Кава з кардамоном - Іоанна Ягелло
Вийшовши з машини, вони побачили просто казкову картину. Сніг вилискував на сонці, стежка була вкрита інеєм, що мінився, мов діаманти. Зелені деревця вишикувалися перед ними рівними рядами.
— Які гарненькі сосонки! — захоплено вигукнула Лінка.
— Це не сосонки, а ялиці, точніше, ялиця звичайна, а там далі дядько вирощує каліфорнійські ялини. Садив він і даглезії, і сріблясті ялинки. Але такі ростуть найкраще, і їх найчастіше купують.
Копати виявилося нелегко, земля ніяк не піддавалася. На щастя, мороз був невеликий, інакше не вдалося би викопати жодного деревця. Адріан поступово опрацював метод копання: почергово встромляв лопату то під гострим, то під тупим кутом, і діло пішло.
— Тут немає часом яких-небудь мініатюрних бульдозериків? — запитала Лінка.
— Не знаю, але навіть якби були, ми б не могли їх використовувати. Це екологічна плантація.
— Екологічна плантація ялинок? Це, певне, те, що називають оксимороном, як-от «білий негр», — похвалилася своїми знаннями Лінка. — Ми завжди ставимо штучну ялинку, мама каже, що це більш екологічно.
— Багато хто так уважає, але це неправда. Найбільш екологічні ялинки вирощують саме на плантаціях. Такі, як тут, що їх можна посадити, але й звичайні, які зрубують, теж. Вони швидко розкладаються, а не тисячі років, як пластмасові. Крім того, штучна ялинка в теплому приміщенні виділяє отруйні речовини. Колись дядько вирощував вищі ялиці та ялинки, але для цього потрібна неабияка фізична сила, їх вирізають пилою, це не така розвага, як ото з маленькими. Ну, і приємно, що потім їх не викинуть на смітник, а посадять у садочку.
— Кажуть, що це неправда, ну, тобто ці ялинки не ростуть.
— Ці напевне приймуться. Йдеться про те, як їх садять і викопують. Садити треба щільними рядами, щоб коріння не розросталося вбік, а землю між рядами перекопують. Тоді коріння так не розгалужується. Ну, і коли викопуєш, то треба стежити. Бо як перетнеш корінь, ялинка загине. Наче в горщику, але мертва. А в цих чудове коріння, глянь…
Витягнув першу ялинку, поклав на землю й запитально глянув на Лінку.
— Гаразд, гаразд, я більше не лінуватимуся.
Узяла горщика з купи інших, підняла ялиночку догори й посадила деревце в пластмасову хатку. Тоді набрала рукою землі, досипала й утрамбувала.
— Одягни рукавиці, — посміхнувся Адріан. — Бо завтра тебе той твій класний керівник до школи не впустить.
Обоє працювали в поті чола. Уже за півгодини вони так спітніли, що Лінка запропонувала віднести їхні куртки до машини. Кинула їх на заднє сидіння, подумавши, як приємно буде після роботи вбрати сухі й теплі речі.
За кілька годин перед ними стояв ліс ялинок у пластикових горщиках. Лінка була аж мокра. Вона й гадки не мала, що фізична праця так утомлює.
— Ходи, зробимо собі перерву.
Пішли до машини, та коли Адріан попрохав ключі від неї, Лінка не змогла їх знайти. Їй здавалося, що вона поклала їх до кишені светра, але там нічого не було. Кишеня була величенька, бо светра Лінка позичила в Адама. Певне, ключі випали, коли дівчина нахилялася над горщиками. Або коли присіла в кущиках…
— Не хочу тебе лякати, та здається, я їх загубила.
Вона вся трусилася, невідомо, чи від холоду, чи від переляку, бо не знала, як Адріан на це відреагує. Лінка помітила, що хлопець стурбований, але намагається бути спокійним.
— Зачекай, спершу добре пошукаємо.
Вони повернулися туди, де стояли їхні ялинки. Та вистачило одного погляду, аби збагнути, що між грудок розквецяної землі вони точно нічого не знайдуть, тим більше ключів, у яких навіть не було помітного брелочка, а звичайне металеве кільце. Як на зло почав падати лапатий сніг, укриваючи все довкола. Лінка знову затремтіла. Адріан швидко стягнув свого светра й накинув їй на плечі.
— Почекай, не хвилюйся, щось придумаємо. Ти тільки не застудися. Зараз зателефоную до тата, у нього є запасні ключі.
Сягнув до кишені джинсів по мобілку.
— От халепа. Я залишив її в куртці.
Ситуація була настільки абсурдною, що Лінка мимоволі розреготалася.
— Може, хтось нас підвезе автостопом? — запропонувала вона.
Сніг падав дедалі густіший, і це лише підкреслювало драматизм ситуації. Війнув сильний вітер.
— Ні, — заперечив Андріан. — Тут майже ніхто не їздить, глушина неймовірна. До найближчого дому три кілометри. Але ти вся тремтиш. Я не дозволю, щоб ти захворіла на запалення легень.
Адріан схопив із землі лопату, підійшов до машини й розбив найменшу бічну шибку. Потому вони заткнули отвір шарфами й сиділи в холодній машині, загорнувшись у куртки.
— А тепер у мене є для тебе сюрприз, — хлопець витягнув із рюкзака невеличкого термоса й налив якусь рідину до пластикового стаканчика. — Ось, тримай.
— Що це? — недовірливо спитала Лінка.
— Покуштуй.
Лінка зробила ковток. Відчула гіркуватий присмак, пом’якшений чимось солодким. Під оксамитовим, ледь медовим відтінком крилося іще щось, наче відкривалося якесь друге дно.
— Кава з кардамоном.
— Смакує?
— Звісно. Сам приготував?
— Ні, гномики начарували. Мені здалося, що тобі вона сподобалася тоді в «Оксамиті».
— Чудова. Навіть краща, ніж тоді.
Адріан помітно зрадів. Придивлявся до Лінки, як та розкошує. Тоді зітхнув.
— Так чи сяк, треба подзвонити батькові. Інакше ми звідси не виїдемо.
— Почекай, залишилася ще друга партія ялинок. Ми просто зробили перерву, але ж роботи не скінчили.
— Упораєшся? Тобі не холодно? Не втомилася?
— Після такої кави? Анітрохи!
В Адріанового батька саме закінчилося нічне чергування, тож він привіз їм не лише ключі, а ще й дві піци. Поплескав сина по плечі й нічого не сказав про розбиту шибку.
— Класний в тебе тато.
— Так. Тато в мене те, що треба.
— А мама? Яка в тебе мама? Чим займається?
Адріан чомусь посмутнішав.
— Мама… Мама як мама. По-різному буває. Ходи, залишилося зовсім трішечки.
Він явно не хотів про це говорити. Лінка й не наполягала.
— І що тепер буде із цими ялинками?
— Дядьків приятель приїде й забере їх, завтра відвезе до гуртівні. Чого ти така замислена?
Лінка дивилася на ряди горщиків.
— Неймовірно. Так приємно подумати про те, що вони стоятимуть у стількох помешканнях. І про всі руки, які чіплятимуть на їхні гілки гірлянди й іграшки…
— Ходи, поїдемо, бо ще тут замерзнеш…
Лінка напустила до ванни води й задоволено занурилася в теплій піні. Після цілого дня роботи на повітрі купіль видавалася їй просто блаженством. Додала окропу. Дзвоника у двері дівчина не почула. Коли, закутавшись