області тощо) або відповідної спеціалізації.
Коментована стаття встановлює керівний склад ради суддів та порядок його обрання, обмеження щодо суддів, які займають адміністративні посади в судах або є секретарями судових палат, на зайняття керівної посади у раді суддів, а також визначає повноваження ради суддів.