Андріївський узвіз - Володимир Діброва
Студент її наздоганяє і випалює своє ім’я. Вона не збавляє ходи. Він ступає так, щоб на півкрока випереджати її, й очі в очі розповідає їй все як було.
А ось, каже вона йому, й мій будинок.
Він питає, як її звати.
Вона не одразу, але називає своє ім’я.
Він питає, як так, що він її раніше не бачив.
Виявляється, вона не так давно перевелася в університет із іншого вузу, в якому провчилася три семестри.
Он як, каже він.
А тепер, каже вона йому, до побачення.
А от, питає він її, чи могли б ми, наприклад, сьогодні ввечері піти разом десь, наприклад, в кіно.
Вона каже: ні.
А завтра?
Ні.
Тоді коли?
Ніколи.
Студент питає, чи це тому, що в неї вже є сердечний друг.
Вона киває.
Я розумію. Але ж, каже він, все ще може помінятися!
Так, каже вона і розповідає, як саме все буде мінятися. Після останнього іспита вона одразу ж сяде на поїзд і вранці буде там, де живе її друг. А через тиждень вони поїдуть на море, в студентський табір. На все літо.
І де ж, каже студент, якщо не секрет, цей табір?
Дівчина каже, що не секрет.
Дуже добре, каже студент.
До побачення, каже дівчина і заходить в парадне.
Студент якийсь час, не міняючи пози, стоїть там, де вона його відправила в нокаут. Але що цікаво: тягаря немає. Натомість висока тепла хвиля не дає йому піти на дно.
Ну, каже товариш, якому студент повертає джинси, як пройшло? Добре? Слухай! А, може, візьмемо її на день народження? Я її знаю? Ні? Хоч опиши її!
Студент розводить руками. Фігура, зріст, обличчя дівчини — це лише дрібні деталі чогось незрівнянно більшого. Саме воно є причиною того, що з ним відбувається. Як ти поясниш комусь таке? Коли й самому нічого не ясно.
Невже вона, здогадується товариш, послала тебе?
Студент йому пояснює про сердечного друга з іншого міста.
Шкода, каже товариш, але це ще не трагедія.
Ні?
Ні. У тебе є перевага.
Яка?
Він — там, а ти — тут.
Ну то й що?
Але ти сам винуватий.
Чому це?
Товариш пояснює, що за всіма ознаками вона живе активним статевим життям. На відміну від студента. І вона збагнула, що з ним їй нема що ловити. Але! Як тільки студент стане мужчиною, вона відчує це й заради нього покине того мудака.
Ти думаєш?
Я знаю!
Замість подарунку вони, згідно із домовленістю, навантажують повну торбу їжи та питного і пливуть катером на дачу іменинниці. Річковий вітер і холод після тижня дощів заганяє пасажирів у трюм. Хлопці п’ють на палубі пиво і кидають в річку недопалки.
Товариш каже, що для обряду ініціації немає кращого місця, ніж дача.
Якого, питає його студент, обряду?
Ініціації. Посвячення в мужі. На лоні природи. Про це — уся міфологія. Починаючи з греків. Вони це любили. З биками, з коровами, з лебедями…
Я не можу так.
Як?
Аби з ким. І без почуття.
Але ж ти хочеш, щоб вона була не з ним, а з тобою?
На дачу стікається стільки різного люду, що двері нужника в кутку ділянки працюють як метроном. Кожен із запрошених прихопив з собою кількох незваних, а до тих прибилося по кілька зовсім випадкових знайомих. Як тільки споночіло, чоловічі постаті припиняють походи в бік нужника, і замість того на хвилину заклякають під деревами. Впоравши привезену з міста закуску, молодь накидається на черешні і в темряві, не розібравши, з’їдає всю недостиглу вишню, а за нею і абрикосову зав’язь. Раптом хтось кидає гасло "на річку! голяка!", і всі, хто ще здатний рухатися, тіліпаються дачними вуличками на пляж. На пів зруйнована оселя порожніє.
Студент знаходить під кущем нерозпочату пляшку горілки і пхає її в свою торбу. Чим би це загризти? Він повертається в хату і бачить на сходах,