Повернення Шерлока Холмса - Артур Конан Дойль
Зрозуміло, містере Холмсе, що я ні в чому не міг йому відмовити. Він був моїм добродійником, і я хотів якнайсумлінніше виконати його бажання. Я надіслав додому телеграму, що маю зараз важливу справу й не знаю, коли повернуся. Містер Олдейкр просив мене прийти о дев’ятій, щоб ми разом повечеряли, бо раніше він не зможе бути вдома. Я довго шукав його будинок, і коли дістався до нього, було вже опів на десяту. Я знайшов містера Олдейкра...
- Хвилинку! - перервав його Холмс.- Хто відчинив вам двері?
- Якась підстаркувата жінка, напевно, економка.
- І вона, звичайно, спитала, хто ви такий?
- Саме так,- відповів Мак-Фарлейн.
- Далі, будь ласка.
Мак-Фарлейн витер спітніле чоло й провадив:
- Ця жінка провела мене до вітальні, де вже стояла на столі скромна вечеря. Потім ми з містером Джонасом Олдейкром пішли до його спальні, де я побачив важкий сейф. Він одімкнув той сейф і дістав купу документів, які ми почали розбирати. Повернуло вже на дванадцяту, коли ми скінчили. Він зауважив, що не хотів би турбувати економку, отож сам випустив мене через французькі двері, які увесь цей час були відчинені.
- А штори було спущено? - запитав Холмс.
- Не можу сказати напевно, але здається, що лише наполовину. Так, я пригадав: він підняв їх, коли випускав мене. Я ніяк не міг знайти свій ціпок, але він сказав: «Нічого, хлопче, віднині ми частенько з вами зустрічатимемось; прийдете наступного разу й заберете ціпок». Так я й залишив кімнату - з відкритим сейфом і купою паперів на столі. Повертатися до Блекхіса було вже запізно, тож я переночував у готелі «Анерлійський герб», а про цю страшну пригоду дізнався тільки вранці.
- Ви хочете ще щось спитати, містере Холмсе? - мовив Лестрейд, який кілька разів недовірливо піднімав брови, слухаючи цю дивовижну розповідь.
- Поки я не побував у Блекхісі, ні.
- Ви хочете сказати - в Норвуді? - зауважив Лестрейд.
- Так, так, безперечно, я саме це й хотів сказати,- загадково усміхнувся Холмс.
Хоч Лестрейд і не любив про це згадувати, але він не раз переконувався, що Холмсів гострий розум набагато проникливіший за його власний. Я побачив, як інспектор підозріливо поглянув на мого друга.
- Гадаю, мені не завадило б поговорити з вами, містере Шерлоку Холмсе,- сказав він.- Що ж, містере Мак-Фарлейне, ось мої констеблі, а кеб чекає внизу.
Бідолашний молодик підвівся і, востаннє благально глянувши на нас, вийшов з кімнати. Полісмени повели його до кеба, а Лестрейд залишився.
Холмс узяв зі стола папірці з чернетками заповіту і з великим зацікавленням почав їх розглядати.
- У цьому документі є дещо цікаве. Чи не так, Лестрейде? - спитав він, простягаючи папірці інспекторові.
Той спантеличено поглянув на них.
- Я розібрав лише перші кілька рядків, потім ще кілька - посеред другої сторінки й ще два наприкінці. Тут почерк чіткий, слова мов надруковано,- сказав він,- а решту написано нерозбірливо: трьох слів не можна прочитати взагалі.
- І що ж ви думаєте про це? - спитав Холмс.
- А ви що думаєте?
- Це писалося в потязі. Чіткі рядки написано на зупинках, нечіткі - під час руху потяга, а зовсім нерозбірливі - на стрілках. Досвідчений фахівець відразу визначив би, що це писано в приміському потязі, бо лише перед великими містами так часто трапляються стрілки. Якщо вважати, що містер Олдейкр писав усю дорогу, то він мав їхати експресом, який зупинявся лише раз між Норвудом та вокзалом Лондон-Бридж.
Лестрейд засміявся.
- Ну, це вже занадто, містере Холмсе,- мовив він.- До чого тут наша пригода?
- Принаймні це підтверджує розповідь молодика, зокрема те, що Джонас Олдейкр писав свій заповіт поспіхом, коли їхав учора в потязі. Дивно, що людина пише такий важливий документ за таких незручних обставин! Скидається на те, що він не надавав цьому заповітові значної ваги. Саме так зробила б людина, яка знає заздалегідь, що заповіт ніколи не буде виконано.
- В усякому разі, він написав собі смертний вирок,- заперечив Лестрейд.
- Ви так думаєте?
- А ви?
- Можливо, але мені тут ще не все зрозуміло.
- Незрозуміло? Якщо це незрозуміло, що ж може бути зрозумілішим? Молодик несподівано дізнається, що після смерті якогось літнього чоловіка він успадковує все його майно. Що він робить? Нікому нічого не сказавши, під першим-ліпшим приводом їде того самого вечора до свого клієнта. Дочекавшись, поки економка - єдиний, крім господаря, мешканець будинку - піде спати, він залишається з тим чоловіком наодинці, вбиває його, спалює тіло в стосі дощок, а сам вирушає до сусіднього готелю. Плями крові на підлозі й на держаку ціпка майже непомітні. Можливо, він гадає, що скоїв убивство без пролиття крові, й вирішує знищити труп, щоб приховати незаперечні докази. Хіба це незрозуміло?
- Отож-бо й воно, любий мій Лестрейде, що занадто вже зрозуміло,- відказав Холмс.- Серед ваших чудових здібностей бракує лише уяви. Але все-таки спробуйте хоч на хвилину поставити себе на місце того молодика й скажіть: чи скоїли б ви убивство ввечері того самого дня, коли дізналися про заповіт на своє ім’я? Невже вам не здався б підозрілим такий перебіг подій? А ще й слуги, які знають про вашу присутність у домі,- адже двері відчинила служниця! І нарешті - чи ви могли б, з такими зусиллями знищивши труп, забути там ціпок, щоб усі дізналися, хто злочинець? Погодьтеся, Лестрейде, що навряд.
- Щодо ціпка, містере Холмсе, то ви незгірш від