Споминки про Т. Шевченка - Кібальчич Надія
Відомі три листи Шевченка до неї (т. 6, с. 266 — 267) та дві її записки до нього ("Листи до Т. Г. Шевченка", с. 196 — 197). На її дачі в Стрєльні Шевченко зустрічався з Ликерою Полусмаковою.
...каже до мене батько... — Симонов Матвій Терентійович (1823 — 1901), український етнограф, фольклорист і письменник. Друкувався під псевдонімом М. Номис. Цією згадкою мемуаристки засвідчується факт особистих зустрічей Номиса із Шевченком.
...мою меншу сестру Маню... — Симонову Марію Матвіївну. Згодом, одру-/502/жившись із народовольцем В. Мальованим, брала участь у революційному русі, разом із чоловіком була заслана до Сибіру.
...на весілля своєї меншої сестри О. М. Куліш. — Ідеться про Білозерську-Куліш Олександру Михайлівну, дружину П. Куліша. Їхнє весілля, на якому був присутній і Шевченко, відбулося 22 січня 1847 р. в с. Оленівці, Борзнянського повіту, й продовжувалося на хуторі Куліша Мотронівка.
Кілька пісень у "Записках о Южной Руси" переложені Маркевичем а її голосу. — На весіллі Куліша Шевченко співав кілька народних пісень, які тоді ж були записані до альбома Білозерських. Згодом вони увійшли до двотомної збірки фольклорних та літературних матеріалів "Записки о Южной Руси", виданої П. Кулішем у Петербурзі в 1856 — 1857 роках.
...через свого брата п. Макарова... — Чиновник і журналіст Макаров Микола Якович (1828 — 1892) познайомився з Шевченком навесні 1858 р. в Петербурзі, листувався з ним (т. 6, с. 248 — 272; "Листи до Т. Г. Шевченка", с. 174 — 189). Шевченко присвятив йому свій вірш "Барвінок цвів і зеленів", подарував автопортрет (т. X, № 53), передав через нього О. Герцену "Кобзар" 1860 р.
Одного разу написав він матері письмо... — Серед відомих нині трьох листів Шевченка до Н. Забіли (т. 6, с. 266 — 268) записка такого змісту не збереглася.
...з його братом п. Маркевичем... — Очевидно, йдеться про Маркевича Андрія Миколайовича (1830 — 1907), петербурзького юриста, згодом сенатора.
...у своїх сумуючих віршах... — Наведений у спогадах вірш "Не журюся, а не спиться" Шевченкові не належить, автор його — О. Афанасьєв-Чужбинський.
...збрехала при лиці А. Н. — Ідеться про А. Маркевича. В публікації "Зорі" ці ініціали помилково подано як "В. Н."
...написав моїй матері сердечне письмо... — Такий лист Шевченка до Н. Забіли не відомий.