💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
23 березня 2025 18:41
Книга дуже цікаво велике враження читати її то я дуже задоволена
Пес на ім'я Мані - Бодо Шефер
Марія
19 січня 2025 14:02
Класна книга зарубіжної літератури
Чоловіки під охороною - Мерль Робер
Оксана
15 січня 2025 11:15
Не очікувала!.. книга чудова
Червона Офелія - Лариса Підгірна
21 грудня 2024 21:41
Приємно, що автор згадав про народ, в якого, як і в нас була складна історія і який досі бореться за рідну мову. Велике дякую всім окситанцям, що
Варвар у саду - Збігнєв Херберт
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Класика » т. 8 - Оповідання - Винниченко В. К.

т. 8 - Оповідання - Винниченко В. К.

Читаємо онлайн т. 8 - Оповідання - Винниченко В. К.
- дзвенить голос. «Буде тобі чорта!» - раптом чується вже в дворі прикажчиків голос і в двір товпиться цілий гурт людей. Всі вони щось говорять один до одного, кричать, сікаються до прикажчика й поглядають на високого, рудого мужика без шапки й піджака, дуже схожого на Крутоноженка. Він іде між двома мужиками, що мають по жовтій блясі на грудях і, запінившись, весь час кричить до прикажчика:

- А чорта! А чорта!

- Що таке? Що за крик? Вам чого? - раптом виступає до них Самоцвіт.- Чого навалились сюди?

Всі зупиняються й навіть потовплюються назад, тільки попереду зостаються соцькі з високим мужиком та прикажчик, що хутко підходить до земського начальника.

- Що за люди? Чого їм? - повертається цей до прикажчика.

- Бунт, ваше благородіє! Ось... І бумажки! - важко дихає прикажчик і дрижачими руками виймає з кишені пом’яті, невеличкі папірчики.

- Бумажки? Бунт? - не розуміє Самоцвіт.- Що за бумажки? Що за бунт?

- Так точно, ваше благородіє!.. Ось цей... всіх бунтує... О!..- з ненавистю дивиться прикажчик на високого мужика.

Самоцвіт бере папірчика, розгортає й починає читати. Вигодоване червоне лице його робиться червоніше й червоніше, а очі от-от не вискочать на папірчик. Дуринда також підходить і також заглядає через плече; всі притихли й навіть Крутоноженко, затуливши носа полою піджака, підходить ближче й дивиться на папірчик.

- Хм... Ну, добре?...- прочитавши, муркає Самоцвіт і, звернувшись до прикажчика, кидає:

- Хто читав, бачив?

- Так точно, бачив... Ось цей... І прочиї...

- Хто роздавав?

- Хто роздавав? Я, ваше благородіє, не бачив, бо я вийшов уже, як читали... Я ж ото, як казали ви, зайшов до Никихвора Крутоноженка, сказав, щоб ішов до вас, а од його пішов до волости... Дивлюсь, коло волости народ... Я поздоровкався, а потім і кажу, як до людей: «Ви ж, кажу, хлопці, завтра не баріться; сьогодні пройшов дощик, то завтра зрання виходьте, щоб до сонця ще встигти на Круту Могилу перебратись. Та, значить, не вспів ще договорити, як вони всі разом до мене: «А чорта, а чорта!» «Як, кажу, чорта?» «А так, кажуть, годі за таку плату робить, шукайте дурніших». Це, значить, до мене з такими словами. А мені наче що стукнуло в голову... Так мене наче й шпигнуло, що тут щось єсть. А вони, значить, як от побачили мене, так і поховали зараз... Я до їх. «А, кажу, так ви он як! Бумажки читати? Давайте сюди!» А вони (от вам хрест святий!) мені... дулю... «На!..- кажуть,- та й панові своєму понеси...»

- Хто це казав? - важко сопучи, червоний, аж сизий перебиває його Самоцвіт.

- Ось цей.. А потім Долото Семен... І... прочиї... другиї...

- Так ти смів це казати? - злісно повертається до високого мужика Самоцвіт.- Ти смів це в моєму селі? Га?

- Про дулі я нічого не знаю,- похмуро одповідає високий.- А про те, щоб не йти на роботу, казав...

- Казав??? - аж задихається земський. І видно, що його не так давить те, що той казав не йти, як те, що він це казав у «його селі». І видно, що йому й ніяково, і злість бере, і страшно чогось.

- А казав! - твердо згоджується високий.- І ще казатиму!.. Де ж таки видано, щоб дорослій людині та по тридцять копійок у жнива платилося?.. Та краще пальці свої гризти, ніж за таку плату робити...

Земський просто німіє. Він якось стеряно повертається до блідого Дуринди, розводить руками й говорить:

- От вам!..

- Да! - дивиться й собі на нього Дуринда.

А в валці потрохи починається знов галас. Але Самоцвіт ніби оживає.

- Ступай сюди! - раптом повертається він до високого мужика.

- Чого?

- Ступай, тобі говорю!..

- А чого я піду?

- Так ти хочеш, щоб я тебе в тюрму одправив?

- А за що мене в тюрму?

- Ага!.. Так ти так!.. Не хочеш, не треба... Будеш же ти каяться!

- Нема чого каяться... Чого мені каяться...

- Добре, добре... Як його звуть?

- Крутоноженко, ваше високоблагородіє! - поспішно вигукує прикажчик.

- Як? Крутоноженко? Який Крутоноженко?

- Та оцей же! Никонор Крутоноженко... Не той, що я кликав до вас... То Никихвор, а це Никонор... Никонор Крутоноженко... То брат цього.

- Постой!..- раптом перелякано дивиться на нього Самоцвіт.- Хіба ж я тобі казав Никихвора кликати?..

Прикажчик теж лякається й мовчки дивиться на його. Перший Крутоноженко, зачувши щось непевне, підходить ближче й пильно дивиться на них, щось напружено думаючи й усе таки держачи полою носа. В валці пробігає якесь шепотіння, а новий Крутоноженко поглядає на першого й теж щось думає.

- Та хіба ж я тобі Никихвора Крутоноженка казав кликати? Га? - знов накидається Самоцвіт на прикажчика.- Хіба ж я тобі, іроде, Никихвора казав кликати. Га?

- Хм...- стурбовано бурмоче прикажчик.- Нуда, Никонора... Ошибся...

- Та ти знаєш, що ти наробив тепер мені? Га? Та ти знаєш, що я через тебе, сукиного сина, чоловікові безневинно морду розбив, я йому кров пустив... Га? Он кого! Он кого мені треба, сукин ти син, анафема, будь ти проклятий, болван ти чортів! Никонора, Никонора, душа твоя чортова!

Прикажчик зовсім прибитий. Він уже стоїть мовчки й тільки кліпає очима. Вся його постать зігнулась і присіла, мов пришиблена.

- А ти, Никихворе,- вмить повертається Самоцвіт до першого Крутоноженка,- чого мовчиш? Якого чорта приліз? От тепер і зрадій...

У валці чується сміх і голоси:

- Ось так краще: кравець згрішив, а шевця повісили!

- Нічого, вони брати, то поділяться! - задумливо кидає якийсь дядько, скоса дивлячись на першого Крутоноженка й усміхаючись самими очима.

Але Крутоноженка першого це, очевидячки, не втішає. Він уже не держиться за носа й кров ллється по вусах, бороді й падає йому на піджак, але він на те не вважає. Очі його дивляться на Самоцвіта сміливо й з ненавистю.

- Ні, я так не хочу, ваше благородіє,- говорить він рішуче.- Це не порядок. Хоч ви й начальство, а безневинно людей

Відгуки про книгу т. 8 - Оповідання - Винниченко В. К. (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: