💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Зарубіжна література » Пригоди бравого вояка Швейка - Гашек Ярослав

Пригоди бравого вояка Швейка - Гашек Ярослав

Читаємо онлайн Пригоди бравого вояка Швейка - Гашек Ярослав

В Австро-Угорщині існувала державна монополія на тютюн. Концесія на трафіку була свого роду пенсією, яку давали інвалідам, вдовам загиблих військових тощо.

Ціслейтанія і Транслейтанія — перша — назва для австрійських земель, друга — для угорських після поділу 1867 р. габсбурзької монархії на австро-угорську. Річка Літава, чи Лейта, була кордоном між цими частинами імперії. Дрина — притока річки Сави, що відділяє Боснію від Сербії. Через Дрину й Саву в 1914 — 1915 рр.

австрійські війська йшли на Сербію.

Біла гора — місцевість поблизу Праги (тепер у межах Праги).

Єврейські печі — пустир на околиці Праги. Шащинська бестія. — Гашек або помилково, або навмисне пише "шащинська бестія", замість "чахтіцька бестія", як називали володарку замку в Чахтіце (в Словаччині), яка нібито купалася в крові молодих дівчат, щоб зберегти красу й молодість. Шащин — місцевість на території Словаччини, куди ходили прочани до "чудотворної" ікони богородиці.

Врхліцький Ярослав (1853 — 1912) — відомий чеський поет.

"Пестер-Ллойд" — будапештська буржуазна газета.

Земля корони святого Стефана — так називалась Угорщина за ім'ям засновника середньовічної Угорської держави Стефана з династії Арпадів (997 — 1038); після смерті його проголошено святим. До складу земель корони святого Стефана входила

й Словаччина. "Пешті-Гірлап" — буржуазно-націоналістична газета, що виходила в Будапешті. "Шопроні-Напло" — угорська буржуазна газета, що виходила в місті Шопронь.

"Папужачий полк" — так прозивали дев'яносто перший полк через зелені петлиці, що їх мали на мундирах офіцери й солдати цього полку. ...пресбурзькі газети — братіславські. Комарно — місто в Австро-Угорщині; після першої світової війни відійшло до Чехословаччини.

Дейчмейстери — солдати і офіцери привілейованого четвертого піхотного полку.

Богніце — район Праги, де розташована лікарня для психічнохворих.

Павла Моудра (1861 — 1936) — чеська письменниця й публіцистка, діячка жіночого руху, засновниця журналу "Лада". Картоузи — велика тюрма біля міста Їчина в західній Чехії.

"У Флеків" — старовинна, дуже популярна пивниця у Празі.

Гумбольдт Александр (1769 — 1859) — відомий німецький дослідник, природознавець, мандрівник.

Крконош — гірський дух, міфічна істота, що живе в Крконоських горах.

Нейзідлерське озеро — озеро в Угорщині.

Дукла — Дукельський перевал у Карпатах, де під час першої світової війни велися запеклі бої. Під Дуклею двадцять восьмий піхотний чеський полк здався в полон росіянам.

"У милосердних" — одна з найбільших празьких лікарень, яку обслуговували ченці ордену "Милосердні брати".

Крамарж, Шейнер і Клофач — чеські політичні діячі буржуазних партій.

С. 375. "Небесні кози" — народне прізвисько богомільних жінок.

...бій під Кустоццою. — Кустоцца — селище в Північній Італії. Тут 26 липня 1848 р. австрійські війська під командуванням фельдмаршала Радецького перемогли армію короля Сардінії Карла Альберта (Радецькому тоді йшов 83-й, а не 84-й рік).

Асперн — село на лівому березі Дунаю (неподалік Відня), 21 — 22 травня 1809 р.

там відбулася велика битва між австрійськими й наполеонівськими військами; перемогли австрійці. ...бився й під Лейпціґом, за що маю гарматний хрест. — Після поразки Наполеона у битві під Лейпціґом 16 — 19 жовтня 1813 р. австрійці із захоплених французьких гармат почали виготовляти "гарматні хрести", якими нагороджували тих, хто особливо відзначився в боях проти наполеонівських військ у 1813 р.

