💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Анна
5 липня 2024 12:37
Джеймс Олiвер просто класний автор книг. І до речі, класний сайт. Молодці
Бродяги Пiвночi (збірник) - Джеймс Олiвер Кервуд
Юрій
7 червня 2024 13:40
Чудовий приклад якісної сучасної української книги!👍
Лис та інші детективні історії. - Мирослав Іванович Дочинець
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Класика » Слуга з Добромиля - Пагутяк Галина

Слуга з Добромиля - Пагутяк Галина

Читаємо онлайн Слуга з Добромиля - Пагутяк Галина

Там стояв уже Адам Віцентійович у білому халаті, вмитий і поголений.

— Щось рано ви встали, Олексію Івановичу, — сказав старий лікар. – Не йдіть туди, я вже усіх побудив.

— Усіх?

— Так.Нікому не стало гірше.Сонце пригріло й у людей з"явилась воля до життя. Нехай ідуть снідати.Чого ви так на мене дивитеся? Хтось помер у першій палаті?

— Ні, всі живі й здорові.

Олексій Іванович подумав, що, мабуть, сніданок ще не готовий, бо він не розбудив кухарк Ганн.Але на кухні було тепло.В плиті глухо тріщали дрова, а кухарка мішала в баняку кашу.Виглядала якоюсь збудженою, очі блищали.

— Олексію Івановичу, — сказала Ганна і затнулась.

— Що, Ганнусю?

— Можна вам щось сказати?

Впіймавши його підбадьорливий погляд, жінка випалила:

— Мене збудив нині Слуга з Добромиля! Йой, коби скорше моя зміна скінчилась! Мушу повісти дітям...

— Ну, й що з того, що ти його побачила?

— Як то що, Олексію Івановичу? Хіба ви не знаєте, яке то велике щастя увидіти Слугу з Добромиля.? Так ніби..

— Як ніби що?

— Ніби янгола! – сміло відказала Ганна. – Ну, не знаю...Кажуть, що то дуже добре..

Олексій Іванович почав пригадувати все, що розказував йому Слуга , і не погодився з нею.Проте не став сперечатись.Узяв горнятко з чаєм, повернувся, щоб іти, коли раптом спинився і запитав через плече:

— А що ж він такого доброго зробив той Слуга з Добромиля?

Не чекав на відповідь.Його слова були ніби викликом, і Ганна відповіла йому навздогін теж виклично:

— Він має нас за людей, а не за бидло!

Головлікар не мав часу замислитися над її словами, бо на сходах його ледь не збив з ніг завгосп Стефан:

— Олексію Івановичу!

— Що, знову Слуга з Добромиля?

— Ходіть до брами, ні , за браму! Борзо!

" Я знав, що мусить щось статись", — пожалкував Олексій Іванович за тією півгодиною, коли світ перемінився на кращий.Він побачив свіжу траву на подвір"ї, відчув запах лісових квітів.Вдихнув повітря, щоб якомога довше втримати його у собі." Ні, я не буду боятися, – вирішив для себе. – Мені вже нема чого боятися."Звісно, то було неправда.Понад усе він боявся, що в нього відберуть цей чудовий світ, який зараз аж дзвенів свободою, переповнений могутньою силою землі, нашої спільної матері, котрій байдуже добрі ми чи злі, вродливі чи потворні.

Завгосп йшов попереду, майже біг, не цінуючи тієї прекрасної миті, що могла стати останньою, бо за Брамою завжди так — небезпечно.Олексій Іванович наздогнав його, коли той опинився за брамою, якою, очевидно, щойно увійшов.Чому він кинувся шукати саме його, було зрозуміло.Олексій Іванович тут вважався старшим.Не пробачивши за воротами війська, наїжаченого зброєю, головлікар полегшено зітхнув:

— Ну, що там таке, Стефане?

Зрештою, побачив сам, як тільки завгосп відступив убік. в золотому з білим світлі весняного ранку, що огорнуло Діл, з самої середини міста повзла темно сіра валка.Ні, не валка, а наче довга змія з майже чорною головою."Дракон," – майнула думка в Олексія Івановича, не його, а того лицаря галицького, Судислава, а, може, належала навіть Купцеві з Перемишля..Повзла та смуга диму чи туману, чи ще якоїсь невідомої субстанції, дорогою, хоч можна було й навпростець через поле, сюди.Часом навіть спинялася, ніби перепочивала.Олексій Іванович глянув на завгоспа.Той тремтів, але то було якесь радісне збудження, очікування того, що нарешті мусить статися.

