💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Зарубіжна література » Монголія і країна тангутів - Пржевальський Микола

Монголія і країна тангутів - Пржевальський Микола

Читаємо онлайн Монголія і країна тангутів - Пржевальський Микола

Проте начальник цього монгольського засака, що належить в адміністративному відношенні вже до Куку-нору, жив постійно у великій дружбі з дунганами, які купували у нього худобу та привозили на продаж свої товари.

Завдяки листу чейбсенського доніра до Мур-засака, в якому він відрекомендував мене мало не родичем самого богдохана, ми отримали двох провідників до наступного тангутського стійбища, майже в самих верхів'ях Тетунга. Звичайно, при цьому не обійшлося без подарунків самому Мур— засаку; провідникам ж я платив кожному тепер по два цина на добу і давав продовольство.

Пройдений нами басейн верхньої течії Тетунг-гола носить цілком гористий характер, більшою частиною такий же дикий, як і біля кумирні Чертинтон. Як там, так і тут два головних хребта один з півночі, другий з півдня супроводжують плин описуваної річки, пускаючи від себе бічні відроги, які в Південному хребті служать розділом приток самого Тетунга та інших річок, що збігають то в Сілін-гол, то в Куку-нор. Найбільша з цих річок, зустрінута нами на шляху, була Бугук-гол; вона становить притоку Сілін-голу і тече в найвищій, надзвичайно мальовничій долині. На лівій стороні Тетунга Північний хребет поблизу міста Юнан — чень круто повертає на північ, до витоків річки Ецзіне. У той же час ці гори робляться ще вище, дуже скелясті і підіймають над собою вічносніжну вершину Конкир — одну зі священних гір тангутської землі.

Південний хребет, в просторі від Чейб-сена до Мур-засака, скрізь покритий на своїх північних схилах чагарниками, до яких в долині Бугук — гола приєднується в невеликій кількості ялиновий ліс; скати ж, звернені на південь,як і раніше представляють собою чудові пасовища. Далі, за Мур— засаком, до верхів'їв Тетунга, і особливо за невисоким перевалом через вододіл між басейном цієї річки і Куку —нором, характер гір змінюється: вони дрібнішають у своїх розмірах (за винятком лише головного хребта), мало мають скель, всюди представляють пологі скати, звичайно зайняті грудкуватими болотами, які переважають скрізь і по долинах. Чагарники зовсім зникають, за винятком лише жовтого курильського чаю, який місцями зовсім покриває великі площі. Словом все сповіщає близькість степів Куку— нора, в рівнину якого ми вийшли 12 жовтня, а через день розбили свій намет на самому березі озера.

Мрія мого життя здійснилася. Заповітна мета експедиції була досягнута. Те, про що ще недавно мріялося, тепер перетворилося вже в здійснений факт. Правда, такий успіх був куплений ціною багатьох тяжких випробувань, але тепер всі пережиті негаразди були забуті, і в повному захваті стояли ми з товаришем на березі великого озера, милуючись на його чудові, темно— блакитні хвилі...

Тангути, або, як їх називають китайці, " сі-фань", одноплемінного тибетцям. Вони займають гористу область Ганьсу, Куку нор, східну частину Цайдама, але всього більше басейн верхнього течії Хуанхе, поширюючись звідси на південь до Блакитний річки, а може бути, і далі. За винятком Куку— нора і Цайдама вищеназвані місцевості біля тангутів носять загальне ім'я "амдо" і вважаються їх територією, хоча дане плем'я живе здебільшого змішано з китайцями і частково з монголами.

За своїм зовнішнім типом тангути різко відрізняються як від тих, так і від інших, але почасти нагадують циган. Загальний зріст їх середній, частиною навіть великий, статура кремезна, плечі широкі. Волосся, брови, вуса і борода у всіх, без винятку, чорні; очі чорні, звичайно великі або середньої величини, але не вузько прорізані, як у монголів. Ніс прямий, іноді ( не дуже рідко) орлиний або кирпатий догори; губи великі і досить часто є відверненими. Вилиці хоча почасти і видаються, але не різко, як у монголів; лице взагалі довгасте, але не плоске; череп круглий; зуби відмінні, білі.

Загальний колір шкіри і лиця смаглявий, у жінок іноді матовий; крім того, жінки взагалі менше зростом, ніж чоловіки.

На противагу монголам і китайцям, у тангутів сильно ростуть вуса і борода, але вони завжди їх голять. Волосся на голові також голять, залишаючи косу на потилиці; лами так само, як і у монголів, голять всю голову.

Жінки носять довге волосся, розділяючи його посередині і сплітаючи з боків голови в дрібні кіски від 15 до 20 на кожному боці; в ці косички чепурухи вплітають намиста, стрічки і тому подібні прикраси. Крім того, жінки рум'янять собі обличчя, вживаючи для цієї мети китайські рум'яна, а влітку суницю, яка в достатку росте по гірських лісах. Втім, звичай рум'янитися ми помітили тільки в Ганьсу; на Кукунорі і в Цайдамі його немає, бути може, тому, що тут важко діставати зілля, необхідне для цієї мети.

Одяг тангутів робиться з сукна або з баранячих шкур, що обумовлюється місцевим кліматом: надзвичайно сирим літом і холодною зимою. Літній одяг як чоловіків, так і жінок складається з сірого суконного халата, який дістає тільки до колін, китайського або власного виробництва чобіт і повстяної, звичайно сірої, низької капелюхи з широкими полями.

Сорочок і штанів тангути ніколи не носять, так що навіть взимку шуби надягають прямо на голе тіло; верхні частини ніг звичайно залишаються непокритими нижньою білизною. Багаті надягають халати з синьої китайської даби, що вже вважається франтівством, а лами, так само як і у монголів, носять червоний, рідше жовтий, одяг.

Взагалі одіяння тангутів є значно біднішим, ніж монголів, так що шовковий халат, який часто-густо ми натрапляли в Халхі, в тангутський країні можна зустріти тільки як виняткову рідкість. Але який б не був одяг і пора року, тангут постійно опускає свій правий рукав, так що рука і частина грудей цієї сторони залишаються голими; подібна звичка не покидається навіть в дорозі, звичайно, якщо тому сприяє стан погоди.

Багаті чепуруни роблять оторочку свого одягу барсовими шкурами, одержуваними з Тибету, і, понад те, в лівому вусі носять велику срібну сережку з вставленим в неї червоним гранатом. Потім кресало і ножик за поясом на спині, кисет і трубка на лівому боці необхідна належність костюма кожного тангута. Крім того, на Куку-норі і в Цайдамі всі вони, так само як і монголи, носять за поясом довгі широкі тибетські шаблі. Залізо на цих шаблях вкрай погане, хоча ціна їх дуже висока; по 3-4 лана за найпростіший клинок і до 15 лан за клинок з кращою обробкою.

Жінки, як згадано вище, носять той же самий одяг, що й чоловіки; тільки при парадному вбранні вони навішують через плечі широкі рушники, прикрашені білими кружками близько дюйма в діаметрі. Ці кружки робляться з раковин і насаджуються один від одного на відстані 2 дюймів. Крім того, червоне намисто, подібно до того, як і у монголів, складає саму істотну сторону франтівства багатьох жінок.

Універсальне житло тангутам становить чорний намет, зроблений з грубої і рідкісної, як сито, вовняної тканини. Намет прикріплюється до чотирьох кілків по кутах, а боки його притягуються на петлях до землі; в середині майже плоскої верхівки знаходиться поздовжній розріз, шириною близько фута, для виходу диму; цей проріз закривається під час дощу і на ніч.

Тільки в багатій лісами гористій області Ганьсу чорний намет замінюється іноді дерев'яною хатою або фанзою, там, де тангути живуть разом з китайцями і, подібно до них, займаються хліборобством. По своєму зовнішньому вигляду тангутські дерев'яні хати сильно нагадують наші курні білоруські, але споруджені ці хати гірше. У них зовсім немає дерев'яної підлоги, і навіть самі стіни зроблені без зрубу, прямо з неотесаних колод, покладених одна на іншу. Проміжки між колодами замазуються глиною, а плоский дах складається з накатника, зверху якого насипана земля; в середині такого даху влаштовано, начебто вікно, отвір для виходу диму.

Але й подібне житло занадто комфортно в порівнянні з чорним наметом. Тут, принаймні, тангут захищений від негоди, тим часом як у своєму чорному наметі його то мочить літній дощ, то морозить зимовий холод.

Головне заняття тангутів скотарство, яке доставляє все необхідне для їх невигадливого життя. З домашньої худоби тангути розводять всього більше яків і баранів (не курдючних), в меншому числі тримають коней і корів. Багатство худоби взагалі вельми велике, що, звичайно, обумовлюється великою кількістю чудових пасовищ по горах Ганьсу і в степах озера Куку — нор; там і тут нам нерідко траплялося бачити стада сарлоков в кілька сотень, а баранів навіть у кілька тисяч голів, що належать одному господареві. Але владетелі подібних стад таки живуть у брудних, чорних наметах, як найбідніші з їхніх побратимів.

Багато-багато, якщо багатий тангутів надіне дабовий халат замість простого суконного та з'їсть зайвий шматок м'яса, у всьому іншому життя цієї людини нічим не відрізняється від життя його прислуги.

Характерними тваринами тангутської землі і нерозлучним супутником тангутам є довгошерстий як. Ця тварина розводиться також в Алашаньских горах і в великому числі утримується монголами північній частині Халхи, рясної горами, водою і привільними пасовищами. Все це складає необхідні умови для яка, який живе добре виключно в місцевостях гористих і притому значно піднятих над рівнем моря. Вода становить необхідну потребу для яків; вони дуже люблять купатися і так спритно плавають, що на наших очах не раз перепливали швидкий Тетунг-гол, навіть з в'юком на спині. За величиною домашні яки дорівнюють нашій звичайній рогатій худобі, а за забарвленням вовни бувають чорні або строкаті, тобто чорні з білими плямами; зовсім білі яки зустрічаються лише зрідка.

Незважаючи на своє вікове рабство, як досі зберіг буйну вдачу дикої тварини; рухи його швидкі й спритні ; в роздратованому стані він робиться небезпечним для людини своєю лютістю.

Як домашня тварина як найвищою мірою корисний. Він не тільки доставляє шерсть, чудове молоко і м'ясо, але вживається і для перевезення вантажів. Правда, щоб завьючити яка, потрібно велике мистецтво і терпіння, але зате він з поклажею в 5-6 пудів відмінно йде по високих і крутих горах, іноді найнебезпечнішими стежками. Вірність і твердість кроку описуваної тварини дивовижні; як ліпиться іноді по таким карнизах, де ледве міг би пробратися козел або дикий баран.

У Тангутський землі, де мало верблюдів, яки служать майже виключно в'ючними тваринами, і на них відправляються великі каравани з Куку-нора в Лхасу.

У горах Ганьсу стада яків пасуться майже без жодного нагляду; цілий день вони бродять на пасовищах, а на ніч приганяються до наметів своїх господарів.

Молоко, що доставляється коровами яків, чудового смаку і густо, як вершки, масло, яке з нього готується, завжди жовтого кольору і за якістю далеко вище масла коров'ячого.

Відгуки про книгу Монголія і країна тангутів - Пржевальський Микола (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: