Звірі - Назар Крук
— Дивно, — вона посміхнулася, — ніколи не помічала.
Не йде на контакт. Не довіряє. Набридло. Коли вже вечір?
— Я також був у дитбудинку, — довірливо повідомив я, — коли мої батьки загинули, то деякий час мені довелося пробути там… Не знаю, як у тебе, а мені здавалося, що поруч зі мною живуть не діти, а демони якісь… Важко з ними було…
Це також була майже правда. Ясна річ, із демонами — то я загнув, але маленькі потвори були не надто привітні, і до мене, і одне до одного. І навіть зграї їхні трималися гурту не від щирих почуттів, а на авторитеті лідера й підсвідомому розумінні, що у зграї вижити легше. Тільки от я сам завжди був одним із них. І те, що вони — потвори, зрозумів уже набагато пізніше. А тоді я був такою самою потворою й ватажком однієї дуже небезпечної для інших зграї. Та й важко не було абсолютно, якщо чесно. Було просто так, як і мало бути.
— Чому важко? — спитала вона.
Настав час для слізної (можна навіть із соплями) душевної розповіді. Зазвичай така розповідь викликала у співрозмовника симпатію й закладала засади довіри до мене…
Зазвичай після моєї розповіді співрозмовник починав свою.
Та щось утримало мене від такого кроку зараз. Десь у глибині душі я раптом відчув — не подіє. Просто не спрацює на Ані.
Надто дорослі в неї очі. Не дитячі, не людські навіть… Мої очі, Жарохові, Докові — очі серйозного й перевіреного не в одній справі агента, який не поведеться на такий дитячий прийом.
Гм… А щодо агента — це можливо. Чому вона обов’язково має бути з-під землі чи з іншої планети? Чому не з іншої країни? Хтось обскакав Дока у дослідах із надприродним, запрограмував немовлят і підкидає їх тепер нам…
Ні, не треба знову починати. Це не моя справа. Моя справа — поговорити з нею зараз, витягти з неї якомога більше та скласти звіт. Все.
— Бо діти можуть бути жорстокими, — блиснув знанням банальних фраз я.
— Не можуть бути, а є, — повчально виправила мене вона.
— Чому ж? — удавано здивувався я. — Не всі…
Вона помотала головою.
— Всі, — твердо сказала вона. — І завжди. Саме тому дорослою може бути лише людина, що відчула справжній біль. Вона розуміє, як боляче може зробити комусь. А діти, які не пройшли через це, — ні.
Що ж, якщо діти — це приклад жорстокості, то я можу й справді вважати себе немовлям… Утім, моя жорстокість — це лише умовний рефлекс, напрацьований роками співіснування з Жарохом. Аня ж, судячи з її слів, вважала жорстокість рефлексом безумовним.
— А ти розумієш? — спробував знову перейти на особистості я.
— Чому я так цікавлю тебе?
Ну що це за звичка — відповідати питанням на питання?
Хіба не можна швидесенько розповісти мені щось таке земне,людське, зрозуміле для шефів? Щоб я зміг оцим земним позатикати їм роти й забути про справу?
Можна й навпаки… Різко позеленішати, вихопити з кишені лазер і заявити, що сьогодні починається поневолення землян. Щоб я зміг ліквідувати загрозу і знову ж таки — забути про справу.
— Ти цікавиш Макса, отже, й мене. Він мій брат, я хвилююся за нього.
— Думаєш, я ображу його?
Скільки можна діставати мене безглуздими питаннями?
Треба перехоплювати ініціативу.
— Де ти була сьогодні вночі?
— На даху.
На це питання вона відповіла швидко, не замислюючись, не зважуючи слів. Певно, справді була там… Або ж заздалегідь вигадала виправдання й тепер просто відповідала завченим текстом.
— Навіщо?
— Там красиво…
Вона замріяно подивилася в небо, потім — на мене. Хитро всміхнулася й зовсім по-дитячому спитала:
— А хочеш секрет?
— Давай! — радо погодився я. Нарешті в ній з’явилося хоч щось, схоже на нормальну людину. Більш того — на нормальну дитину.
— Обіцяєш нікому не казати?
— Обіцяю.
— Добре, — вона присунулася ближче, взяла мене за руку, — а тепер — заплющ очі.
Я слухняно замружився. Здійнявся вітер. Не сильний, але прохолодний. І якось незручно й холодно стало сидіти.
— Все, — прошепотіла Аня.
Я розплющив очі. Ми були на даху. Поглянув на Аню, всім своїм обличчям намагаючись зобразити повнісіньку розгубленість. Вона задоволено посміхалася.
— Як ти це зробила? — спитав я. — Магія?
— Не знаю, — весело відповіла вона, — мабуть.
Що ж, Джокере, вітаю, ти щойно телепортувався. Як постарішаєш, обов’язково згадай про це у своїх мемуарах.
Тебе за таке навіть Контора не переслідуватиме. Хіба що для того, аби вдосталь пореготати з психа на пенсії.
А ця телепортація — часом не привід для того, щоб ліквідувати її? Як було б добре, якби була приводом. Бо насточортіло вже: гіпнотизують, енелпірують, телепортують.
Просто хлопчик для експериментів якийсь… А мені і вбити за це нікого не можна…
— Дивись! — сказала вона й тицьнула пальцем нагору.
Я підняв голову, сподіваючись побачити нарешті літаючу тарілку чи ще щось на кшталт НЛО, вихопити зброю й почати діяти, але не побачив нічого. Довго роздивлявся чисте небо, так і не зрозумів, чого вона хоче від мене, поцікавився:
— Що я маю побачити?
— Не бачиш? — здивувалася вона. — Не бачиш, як тут гарно?
Звичайний дах, повсякденне небо… Що в цьому може бути гарного?
— Не бачу,