— І що з того? – спитав Олексій Іванович. – Хіба я можу щось вдіяти супроти Дракона? Він переповзе через браму, обів"ється довкола дзвіниці. Проникне у твоє і моє серце, щоб отруїти його насмерть.Немає більше Золотих бджіл, щоб збирали мед для люду галицького, і жалили, не лишаючи жала.Духи безтілесні — ось хто нині Золоті Бджоли, а лицарі галицькі порубані, посічені, спливають кров"ю яко тури...

" Дивно я говорю", — подумав Олексій Іванович і глянув на свою одіж.Ні, така ж ,як і була: білий халат поверх старого костюма.

— Купець з Добромиля знає, що він робить, — відізвався хтось за його спиною. – Він роздрочив Змія в його лігві, щоб всі його увиділи...

— Се ти, Антосю? – обернувся Олексій Іванович. – Що ти тут робиш?

— Чекаю , пане.Купець з Добромиля сказав, що нині – мій день.Я маю першим його

стріти...

Потім той мене вб"є, бо я не пускатиму його до святої обителі, аби він стрівся зі Слугою, і щоб не згинули обидва.

— Чому обоє?

— Коли дхампіри б"ються між собою, то обидва гинуть.А Слузі з Добромиля не можна згинути, навіть, коли він сам цього хоче.

— Чому? — пошепки спитав Олексій Іванович.

— Бо він має нас за людей, а не за бидло, мій пане.Тому й не можна.Поможіть мені, бо я боюся!

— Добре, Антосю, ми всі тобі поможемо.Се ж твій день! Але пощо тобі вмирати? Може, ще поживеш трохи? У нас, в монастирі.Будеш мати дах над головою, своє ліжко, будеш їсти три рази в день, га, Антосю? Я не виджу смерті ані в тебе в ногах, ані в головах.

— Але я мушу дочекатись його!

— То почекаємо удвох.

Олексій Іванович кинув погляд нв завгоспа й отямився:

— Стефане, йдіть до роботи ! Пошукайте для нового пацієнта місце, щоб було ліжко і все, що треба.

Стефан здивовано глипнув на нього.

— Йдіть, ми самі дамо собі ради.

— Я приніс молока.У нас корова втелилась.

— Дуже добре! Нехай Ганна дасть до каші.Ми скоро прийдемо.

Завгосп розпогодився на лиці й, намагаючись не дивитись на сіро-чорну смугу, що повзла до них, шморгнув у браму.

Олексій Іванович сів поруч Антося й обидва стали дивитися на дорогу.Лікар уявив собі вечір, коли сонце буде сідати за Добромилем.Чи буде він у цьому вечорі? Чи будуть там всі? Відчув, що трохи змерз, бо дощ, який падав два дні й дві ночі, не зовсім був ілюзією.Те, що повзло їм назустріч , все більше нагадувало клубок закопченого диму.Він бачив таке на війні, коли горіли шини.

— Йой, мені серце зараз увірветься, — заскімлив Антось. – Видите, хто то? О, я знав, що він непростий! Хто би зміг так довго бути в Добромилі, й нічого би з ним не сталося?!А йшов би-с уже до пекла!

Те, що впізнав у диму Антось, за хвилю розпізнав і Олексій Іванович: до них наближався капітан НКВС власною персоною.Був якийсь не такий, як сновида.Без кітеля, босий, на нозі кривавився збитий палець.Він дивився поперед себе і був би одразу зайшов у браму, якби невидима рука не зачинила її перед самим носом.Це його спантеличило.

— Пся крев! — вилаявся капітан по-місцевому.

Обернувся й побачив двох під муром на лавці.Їхні обличчя були такі сірі, що зливались з ним.

— Хто такі?

— Продри очі, увидиш, скурвий сину! – несподівано густим і сильним голосом сказав Антось. – Чого тобі треба в святому місці, ти, катюго?

— Диви, який! – взявся в боки воєвода. — Сам був підручним у ката, бидло!

— Зате катом ніколи не був! Згадай Саліну...Са-лі-на-а!

Олексій Іванович затулив вуха руками й побачив, як енкаведист, що почав було роздиматися від гніву, сплас, і знову перед ними стояв мізерний чоловічок з чорними кругами під очима

— Я виконував наказ мого..мого...пана! – глухо сказав капітан й озирнувся кудись на Діл.

— А хто ж твій пан, воєводо? – спитав Антось, чи хтось інший, чий дух вселився у нього.

Той аж наче засоромився:

— Певно, не знаєш!...

— Нема над тобою жодного пана, дурний воєводо! Над нами є лиш один Пан, якого ти не признаєш,Ти зрадив його ще тоді, коли в турецького султана був заложником? Чи коли, сам боячись зради, садовив своїх же бояр на палі?

Воєвода похитав головою:

— Ти не той, на кого виглядаєш! Ти – Купець з Добромиля! А се хто?— зміряв очима Олексія Івановича: Десь я тебе бачив...Ні, вас обох мені не треба.Я прийшов до Слуги з Добромиля, от до кого!

Антось при згадці про Слугу дрібно затрясся.Олексій Іванович заступив його собою:

— А звідки ти знаєш, що він тут? Се – шпиталь, чоловіче!

Воєвода наморщив лоба, бо в голову знову уступив біль:

— А де ж йому бути? Тут кості його пана, Купця з Добромиля.Ні, я не вступлюся звідси...Я щось придумаю...

" А й справді, такий щось придумає," – згодився Олексій Іванович, дивуючись різкій зміні поведінки капітана НКВС: від цілковитої апатії до надлюдської сили.Він то виростав, то зменшувався.Не насправді, а так, ніби набирав повітря і випускав його з себе.Вдихнув – став сильним, видихнув – слабим .Й озвався спокійно:

— Добре.Якщо знайдеш тут Слугу з Добромиля, він – твій.Не знайдеш – підеш собі геть.Але спершу ходи поснідаємо.Ти, певно, не снідав?

— Ні.

— Ходімо.І ти, Антосю,ходи.Тепер ти вже ніколи не будеш ночувати під костельним муром.І не підеш жебрати влітку.Ніхто не піде...

Брама сама перед ними відчинилась.

— Бачиш, ніхто перед тобою брами не зачиняв! Сюди легко увійти, але тяжко вийти.

На подві"ї не було нікого.І з вікон ніхто не виглядав.Усі були в їдальні, внизу.У тому був якийсь добрий знак."Може, це просто сон? – подумав Олексій Іванович. – Я дві ночі не спав і міг заснути"

Раптом капітан спинився і показав на церкву:

— Кров більше не тече?

— Не тече, все добре, — заспокоїв його Олексій Іванович й, обнявши за плечі, повів униз східцями до лікарняної їдальні.Антось дибав позаду.

У їдальні за довгим столом сиділи усі: пацієнти, санітари, Адам Віцентійович, завгосп.Перед кожним стояла миска перлової каші, забіленої молоком, шматок хліба і чай без цукру.Лишалося ще місце.І ще на столі горіла церковна свічка, майже ціла.Якась жінка схлипнула, проте відразу замовкла.

— Сідайте тут обидва, — сказав Олексій Іванович і сів першим.

— А Слуга з Добромиля тут?

— Тут, тут. Їж, бо вистигне.

Він зачерпнув ложкою рідкої каші й підніс до рота.Каша була зовсім без смаку.

— Хтось може передати мені солі? – роззирнувся головлікар.

— І мені дайте, — попросив капітан.

Він щедро посолив кашу, з"в одну ложку, а тоді підняв очі й спитав:

— Де я?

Олексій Іванович розгубився .Он де сидить Слуга з Добромиля, поруч з Тимошем.Навіть не піднімає голови.

— Де я? – знову спитав капітан.

— У шпиталі, — відповів Олексій Іванович.

— Як я тут опинився? Ага, знаю, мені треба Слуги з Добромиля!

— Навіщо?

Присутні заворушились, а жебрак Антось зірвався з місця:

— Я – Слуга з Добромиля , воєводо!

— Не бреши, — спокійно відказав капітан і знову почав рости. – Ти точно не він.Завше плутався мені під ногами...

— Тоді шукай, — втрутився Олексій Іванович. – Але дай моїм людям поїсти.

Капітан ковтнув ложку каші й скривився:

— Ще солі!

Тут з-за столу встала кухарка Ганна й поставила перед ним бочівку солі.

— На, — сказала вона, — може, згадаєш, чому мої діти лишились сиротами!

— Звідки мені знати? – здвигнув плечима капітан і всипав до миски цілу жменю солі.

— Спокійно, Ганнусю! – мовив Олексій Іванович.

Відгуки про книгу Слуга з Добромиля - Пагутяк Галина (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: