Томек у країні кенгуру - Альфред Шклярський
Томек на хвилину задумався, потім обличчя його прояснилося, й він радісно вигукнув:
— Я вже знаю, що ми зробимо з цим золотом. Організуємо за нього самостійну експедицію до Африки.
Чоловіки перезирнулися, здивовані цією ідеєю.
— Що скажеш, пане Смуго, про цю пропозицію? — запитав Вільмовський.
— Скажу, що Мала Голова не позбавлена розсудливості, — відповів Смуга. — Над цим проектом варто подумати.
— Поговоримо про це іншим разом, — підсумував Вільмовський.
— Усе це добре, татку, але я не хочу бачити золота, що нагадує мені про ті трагічні події в ущелині, — вигукнув Томек і по хвилині роздумів сказав: — Тату, пан Смуга запросив мене взяти участь в африканській експедиції. Ти дозволиш мені поїхати з вами?
— Якщо будеш добре вчитися, ми обов’язково візьмемо тебе до Африки, — відповів батько. — Тільки-но повернемося до Європи, я відвезу тебе до школи. Сподіваюся, ти надолужиш згаяне за час нашої мандрівки по Австралії. Ми й так не зможемо вирушити в нову експедицію раніше, ніж у травні наступного року.
— Деякі предмети я можу проходити тут, на кораблі, — із запалом сказав Томек. — Звичайно, я все надолужу.
Вільмовський і Смуга з задоволенням вислухали Томекову обіцянку. Вони вірили, що хлопець зуміє дотримати даного слова. Він ще ні разу не обманув їхніх сподівань.
Уже наступного дня хлопець замкнувся в каюті на декілька годин із книжками, якими забезпечив його передбачливий батько. Відтоді він щодень сідав робити уроки. Вірний Динго лягав на тигрову шкіру й не спускав очей зі свого господаря.
Дні минали швидко, і Томекові вже всміхалася нова, таємнича пригода.
Примітки
1
Жук-олень (Luganus cervus) — найбільший серед жуків, поширених у польських лісах, переважно в дібровах. Довжина його сягає 6 см, до чого в самців додаються ще клешні, що сягають 2,5 см.
(обратно) 2У той час польські землі було поділено між трьома імперіями: Німеччиною, Росією та Австро-Угорщиною.
(обратно) 3Австро-Угорська монархія виникла в 1867 році шляхом перетворення австрійської держави на принципі правового вирівнювання Австрії та Угорщини під скіпетром одного імператора. Місто Трієст належало до Австрії від 1813 до 1918 р.
(обратно) 4Ссавці (Mammalia) в класифікації поділяються на три підкласи: до першого належать однопрохідні (Monotremata), а сумчасті — до другого (Marsupalia). Третій підклас становлять вищі тварини.
(обратно) 5Крім Австралії та сусідніх островів, сумчасті живуть ще в Північній та Південній Америках. Проте там живе тільки родина так званих сумчастих щурів, нічних тварин, які ведуть самітний, прихований спосіб життя. Найвідоміший представник сумчастих щурів — північноамериканський опосум (Didelphis virginiana).
(обратно) 6Муха цеце переносить збудника сплячки, яка в людей здебільшого закінчується смертю.
(обратно) 7Бумеранг — вигнута дерев’яна пластина, котру австралійці використовують як зброю. Маючи певний навик, бумеранг можна кинути так, що коли він не влучить у ціль, то повернеться назад до того, хто його кинув.
(обратно) 8Порт-Саїд — портове місто на північному сході Єгипту, яке заснував 1860 року будівник Суецького каналу інженер Фердінанд Лессепс і назвав так на честь віце-короля Єгипту Саїда.
(обратно) 9До 1958 року, тобто до націоналізації Суецького каналу єгипетським урядом, експлуатацію каналу від імені міжнародного товариства здійснювала Компанія Суецького каналу.
(обратно) 10Тамаринд (Tamarindus) родить кислі плоди, що їх використовують у медицині як проносне.
(обратно) 11Девід Лівінгстон — відомий дослідник Африки, Генрі Стенлі — журналіст і мандрівник. Уславились своїми експедиціями до Африки в другій половині XIX ст.
(обратно) 12Місто Аден знаходиться в південно-західній частині Аравійського півострова. Уже в римський період воно було портом, а в середньовіччі — головним портом на арабському торгівельному шляху між Середземним морем, Перською затокою та Індією. Після відкриття Суецького каналу це місто стало важливим пунктом, де забезпечували кораблі вугіллям. До 1967 р. Аден входив до складу британської колонії з тією ж назвою, адміністративно поділеної на західну, до якої, крім Адена, входили також порт Стимер-Пойнт, містечко Отман і невеликі навколишні пустелі, та східну. Тепер ця територія належить до Південного Ємену. Під час Другої світової війни Аден був укріпленою морською базою, а також пунктом контролю контрабанди.
(обратно) 13Мусон — вітер сезонного характеру, що дме в Індійському океані та в Південній Азії.
(обратно) 14Острів Цейлон (площа 65 608 км2) розташований в Індійському океані поблизу південного узбережжя Індійського півострова.
(обратно) 15Тур (Bos