Осієк — місто у східній Хорватії. Капошвар — місто у південно-західній Угорщині.

Музейна бібліотека — бібліотека Національного музею, одна з найкращих у Празі.

...має... детективну контору з усевидющим оком святої трійці... — приватна детективна контора Штепана Ходоунського у центрі Праги, на її марці було зображено трикутник з великим оком, від якого розходились промені. Ця марка була копією католицької емблеми святого духа в божественній трійці.

Людвіг Ганггофер (1855 — 1920) — німецький письменник, автор розважальних романів про щасливе кохання.

...під час воєн за Сардінію і Савойю... — Мова йде про війни між представниками народно-визвольного руху в Італії та Австрією в 1848 — 1849 і 1859 — 1861 рр.

...під час "боксерського повстання" в Китаї... — Антиімперіалістичне, народне повстання (1899 — 1901 рр.), яке було жорстоко придушене об'єднаними силами восьми держав.

...війну в шістдесят шостому році... — ідеться про австро-прусську війну 1866 року, що поклала край боротьбі між Австрією і Пруссією за керівну роль у Німецькому союзі.

Станція Раб (Дьєр) — знаходиться за 110 км. на схід від Будапешта, в Угорщині, а містечко Сокаль — у Західній Україні, на північ від Львова, тобто приблизно на відстані 500 км від станції Раб. Едуард Грей (1862 — 1933) — англійський міністр закордонних справ (з 1905-го по 1916 р.).

Бенедек — Людвіг Авгуєтин фон Бенедек (1804 — 1881), австрійський генерал; жорстоко придушував революційні виступи 1848 р. Під час війни Австрії з Пруссією був головнокомандувачем, після поразки Австрії в цій війні Бенедека було з ганьбою звільнено у відставку.

Адже нічого іншого досі не виробляють... — Тридцятивосьмисантиметрові гарматні набої (або, як їх називали в армії, "тридцятивосьмисантиметрівки") випускав воєнний завод Круппа в Німеччині, а сорокадвохсантиметрові — шкодівські воєнні заводи в Пльзені.

Карл-Франц-Йосиф — спадкоємець австрійського трону, після смерті Франца-Иосифа І став під іменем Карла І останнім імператором Австро-Угорщини. Генерал Віктор Данкель — командувач австро-угорськими військами, що воювали на Східному фронті в Галичині. Прославився своїми незліченними смертними вироками над українським населенням Галичини. Ерцгерцоґ Фрідріх — головнокомандувач австрійською армією у першій світовій війні; відомий своєю жорстокістю й ненавистю до слов'ян.

"Simplicissimus" ("Сімпліціссімус") — проґресивний німецький гумористичний і сатиричний журнал (виходив з 1896 р.), в якому працювали відомі німецькі письменники й художники. Цей журнал піддавав нищівній критиці клерикалізм, монархію, дворянські, офіцерські, буржуазні передсуди.

Гедельйо — королівський замок із заповідником, а також залізнична станція поблизу Будапешта.

...говорилося ...про дивовижну поведінку Італії... — Італія на початку першої світової війни, відповідно до угоди 1882 р. з Австро-Угорщиною та Німеччиною, зберігала нейтралітет. Однак після успішних переговорів з представниками Антанти 23 травня 1915 р. Італія оголосила війну Австро-Угорщині, а 26 серпня 1916 р. — Німеччині. Віченца — італійське місто, яке 1848 р. повстало проти австрійців, але невдовзі змушене було здатися фельдмаршалу Радецькому. Новара — 23 березня 1849 р. під Новарою була битва між сардінською та австрійською арміями, в якій перемогли австрійці. Після цього король Сардінії Карл-Альберт зрікся престолу на користь свого сина Віктора-Еммануїла.

