МВА за 10 днів - Стівен Сілбігер
Керівництво не розробляє й не впроваджує стратегію за один день.
Лідерам доводиться обміркувати, які чинники вони контролювати можуть, а які ні. МВА називають ці чинники в зоні їхнього контролю важелями впливу. Стратегам також доводиться мати справу з реальністю у вигляді людського опору змінам. Вони повинні ставити реальні цілі, складати план дій і обдумувати запасні плани на випадок непередбачених обставин. Це та сама послідовність планування дій, яку ми обговорювали в розділі «Організаційна поведінка».
Стратегія динамічна. Керівникам варто повсякчас переглядати свою стратегію й переконуватися, що вона відображає зміни в діловому середовищі, компанії та її цілях. Щоби мати конкурентоспроможну стратегію, треба розробити її так, щоб конкурентам було непросто її повторити.
ГОЛОВНІ ІДЕЇ ТЕМИ «СТРАТЕГІЯ»
Модель семи «S» — стратегія є відображенням взаємодії усіх «S» компанії.
Ланцюг створення цінності — процес виробництва й доставки товарів та послуг до споживача.
Інтеграція — спосіб розширення бізнесу: назад, вперед, вертикально, горизонтально.
Матриця Ансоффа — чотири стратегії розширення бізнесу.
Теорія п’яти сил Портера — п’ять сил, що обумовлюють рівень конкурентної боротьби у галузі.
Крива навчання — що більше одиниць виготовляє компанія, то нижчою стає собівартість одиниці через підвищення ефективності виробництва.
Сигналізування — непряме спілкування з конкурентами.
Дилема в’язня — обмежувальний характер конкурентних відносин усередині галузі.
Стратегії управління портфелем — теорії, якими послуговуються великі мультибізнесові корпорації, щоби прийняти рішення, які компанії їм варто купити, продати чи утримувати.
Глобалізація — конкуренція на світовому рівні, властива певним галузям через низку чинників.
Синергія — додаткові вигоди від спільної роботи двох компаній зі спільними ресурсами.
Інкременталізм — концепція про те, що стратегія не є від самого початку великою схемою, а розвивається в часі, крок за кроком.
День 10
Мінікурси МВА
— Дослідження та збір інформації про конкурентів
— Публічний виступ
— Переговори
— Зовнішньоекономічна діяльність
— Економічне право
— Ділове листування
- Інвестування в нерухомість
— Розвиток лідерських навичок
— Фінансове планування
Десятихвилинний мінікурс із дослідження та збору конкурентної інформації
Кажуть, що знання — це сила. Саме тому в бізнес-школах студентів навчають дослідницькій діяльності. А щоб дослідження було ефективним і дієвим, треба знати, де інформацію шукати. Вклавши у свою роботу трішки більше зусиль, ви як МВА за 10 днів можете отримати виняткове розуміння або факти, які ваші менш підприємливі колеги могли випустити з уваги. З усіх розділів цієї книги найбільш вартісним для вас може виявитись саме цей, тому я ним і закінчую. Припустімо, що вам потрібно щось дізнатися про конкурента, про якусь людину чи про певну галузь; ось вам кілька джерел, де варто шукати.
Інтернет
Те, що раніше можна було знайти хіба що в університетській бібліотеці, тепер доступне кожній людині, яка має вихід в інтернет. Реальні обсяги інформації про продукт, сферу або галузь, яку можна там знайти, просто вражають. Однак пошук в інтернеті потребує терпіння, адже там відповіді на ваші запитання не будуть чітко організовані. Свій пошук, аби він був вдалий, варто обмежити кількома сайтами. Наприклад:
Google.com
Yahoo.com
Bing.com
Wikipedia.com
Realtime.com
BlogSearch.com
Заходячи на ці сайти, дізнайтеся, як оптимально вводити пошукові запити, щоб зменшити кількість результатів пошуку від тисячі до мінімуму. Якщо вводити пошукові запити за відповідними правилами, можна зекономити купу часу.
Ще один варіант для збирання інформації через електронні засоби — форуми та блоги за інтересами окремих груп користувачів. Там можна без проблем ставити запитання людям, які цікавляться потрібними вам темами, або ж читати повідомлення, залишені членами груп. На сайті Amazon є корисна та ще й безкоштовна опція «пошуку всередині книги».
Чудовий доступний сервіс для дослідження бізнес-суб’єктів — функція Factiva на сайті WSJ.com. Ця база даних містить тисячі джерел з баз Dow Jones та Reuters, переважна більшість яких недоступні в безкоштовному інтернет-просторі.
Торгові марки та патенти можна шукати на сайті uspto.gov. Це чудове джерело інформації про конкурентів, яке може допомогти вам з підбором назви для вашого продукту та з його розробкою.
КНИЖКОВІ ТА ОНЛАЙН БАЗИ ДАНИХ
Галузеві огляди компанії Standard & Poor’s — ця багатотомна підбірка містить вичерпні, вчасні, деталізовані дослідження двадцяти основних галузей.
Інвестиційні огляди Value Line — це джерело містить детальну актуальну інформацію для інвесторів про компанії із сімдесяти шести галузей.
Галузеві альманахи Планкета — багатотомна підбірка з описом галузей та компаній (www.plunketresearch.com).
Gale Research — компанія Gale Research видає серію книжок, що становлять фундамент усіх хороших економічних бібліотек:
• Market Share Reporter — ця книга подає дані про частки на ринку, що з’являються у відкритих джерелах інформації. Це зекономить вам масу часу!
• Business Rankings Annual — ця книга подає дані про рейтинг компаній, що з’являються у відкритих джерелах інформації. Це хороше джерело галузевих даних.
• Енциклопедія асоціацій — більшість галузей і продуктових категорій мають асоціації, галузеві групи та клуби. Ці організації з радістю допомагають людям більше дізнатися про них, про членство у них та про їхні зацікавлення. Багато з них публікують дослідження, списки членів та бюлетені. Їхні працівники також можуть вказати вам на інші джерела інформації. Не випускайте «Енциклопедію асоціацій» з уваги.
Енциклопедії — джерело швидкої, попередньо обробленої інформації, яке чи не найчастіше випускають з уваги. Ніколи не пізно заглянути в Британіку (Encyclopedia Britannica ) або ж Вікіпедію.
Lifestyle Market Analyst — щорічне дослідження, яке публікує National Demographics and Lifestyles, одне з найкращих джерел маркетингової інформації. Тут поєднується інформація про демографію, спосіб життя та медійні звички. Вони також випускають Zip Code Analyst.
Щоквартальний довідник Конгресу Washington Information Directory — ця книга містить усі ресурси, які стосуються бюрократії у Вашингтоні. Дописи, що стосуються Міністерства торгівлі США, стануть в пригоді для міжнародної торгівлі. Якщо ви сплачуєте податки зі своїх доходів, то за цю послугу ви заплатили. Чому б нею не скористатися?
Google Scholar — база даних університетських наукових робіт.
Зовнішньоекономічна діяльність
Ведення бізнесу в (Doing Business in) — цю серію випускають PricewaterhouseCoopers та Ernst & Young, і це чудове джерело інформації для людини, яка веде бізнес на міжнародній арені. Тут є відомості про митницю, а також інформація щодо низки делікатних питань із зовнішньоекономічної діяльності.
ДОРОГІ ДОСЛІДЖЕННЯ
Nexis Research Database — це дорогий комп’ютерний сервіс у режимі «онлайн», доступ до якого мають окремі бібліотеки та компанії. Він надає доступ до цілої бібліотеки новин, фінансових і маркетингових даних. Слід ретельно добирати ключові слова для пошуку, адже в бібліотеці є дуже багато даних. Якщо ви обмежені у фінансах, пошукайте спершу безкоштовні джерела інформації. Якщо ж ні, ця база даних — найпотужніша на сьогодні. Вона зекономить вам чимало часу.
Find/SVP — містить дані про наявні продукти у більшості категорій. Ціновий діапазон їхніх добре сформульованих звітів — від кількасот до кількох тисяч доларів. Їхні дослідження містять багато інформації, доступної безкоштовно з інших джерел, а також деякі власні дослідження.