Кришталеві дороги - Микола Олександрович Дашкієв
Ні, професор Хмара таки починав подобатися Сергієві дедалі дужче. Звісно, отой його “педагогічний експеримент” був жорстокуватий, але кінець кінцем мета виправдувала засоби. Старий має рацію: навіть одержавши десять помічників, завідувач лабораторії надвогнетривів Альошин і далі довбав би собі шурф наосліп, — тільки й того, що на-гора викидалося б більше пустої породи. То виходить, знову треба робити ставку на обдарованого одинака?.. А як же працюють космоградці?
Він поділився своїми сумнівами з Хмарою. Старий вмить зрозумів навіть підтекст.
— Любий Сергію Михайловичу, що пасує кумові — то кумі не личить. Ви змішуєте воєдино питання стратегії і тактики в науці. Так, найгеніальніший полководець — ніщо без хоробрих, дисциплінованих солдатів. Але й армія без полководця, як правило, перемогти ворога не може. Віталій Федорович завжди прибіднюється: це, власне, він висуває всі оті неймовірно сміливі проекти, на які ви посилалися. А виконує їх дуже здібний, монолітний колектив… Хотілося б, щоб і в нас було так. Але… — він скрушно розвів руками, посміхнувся невесело. — Але щось я не вмію знайти з вами, молодими, спільної мови.
— Уже знаходите, — пожартував Альошин. — Один з них, найупертіший, засвідчує вам свою пошану.
— Ну, ясно ж, ясно! Адже інженера-лаборанта таки викрутив!
— Кота в мішку! Досі в очі не бачив того інженера-лаборанта.
— Незабаром буде, Сергію Михайловичу. З свіженьким, ще теплим дипломчиком. З відзнакою.
— Он як!
— От бачите, скористалися з моєї до вас прихильності, та й вибрали найкращого.
Розмова поступово переходила на інші рейки, ставала вільнішою і легшою, втрачала інтонації офіційності. Старий почав розповідати різні цікавинки з часів своєї юності, намагався залучити до бесіди і дочку, але та не виявляла ніякої активності.
— Сергію Михайловичу, у вас діти є? — несподівано запитав він, лукаво посміхаючись.
— Навіть дружини ще немає.
— Буде. Це — неминуче лихо. А от ще перед шлюбом заздалегідь домовляйтесь з нею про сина, а не про дочку… Це про тебе, Наталко, про тебе мова!.. Оце як бачите, Сергію Михайловичу: з дитинства торочу їй, що скловарна справа — найкраща в світі. А результат? Коли малою була — слухала мої проповіді уважно. Підросла — прикивувала головою, терпляче очікуючи на мить, щоб вирватися від мене та й гайнути до балетної студії. А тепер, бач, і слухати не хоче. Зате я… Наталко, одвернись!.. Зате я охоче слухаю її, коли вона грає якогось там інженера-новатора. Далебі, вдає з себе такого фахівця, що навіть я, її власний батько, ладен повірити, що вона здатна розрізнити зубчатку від зубила.
Сергій нишком скинув очима на Закатову. Та порядкувала біля батькового столу, ніби й не чувши жартівливого монолога.
— Кожному своє! — дипломатично сказав Альошин. — Мабуть, діти завжди не виправдують батьківських сподівань.
— Зате вони в свою чергу стають батьками і зазнають тієї ж долі!.. Наталко, ти сказала, що сьогодні маєш вільний вечір?
— Так, — відповіла вона насторожено. — А що?
— Я хочу дати тобі невеличке навантаження. Я завинив товаришеві Альошину не одну сотню годин компенсації за понаднормову працю. Він перевтомлений украй, а відпочивати не вміє. Так ти, прошу, поводи його сьогодні по місту та пощебечи щось там про мистецтво.
Сергій бачив: Закатовій аж ніяк не смакує отаке доручення, але й відмовитися їй незручно.
— Романе Гнатовичу, але ж біля вас повинен хтось бути. Я вже якось сам розважусь.
— Зараз надійде моя дружина. А ви ідіть, ідіть. Наталці теж треба прогулятися: вона, бідолашна, за своїм театром і на свіжому повітрі не буває!
Сергій з Наталкою перезирнулися по-змовницькому. Вона ледь посміхнулася.
— Ходімте, Сергію Михайловичу. Слухняна донька повинна виконувати накази свого суворого батька, щоб хоч частково спокутувати провину за неповноцінність.
Коли вийшли з будинку, Закатова запитала насмішкувато:
— Ну, то куди ж вас повести, мій хоробрий рятівнику?
— Якщо з обов’язку — то до найближчої тролейбусної зупинки.
— Питання поставлено так, що я мимохіть змушена взяти командування на себе. А я не звикла командувати. Звикла скорятися.
— То це значно полегшує справу. Мій наказ такий: я простую додому, а ви — куди вам заманеться.
— Наказ остаточний?
— Так. — Він простяг їй руку. — На добраніч, Наталко Романівно!
— На добраніч!
Сергій уже відійшов далеченько, коли Закатова гукнула:
— Сергію Михайловичу, стривайте! — вона підійшла швидкою ходою, взяла його за лікоть. — Як слухняна донька, я не можу обдурювати батька. До того ж у мені заговорила ображена жінка: ви надто легко зреклися мого товариства. Через це я буду з вами сьогодні весь вечір. Але не я щебетатиму, а ви будете розповідати про себе та про свою роботу.
— Надто поганий з мене оповідач, Наталко Романівно.
— Можете звати просто Наталкою. Рада, що ще маю право на це.
— Так, ви нестерпно молода з виду.
— Ви глузуєте з мене! Краще б поспівчували: грим надто сушить шкіру обличчя, та й оті перевтілення не минають для нервової системи марно. Ще два-три роки, та й почну грати характерних бабусь.
— Сподіваюсь, що й через тридцять літ це буде для вас зарано.
— Виявляється, ви вмієте говорити компліменти?
— Це — жалюгідна спроба початківця.
Холодок стосунків між ними поступово танув. Сергій розповів Наталці, як ще зовсім недавно завзято сперечався з її батьком, закидаючи йому всі мислимі й немислимі гріхи, переказав зміст дискусії про характерні риси двох поколінь молоді. Наталка підхопила цю тему, напівжартівливо поскаржилася,