...учнів страшили імператор Максиміліан, який виліз на скелю, а злізти з неї не зміг, Йосиф II Орач, Фердінанд Добрий. — Максиміліан І (1459 — 1519) — імператор Священної Римської імперії; в шкільних хрестоматіях його зображали як вправного мисливця на сарн. Йосиф II (1741 — 1790) владарював разом з Марією-Терезією, після її смерті став імператором. Иосифа II прославляли як друга народу, за переказами, він сам орав землю. Фердінанд I, якого прозвали Добрим, — австрійський імператор, правив з 1835-го по 1848 р., помер 1875 р. в Празі. Міст Франца-Йосифа I в Празі — міст через Влтаву, збудований у 1865 — 1868 рр.

Ірредентистський рух на півдні — рух у південних областях Австрії, де проживало багато італійців, за возз'єднання з Італією.

Гатван, Егер — міста в Угорщині.

Ружена Єсенська (1864 — 1940) — чеська письменниця, перекладачка (перекладала й твори українських поетів, зокрема Т. Г. Шевченка).

Зустрінемося під Філіппами. — Філіппи — місто у Фракії, де 42 р. до н. е.

війська Антонія і Октавіана перемогли Брута і Кассія. Вислів "зустрінемося під Філіппами" став крилатим і означає: "Настане час розплати".

Коли французи... облягли Мадрід. — Ідеться про повстання іспанців 1808 р. проти короля Иосифа, брата Наполеона, якого посадили на трон проти волі іспанців.

Мішкольц, Тісалок, Зомбор — міста на півночі Угорщини. Нове Місто під Шятором — великий залізничний вузол в Угорщині.

Це так, як з Перемишлем... — Місто Перемишль переходило кілька разів із рук в руки, а в березні 1915 р. російські війська здобули цю добре оснащену австрійцями фортецю, взявши в полон тисячі австрійських солдатів.

Поржичі — вулиця в центрі Праги. "Розваржіл" — старовинний празький ресторан.

Ладовці, Требішов — міста в східній Словаччині.

Страшніце — район Праги (на протилежному кінці від району Виногради).

...ерцгерцоґська родина Марії-Валерії — родина дочки імператора Франца-Иосифа І.

Веспрем — старовинне місто в Угорщині поблизу озера Балатон.

Кіш-Березна (Мала Березня), Ужок — великі села на Закарпатті.

...австрійсько-німецький наступ на Сані. — У травні-червні 1915 р., коли на Західному фронті було затишшя, німецькі війська розпочали наступ у Галичині, відтіснивши російські війська за річку Сан.

..."юшковий заклад" міста Праги... — празька благодійна установа, де вбогим і старцям давали юшку безкоштовно.

У якому році Філіпп Македонський розбив римлян? — Поручник Дуб переплутав події, оскільки римляни завжди перемагали Філіппа Македонського.

Вельке Мезіржичі — місто в Моравії.

Венцеслава Лужицька (1835 — 1920) — авторка сентиментальних романів, редактор журналу для жінок "Лада". "Бесіда" — празький клуб і ресторан, де молодь навчалася гарних манер.

"Святий Індржих" — поліцейський комісаріат у Празі, що містився на Індржихівській вулиці.

Ярослав із Штернберґа — вождь чеського війська, якому, за переказами, перед битвою з татарами під Гостином у Моравії в 1241 р. нібито з'явилася діва Марія і допомогла перемогти. В Гостині було побудовано костьол і монастир діви Марії.

Прага. Знаю, знаю, це біля Варшави. — Одне з передмість Варшави зветься Прага.

Хухлі — передмістя Праги.

"Lustige Blatter" ("Веселі сторінки") — німецький гумористичний журнал, що користувався популярністю серед дрібної буржуазії.

Канімура — прізвисько, утворене із прізвища японського генерала часів російсько-японської війни 1904 — 1905 рр.

...Лібуша віщує славу Празі.

Відгуки про книгу Пригоди бравого вояка Швейка - Гашек Ярослав (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: