💙💛 Класика💙💛 Зарубіжна література💙💛 Дитячі книги💙💛 Сучасна проза💙💛 Фантастика💙💛 Детективи💙💛 Поезія💙💛 Наука, Освіта💙💛 Бойовики💙💛 Публіцистика💙💛 Шкільні підручники💙💛 Фентезі💙💛 Блог💙💛 Любовні романи💙💛 Пригодницькі книги💙💛 Біографії💙💛 Драматургія💙💛 Бізнес-книги💙💛 Еротика💙💛 Романтична еротика💙💛 Легке чтиво💙💛 Бойовик💙💛 Бойове фентезі💙💛 Детектив💙💛 Гумор💙💛 Езотерика💙💛 Саморозвиток, Самовдосконалення💙💛 Психологія💙💛 Дім, Сім'я💙💛 Еротичне фентезі💙💛 Жіночий роман💙💛 Сучасний любовний роман💙💛 Любовна фантастика💙💛 Історичний роман💙💛 Короткий любовний роман💙💛 Детектив/Трилер💙💛 Підліткова проза💙💛 Історичний любовний роман💙💛 Молодіжна проза💙💛 Бойова фантастика💙💛 Любовні романи💙💛 Любовне фентезі💙💛 Інше💙💛 Містика/Жахи💙💛 Різне
всі жанри
Свіжі відгуки
Марія
19 січня 2025 14:02
Класна книга зарубіжної літератури
Чоловіки під охороною - Мерль Робер
Оксана
15 січня 2025 11:15
Не очікувала!.. книга чудова
Червона Офелія - Лариса Підгірна
21 грудня 2024 21:41
Приємно, що автор згадав про народ, в якого, як і в нас була складна історія і який досі бореться за рідну мову. Велике дякую всім окситанцям, що
Варвар у саду - Збігнєв Херберт
Гість Тетяна
9 листопада 2024 18:08
Інтригуючий детектив. Дуже сподобалася книга
Червона Офелія - Лариса Підгірна
Олена
31 жовтня 2024 19:00
Cучасне українське любовне фентезі - обожнюю 👍 дякую авторці
Неідеальна потраплянка - Ліра Куміра
Сайт україномовних книжок » 💙💛 Сучасна проза » Петлюра. Боротьба - Максим Анатолійович Бутченко

Петлюра. Боротьба - Максим Анатолійович Бутченко

Читаємо онлайн Петлюра. Боротьба - Максим Анатолійович Бутченко
небесах, розшитих мереживними хмарами. Сніг підтанув, оголюючи на пагорбах нерівні плями торішньої ледь зеленої трави. Природа оживала після глибокого зимового сну, скидала із себе пута сумних і темних днів, чекаючи на світле й затишне майбутнє.

Однак цим настроєм Симон Васильович, який стояв неподалік від поїзда, не пройнявся. Солдати, щоб розім’яти ноги, повистрибували з вагонів; машиніст лаявся на локомотив з паровим двигуном, що раптом зупинився посеред поля. Паровоз зламався, випускав білуваті струмені, ніби посилав сигнали лиха. Чудова погода й символи біди — чи є щось більш несумісне? Симон Васильович зітхнув. 9 березня, вони тікають від червоних у Проскурів. Вінницю довелося здати більшовикам, частина представників лівих партій УСДПР і УПСР вирушила до Кам’янця-Подільського, а решта членів Директорії пішли за Петлюрою.

На фронті повна катастрофа. Червоні наступали, українські частини, повністю деморалізовані, тікали з поля бою. Доходило до смішного — якось дезертири намагалися напасти на вагони Директорії, щоб захопити їх і втекти від війни. Поляки наступали на Західній Волині, через що У.Н.Р. змушена була тримати на західному фронті п’ять-шість тисяч бійців. Французькі війська, що стояли в Одесі, висували вимоги про зняття з посади голови Директорії Петлюри, перехід усіх фінансів республіки під контроль Франції, возз’єднання з Денікіним і повне розчинення української республіки в новій «Великій Росії». Ці вимоги привіз генерал Греков, який проводив переговори з французьким командувачем д’Ансельмом.

Важкі думки заполонили голову Симона Васильовича. Він бродив по пагорбу, відійшов від поїзда, м’яв чоботом тьмяну траву й розмірковував, що йому робити. Усі втекли, поїхали до Європи. Уся У.Н.Р. — це тільки одна губернія, яка не в змозі навіть себе захистити. Після краху лівого уряду Петлюра був змушений призначити правий кабінет на чолі з Остапенком. Але той не справлявся — настрої в армії були революційні, ліві. Що й казати — навіть січові стрільці заявили, що готові підтримувати «радянську владу» на місцях, якщо настане довгоочікуваний порядок. Усе пішло шкереберть. Усе.

