💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Таміла
29 вересня 2024 17:14
Любовна фантастика - це топ!
Моя всупереч - Алекса Адлер
Василь
23 вересня 2024 12:17
Батько наш Бандера, Україна Мати…
...коли один скаже: Слава Україні! - Степан Бандера
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Фантастика » Плутонія - Володимир Опанасович Обручев

Плутонія - Володимир Опанасович Обручев

Читаємо онлайн Плутонія - Володимир Опанасович Обручев

— Хмари або туман майже розвіялись, і сонце, розумієте ви, полярне сонце стоїть у зеніті! — прокричав Боровий.

Всі кинулись до виходу, штовхаючи один одного і на ходу одягаючись.

Над льодовою рівниною клубочився легкий туман і крізь нього то яскравіше, то тьмяніше світив червонуватий диск, що стояв просто над головами, а не низько над горизонтом, як слід було полярному сонцю о п’ятій годині ранку на початку червня під 80° північної широти.

Усі стояли, задравши голови вгору, і дивилися мовчки на це дивне сонце, що перебувало не на відповідному місці.

— Дивна ця місцевість, — Земля Нансена, — промовив Макшеєв не то трагічним, не то іронічним тоном.

— А чи не місяць це? — зробив припущення Папочкін. — Може тепер повний місяць?

Боровий заглянув у кишеньковий довідник.

— Тепер справді повний місяць, але тільки цей червоний диск не схожий на місяць — і світить дужче і гріє помітно.

— Може на Землі Нансена… — почав Макшеєв, але Каштанов перебив його:

— В полярних країнах улітку місяць ніколи не буває в зеніті: або його зовсім не видно, або він стоїть дуже низько.

— А якщо це не місяць і не сонце, то що ж це таке?

Але відповісти ніхто не міг. Усі далі висловлювали здогади і відкидали їх. Потім поснідали і зібралися в дорогу. Термометр піднявся до +8°. Туман то густішав, заступаючи червоне світило, то розріджувався, але світило стояло незмінно в зеніті, не рухаючись з місця. Шлях, як і раніше, ішов вниз льодовою рівниною понад берегом великого струмка. Схил ніби ставав більш положистий.

Собаки бігли дружно, мандрівники сиділи на нартах, часом зіскакуючи, щоб полагодити упряж або влаштувати місток через більш глибоке русло.

А як тільки сонце пробивалося крізь клуби туману, всі підводили голову й дивилися на це дивне світило, що мало таке протиприродне положення на небі.

В обід зробили звичайний привал.

Про полудень, проте, говорив тільки годинник, сонце ж стояло в зеніті і, здавалося, не мало наміру змінювати свого місця.

— Чим далі в ліс, тим більше дров! — бурчав Боровий. — Сонце і під 80° північної широти повинне переміщатися по небу, а не стояти на одному місці! Адже ж Земля крутиться!

Під час привалу він визначив висоту сонця; вона дорівнювала 90°.

— Можна подумати, що ми перебуваємо під тропіком у день літнього сонцестояння або екватором під час рівнодення! — сказав він після спостереження. — Яку широту накажете записати? Хоч убийте, я не розумію, де ми перебуваємо і що навколо нас діється. Думки в голові плутаються і все здається якимось дивним сном!

Усі, власне, поділяли це почуття Борового і зовсім не могли пояснити собі цього незрозумілого явища, що своєю загадковістю перевершувало всі інші: суперечливі покази інструментів, постійний вітер з однієї сторони, непроглядні хмари, ненормальне тепло, червонувате світло і колосальна западина з глибиною більшою, ніж усі відомі на землі.

Під час обіду і відпочинку висловлювали всілякі здогади про катастрофи, що сталися з Землею відтоді, як вони на «Полярній зорі» і Землі Нансена були відрізані від останнього світу.

ПОЛЯРНА ТУНДРА

Надвечір льодова рівнина перетворилась на льодові ували. Рідкий туман плив у повітрі, майже не заступаючи червонуватого сонця, що залишалось у зеніті, ніби глузуючи з мандрівників, які й далі з здивованням дивилися на нього.

Наближався час зупинитися на ночівлю; на льодовому гребені це було не дуже зручно. Хоч місця було досить, але вода далеко внизу, і спускатися до неї гладеньким льодовим укосом було неможливо. Тому продовжували їхати з надією знайти відповідніше місце, тим більше, що спереду крізь туман видно було якусь темну рівнину.

І ось годині о сьомій вечора льодові ували понижчали і плоскими білими язиками, ніби велетенськими фестонами, облямовували цю темну рівнину, в яку струмки врізалися неглибокими руслами і текли далі в плоских болотистих берегах. Нарти, що з’їхали з льоду, одразу зупинились на липкій, голій землі; собаки висолопили язики і не хотіли везти. Всі зіскочили з нарт — останній кілометр їхали вже в напруженому чеканні нового сюрпризу, що його готувала їм ця Земля Нансена у вигляді безсніжної рівнини.

Ніби змовившись, люди нахилялись, розглядаючи й мацаючи руками цю довгождану землю після стількох днів, проведених на снігу і кризі. Земля була буро-чорна, просякнута водою, липка, але не зовсім гола, а вкрита прим’ятими стебельцями дрібної пожовклої травички з покривленими сланкими гілочками низького чагарника, позбавленого листя. Нога загрузала в землю сантиметрів на чотири, і з-під підошви струмочками й фонтанчиками Випорскувала жовта вода.

— Як це вам сподобається? — пробурмотів Каштанов. — Під 81° північної широти сніг зникає, тепло, як у Фінляндії, гола земля і сонце в зеніті!

— Невже доведеться ставити юрту в цьому болоті? — сумно запитав Папочкін.

— Це не болото, а північна тундра, — пояснив йому Макшеєв.

— Від цього не легше, що тундра, — зазначив Боровий. — Собаки не хочуть везти нарт, а ночувати в грязюці справді не дуже приємно. Краще вже повернутися на лід!

Всі почали озиратися навкруги з надією побачити більш сухе місце.

— Он там, я думаю, буде добре! — вигукнув Громеко, показуючи вперед, де над чорнобурок» рівниною підносився плоский горб, приблизно за кілометр від краю льодових язиків.

— Але як ми туди дотягнемося?

— Нічого, доплентаємося, допомагатимемо собакам!

— Спробуємо надіти лижі, щоб менше грузнути.

Справді, на лижах йти було легше. Собаки потихеньку тягли полегшені нарти, що їх люди ззаду підштовхували палками від лиж. За півгодини дісталися горба, що здіймався метрів на вісім над рівниною і був сухим і зручним місцем для ночівлі. На ньому серед пожовклої торішньої трави пробивалися вже свіжі зелені пагони, а приземкуватий чагарник наливав бруньки.

На вершині горба поставили юрту, а нарти і собак розмістили нижче на схилі. Ззаду, на півночі, білів рівним, високим валом край льодів, що

Відгуки про книгу Плутонія - Володимир Опанасович Обручев (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: