В небі — Земля! - Василь Павлович Бережний
«Вухатим марсіанам, видно, здаються смішними маленькі вуха людей», — чомусь подумав Ігор. Він ішов слідом за вченим, тримаючи в лівій руці карабін, а в правій — пістолет.
Спустилися східцями.
Сонце вже сховалося за хвилясту стіну далеких хребтів, тіні вкрили гори. На льоду перед ракетою валялися трупи. Вчені, захоплені дискусією, не звертали на це ніякісінької уваги. Навколо стояла підозріла тиша. «Невже вони захопили ракету? — кольнуло Ігоря в самісіньке серце. — Чи, може, засідка?»
Затамовуючи подих, піднявся по щаблях. Люк був закритий не зовсім.
— Аміно… — покликав у щілину.
Тиша. В роті йому враз пересохло.
— Аміно!
Ігор чує калатання свого серця. «Невже…» Пробує відсунути люк, але це йому не під силу, Оглянувшись, бачить між горами вогні, багато якихось химерних вогнів. Довгим струмком стікають вони до льодовика. Чути приглушені крики, цокіт і скрегіт металу. Люк не відкривається, а вогні все ближче і ближче. «Ідіть, ідіть, я вас пригощу по-своєму…» Притулився щокою до ложі, заплющив ліве око, торкнув спусковий гачок. Пострілів не чув. Бачив — струмок вогнів погас, окремі точки покружляли на одному місці та й попливли назад.
Зате постріли почула Аміно — вона лежала в кабіні, контужена марсіанськими блискавками. Обізвалася:
— Я тут… я жива…
— Чи можеш ти відкрити люк?
Неймовірним зусиллям дівчина тягнеться до кнопки, натискує.
Спочатку Саджера і марсіанин, а за ними Ігор піднімаються в кабіну. Саджера кинувся рятувати онуку, а марсіанин старався йому допомогти. «Стартувати? — думав Ігор, його непокоїла посадка вночі. Але залишатися тут до ранку було рисковано. — Та чого боятися? Порт освітлений, а спуск розрахує і зробить електроніка. Летіти, негайно летіти!»
Ігор торкнув Саджера за лікоть і кивнув у бік марсіанина: мовляв, попався, затримаємо!
Саджера категорично наказав:
— Випустіть колегу. По-перше, тому, що ми не можемо вдаватися до підступних методів, а по-друге, тому, що без спеціального пристосування він не зможе жити на дні повітряного океану.
Ігор нехотя відкрив люк, жестом показав марсіанському вченому, щоб той швидко забирався.
Марсіанин притулив руки до грудей і звернувся до Саджери:
— Прошу взяти мене з собою. Не в вас, а тут я задихнуся…
Саджера з любов’ю подивився на свого колегу і звернувся до механіка:
— Мерщій летимо, Ігоре!
За кілька хвилин, піднята вогненним газовим стовпом, «Мрія» була далеко від Гімалаїв.
Марсіанин збуджено заговорив:
— Наша суспільна організація страхітлива… Я весь час мріяв вирватися… Ви розумієте, колего, мисляча істота в нас перетворена на елемент машини. Так, так, олігархи використали кібернетичний центр для жорстокої регламентації життя всього суспільства. Електронний «мозок» давав нам накази, перевіряв їх виконання і блискавично реагував на випадок якоїсь невідповідності дій однієї істоти чи групи істот. Робота цієї страшної машини, встановленої в столиці, ґрунтувалася на добре розробленій теорії гри. Кожен член суспільства розглядається як потенціальний ворог. Недовір’я, регламентація кожного кроку — така гра.
— От і догралися! — вставив Саджера.
— Вони й сюди, на Гімалаї, захопили цю прокляту електроніку… Я такий вдячний вам, друзі! Ви врятували мене від моральної загибелі…
— Треба передати в Експериментальний центр… — обізвалася Аміно.
— Що передати? — спитав Саджера.
— Щоб підготували апарат для дихання ось товаришеві… — вона подивилася на марсіанина.
— Вірно. Давайте передамо, Ігоре.
Коли радіограма була відправлена, Саджера не відходив від Аміно. Хоч дівчині й покращало, та вона почувала себе кепсько.
— Яка ти мужня… — погладив її шовкове волосся Ігор. — Як ти добре відбивалася!
— По-перше, вони не дуже й нападали, бо, мабуть, вважали, що ракета застряла в льодовику. І потім — вони ж не помітили, що ти вийшов, і стерегли, вичікували…
— Припустімо, що це так, — усміхнувся Ігор, — але це «по-перше»?
— Ну, а по-друге, в мене є секрет…
— Який? Розкажи!
— Дідусь гніватиметься.
— Розкажи, — лагідно промовив Саджера, — я наперед пробачаю тобі.
— Ну то слухайте… Хоч дідусь і заборонив, а я таки прочитала багато книжок про колишні війни… — і вже до Ігоря: — Про те, як ви колись билися з ворогами…
НА ПОРОЗІ ЩАСТЯНаступного дня всю землю облетіла звістка: в зв’язку з тим що імперіалістичні агресори не виконали ультиматуму Великої Ради Комун, знехтували місією доброї волі старого вченого і продовжували свою загарбницьку авантюрну політику, район їхньої висадки в горах «продезинфіковано» ультразвуковими установками. Базу нападників знищено. Деякій частині марсіан, переважно інтелігенції, перед цим вдалося відправитись на свою планету.
Ігор в останні дні був то кволим, то надто збудженим. Аміно після повернення додому два дні лежала в ліжку, а потім уже стала до роботи. Свого чергування на фабриці одягу вона дожидалася, наче свята. Ідучи на роботу, була в особливо піднесеному настрої.
— Коли працюєш, то якось наче дужче відчуваєш себе людиною! — усміхалася до Ігоря.
— Я ж тобі казав, що ми ще тоді ненавиділи паразитизм! — милувався нею Ігор. — Недаремно я летів на «Мрії» — хотів побачити, як ви живете, люди комуністичної ери.
Після обіду Ігор і Аміно пішли на прогулянку в ліс. Аміно — в білому костюмі — пробиралася вперед.
— Поглянь, який веселий струмок!
У траві дзвеніла чиста, як сльоза, джерельна вода. На листі кущів грали, тремтіли сонячні зайчики.
— Правда ж він щасливий, оцей струмок? Ну