Симон Васильович хотів закричати. Господи, недарма ж Ти дав цю можливість — заволати в стражданні, ніби поранений вовк. Що ж буде з Ольгою і Лесею? А якщо їх знайдуть червоні, що з ними зроблять? Кажуть, що Антонов-Овсієнко з живих людей шкіру знімав і коханку свою застрелив, бо Ленін наказав відмовитися від буржуйських пережитків. Також ходять чутки, що червоний командир дав клятву зарубати шаблею Петлюру, а сім’ю його, дружину й дочку, заколоти багнетами, та не відразу дати померти, а розтягувати муки, щоб смерть була бажаним звільненням. «Нехай благають про пощаду, та не змилуюся!» — кажуть, волав, ніби божевільний, Антонов-Овсієнко.

Від таких важких дум серце Симона Васильовича закалатало. Він уявив, як вістря багнета простромлює тіло Ольги, як корчиться вона від болю, а Леся несамовито кричить, та допомогти їм немає змоги, тому що його понівечене тіло лежить на дорозі, а ворони клюють його плоть. Петлюру занудило, він зупинився, нахиливсь, аби віддихатися. Покинути все й вижити чи битися до кінця? Хто ще у світі ставив собі таке питання? Узявши в долоню трохи талого снігу, він обтер обличчя, щоб прохолодою повернути себе до тями. Нутро тремтіло, ніби його серце було оголене в потоках вітру. Відчай наповнив душу. Нема виходу, нема. Та й смерть — це черговий глухий кут.

Симон Васильович поплентався на ватяних ногах, не усвідомлюючи, куди йде. Ноги самі вивели на ледь видиму стежку, і за декілька хвилин він опинився біля невеликої хати-мазанки, що стояла неподалік від колії.

— Чого ти бредеш невідомо куди? — раптом почувся чийсь хрипкий голос.

Петлюра підвів голову й побачив діда в теплому потертому кожусі, який сперся на огорожу; його довга борода, здавалося, діставала колін; ніс-картоплина, товсті покручені пальці з жовтими, як яєчний порошок, нігтями. Дід виявився дуже колоритним, навіть трохи бридким — його рот скривився в такій усмішці, що здавалося, ніби обличчя вражене паралічем. Вигляд незнайомця налякав Симона Васильовича, неначе він побачив перед собою самого чорта. Але за мить Симон Васильович зустрівся поглядом з дідом і аж відсахнувся — у діда, який спочатку видався йому дуже дивним, навіть огидним з вигляду, були чисті, блакитні, ніби зимове море, очі. Цей різкий перепад — від потворності до краси — так заворожив Петлюру, що він на кілька секунд завмер.

— Чого витріщився, соколе? — запитав дід.

— Я… Та так… Нічого… — невлад відповів Симон Васильович.

— Зрозуміло. Ще один дезертир. Пожерти у мене нема, корови нема, махорка закінчилася. Тож бреди далі, бо зараз вила дістану, — пригрозив старий.

— Ні, я не дезертир, — промовив Симон Васильович.

— А хто? — здивувався дід.

— Я — ніхто, — раптом відповів Петлюра й зніяковів.

— Зрозуміло, п’яниця. Любиш у чарку заглядати? — усміхнувся старий, показавши чотири зуби в різних кутках рота.

— Теж ні, — пробурмотів голова Директорії.

— То хто ж ти?.. А втім, яка різниця, — байдуже відповів старий.

— Точно, — відповів Петлюра.

Дід зазирнув у кишеню, дістав люльку, набив її і закурив. Він смачно затягувався і випускав дим, як паровоз. Петлюра стояв і не знав, що робити — іти далі, повертатися до поїзда чи стояти тут, як бовдур. Так тривало кілька хвилин, поки старий докурив, а потім постукав люлькою по дерев’яному паркану, вибиваючи залишки попелу. Водночас він хмикав, кректав і видавав геть незрозумілі звуки.

— То ти, чоловіче, мандрівник?

— Чому ж?

— Ну, не знаєш, куди й навіщо йдеш.

— А так… Мабуть, так… Мандрівник.

— І мучишся, напевно?

— Е-е-е… Так, діду, твоя правда.

— Ну, якщо так, то ходімо. Я тобі дещо покажу.

Дід розвернувся і, не озираючись, покульгав у хату. Симон Васильович залишився на самоті, не знаючи, що йому робити. Ось старий зайшов до хати, двері глухо зачинилися. Нікого більше у дворі не було. Петлюра стояв і розгуб­лено дивився. Нарешті, ніби сам не свій, пішов стежиною за дідом, опинився на порозі, відчинив двері й увійшов у сіни. Імла огорнула його. Симон Васильович рушив далі, знайшов навпомацки двері у світлицю, відчинив їх і відсахнувся — просто перед ним стояв чортів дід і усміхався.

Відгуки про книгу Петлюра. Боротьба - Максим Анатолійович Бутченко (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: