Чорна рада - Куліш П.
- Святу правду, пане гетьмане! Святу правду! загули кругом запорожці, як із бочки.
- А вам як здається, батьки? - питається в дідів. А діди стоять, понуривши голови, та й не знають, що йому й одвітовати. Довгенько думали сивії оселедці, довгенько один на одного зглядували, киваючи головою, далі виступив знов наперед батько Пугач да й каже:
- Бачимо, бачимо, вразький сину, - дармо, що ти гетьман, - до чого ми в тебе дожилися! Убрав єси нас у шори, як сам схотів! Вивезли ми тебе на своїх старих плечах у гетьмани, а тепер ти вже без нас думаєш Україною орудовати! Недовго ж поорудуєш! Я тобі кажу, що недовго! Коли взявсь брехати по-собачи, то й пропадеш, як собака! Я тобі кажу, що пропадеш, як собака!
- Годі лиш, батьку! - крикне Брюховецький. - Чого се розпустив морду, як халяву? Та се не Січ і тут тобі гетьман не свій брат!
- От яка нам честь за нашу працю! - кажуть діди. - Тим-то добре казано нам у Січі: «Ей, слухайте, батьки, сього ледащиці: підвезе він вам москаля!» А ми таки не пойняли віри, ми вповали, що ось немовбито господь поможе й на Вкраїні завести запорозькі порядки!
- О, ви голови цвілії! - каже Брюховецький. - Яких же тут сподіватись порядків, коли Запорозька Січ буде серед жонатого люду? Ви думаєте, що і всякому про те байдуже, так як вашим старим костям; а ми - так інше почуваємось... Не москаля я вам підвіз, а роблю все по правді, що жоден братчик на мене не пожалується. На Січі, посеред глухого степу, треба бурлакувати, а в городах, посеред миру - женитись та господарювати.
- А хіба ж ти, - озвавсь батько Пугач, - не казав нам, окаянний, як підмовляв нас у городи: «Ходімо, батьки, зо мною, заведемо свої порядки по всій Україні?» Хіба ти не казав, що Січ буде Січчю, а запорожці будуть судити й рядити всю Гетьманщину по своїм звичаям?
- Казав, - одвітує Брюховецький, - і як казав, так і зробив. Самі бачите, що запорожці тепер перші пани на Вкраїні; понаставляв я їх сотниками й полковниками, судитимуть і рядитимуть вони по запорозьких звичаях усю Вкраїну. Нема вже й тепер ні в міщанина, ні в мужика се моє, а се твоє, все стало обще; козак усюди став господарем, як у себе в кишені. Чого ж вам іще хочеться? Щоб я за дурницю бив киями козака? Ні, сього не буде: я своїм діткам не ворог.
- За дурницю! - кажуть діди. - На чім держиться Січ і славне Запорожжє, те повернув ти на сміх!
- Нехай собі й держиться, коли йому так до смаку. Ми між людьми будемо жити по-людськи, а кому в нас не по нутру, той нехай іде на Січ їсти сушену рибу з сировцем.
- Ми таки й підемо, гаспедів сину! - каже батько Пугач. - Ти нас не випихай коліном. Тілько добре собі пам'ятай, що брехнею світ пройдеш, та назад не вернешся. Плюйте, братці, на його гетьманство! Ходімо до своїх куренів! Гей, діти, хто за нами?
Січові батьки думали, що так і висипле козацтво на їх оклик; аж козаки мовчки мовчать да один за одного туляться.
- Хто за нами? - покликне ще раз батько Пугач. - Кому любо з нечестивим пройдисвітом у гріхах погибати, зоставайсь тут; а хто не хоче скаляти золотої слави своєї, той гайда з нами за пороги!
Тілько ж і за другим разом ніхто ані з місця.
- Так ви, бачу, усі одним миром мазані! - каже тоді батько Пугач. - Пропадайте ж, ледащиці! Щоб вас так щастя-доля покинула, як ми вас покидаємо! Пху! Плюю й на той слід, що топтав із паливодами! Плюйте й ви, батьки, - каже своїм товаришам, - а на прощаннє скажем сьому Іродові, чого ми йому бажаємо: воно ж йому й не минеться.
От і почали діди один за одним виходити з колеса. І зараз первий, обернувшись, плюнув на свій слід да й каже:
- Щоб же тебе побив несвітський сором, як ти нашу старість осоромив!
І другий плюнув да й каже:
- Щоб на тебе образи падали!
І третій:
- Щоб тебе пекло та морило! Щоб ти не знав ні вдень ні вночі покою!
І четвертий:
- Щоб тебе, окаянного, земля не прийняла!
І п'ятий:
- Щоб ти на страшний суд не встав!
І, вийшовши з радного колеса, забрали свої коні з чурами да й рушили до Низу.
А Іванцеві того було й треба. Посміявшись доволі з своїми розбишаками, каже:
- Ну, тепер, братчики, нам своя воля. Одбули ми дурне мужицтво, одбули міщан, одбули й старих дундуків. Тепер пийте, гуляйте і веселітесь. А мене щось на сон знемогає. Піду одпочину трохи. Петро Сердюк, проведи, брате, мене до господи.
Пішов Іванець до гетьманського двору в замок, похилившись на козака; ледві ноги волочить, що аж низове козацтво стиха глузовало.
- Підтоптавсь, - кажуть, - наш Іван Мартинович.
- Іще б не підтоптатись, стілько діла наробивши!
- Та, мабуть, і в головку на радощах лишне закинув.
А він, клятий, ні од праці не втомився, ні од горілки не впився. Його лукавий мізок коверзує собі нову думку: як би того безталанного Сомка до посліда-години допровадити! Плутаючи по дорозі ногами і зажмуривши очі, як кіт, Брюховецький скрізь зуби почав так против своєї думки закидати.
- Чи чував ти, братику, щоб миш одкусила коли голову чоловікові?
Засміявсь козак:
- Се, пане ясновельможний, тілько таку гуторку проложено.
- Гм! - каже Брюховецький. - Проложено! А з чогось же то її взято... Ох, ноги зовсім не несуть! Вража старість надіходить. Чи випив чоловік кубок меду, чи не випив, уже й голова й ноги хоч поодтинай.
- Се ви, пане гетьмане, - каже Петро