Вступ до інженерії програмного забезпечення - Микола Олександрович Сидоров
За допомогою функції Edit Historical Projects такі оцінки можуть бути експортовані в SLIM DataManager. Для порівняльного аналізу результатів оцінки можливий імпорт даних з програми SLIM Metrics або іншої робочої книги SLIM Estimate.
Для оцінювання розміру проекту разом зі SLIM Estimate «поставляється» реалізована в Microsoft Excel таблиця, значення з якої можуть бути імпортовані в робочу книгу проекту. У ранніх версіях SLIM Estimate основною одиницею вимірювання був логічний вираз у початковому коді (Logical Source Statement, LSS). Починаючи з версії 5.0, в SLIM Estimate використовуються рядки коду, функціональні і об'єктні точки (безпосередньо, без перетворення в LSS). Найбільш широко використовуваним способом калібрування моделі в SLIM Estimate є використання історичних параметрів налаштування (Historical Tuning Factors). Програмний комплекс SLIM Estimate може експортувати дані звітів у найбільш популярні формати файлів, такі як: Microsoft Word, Microsoft Excel, Enhanced Metafile, Microsoft Project, HTML.
У комплект постачання SLIM Estimate входить база реалізовaних проектів, котрі можна використовувати для калібрування використовуваної моделі - установки значень параметрів вартості для опису характеристик проекту. Найпоширенішим способом калібрування моделі в SLIM Estimate с використання історичних параметрів налаштування (Historical Tuning Factors), У разі його використання значення параметрів вартості для проекту обчислюються програмним комплексом на основі обраних проектів з бази реалізованих проектів.
Модель Путнема надзвичайно чутлива до значення технологічних чинників, тому точне визначення їх значення є дуже важливим для правильного оцінювання на основі SLIM. Перевагою моделі Путнема перед COCOMO 1.1 або COCOMO 2.0 є невелика кількість параметрів, необхідних для оцінки.
Засоби оцінювання вартості розробки ПЗ, засновані на моделі SLIM, не потребують обов'язкового використання історичної бази проектів. Тому вони можуть застосовуватися безпосередньо організацією, що виконує проектування програмного забезпечення. Використовуючи історичну базу даних, потрібна участь фахівця для порівняння реалізованих і описаних проектів з бази з проектом, що знаходиться в розробці. Залучення сторонньої організації при виконанні оцінювання вартості також може бути необхідне внаслідок наявності у неї достатньо великої історичної і деталізованої бази реалізованих проектів.
Costar (SoftStar Systems), Cost Xpert (Marotz), SoftwareCost Calculator (SofiwareCost.com) — засоби, засновані на моделі COCOMO. Допускається використання всіх реалізацій моделі COCOMO, моделей життєвого циклу програмного забезпечення Waterfall і MBASE/RUP, підтримується робота з проектом, складеним з компонентів, для кожного з яких можна виконати роздільне оцінювання.
Costar, дає змогу проводити оцінювання в двох режимах: покроковому (за допомогою майстра оцінювання вартості); інтерактивному (що забезпечує безпосередню вказівку значень параметрів, які впливають на вартість проекту). Для визначення розміру оцінюваного проекту використовуються функціональні точки або рядки коду. Для перекладу значень, указаних у рядках коду, в програмі є конвертатор, що розраховує значення розміру коду у функціональних точок, виходячи з мови програмування, яка використовується для реалізації проекту. Costar підтримує обмеження проекту, заснованого на граничних фінансових витратах і крайньому терміні реалізації проекту.
Для оцінювання витрат, пов'язаних з оплатою праці працівників, існує, два альтернативні підходи: розрахунок витрат для кожного з етапів життєвого циклу програмного забезпечення; розрахунок місячної плати за працю для кожної категорії співробітників.
Для аналізу результатів оцінки Costar створює різні форми звітів, графіків і діаграм. Звіти, представлені у формі таблиць, можуть бути збережені у форматі Microsoft Excel, графіки і діаграми - у форматі растрового зображення BMP.
Для проведення точного оцінювання вартості розробки ПЗ модель СОСОМО потребує детального і різнобічного опису проекту. Цс може утруднити застосування заснованих на її основі засобів на ранньому етапі розробки програмного забезпечення і сприяє збільшенню точності оцінювання на пізніх етапах розробки програмного забезпечення, аналізуючи завершений проект.
Під час використання засобів на основі моделі COCOMO або COCOMO IT чинниками, що впливають на точність оцінювання вартості, є такі: правильний вибір конкретної реалізації моделі COCOMO; точність калібрування - відповідність установок початковим даним. У зв'язку з цим, для застосування засобів використовують персонал, який не мас прямого відношення до процесів проектування і розробки програмного забезпечення. Він формує специфікації проекту і параметри, необхідні для оцінки, які надаються співробітникам, які виконують оцінювання.
Ефективне застосування алгоритмічних моделей оцінювання вартості програмного забезпечення і заснованих на їх основі засобів оцінки віддають перевагу їх сумісному використанню з неалгоритмічними методами оцінювання. Так, алгоритмічні засоби оцінки можуть бути застосовані членами експертних комісій для аналізу проекту і формування власного оцінювання. Завдяки широким можливостям експорту даних і візуалізації, використання автоматизованих засобів оцінки вартості програмного забезпечення дає можливість формувати власні бази характеристик реалізованих проектів, а також створювати звіти, що ілюструють процес розробки проекту, що значно знижує трудовитрати, пов'язані з підготовкою звітності.
Параметри вартості, Параметр вартості (cost driver) - це суб'єктивна величина, яка оцінює різні тимчасові, якісні і ресурсні аспекти розробки програмного забезпечення. Кожен з параметрів може бути відкалібрований. Калібрування параметрів вартості - це коректування значень параметрів, що впливає на значення трудовитрат, а отже, на якийсь час і на вартість, оцінюючи програмний проект. При калібруванні за вказаними нижче сімнадцятьма параметрами вибирається оцінний рівень (дуже високий, високий, вище номінального, номінальний, нижче номінального, низький, дуже низький) параметра. У формулах цей рівень відбивається у вигляді коефіцієнта трудовитрат і, таким чином, на кожній стадії розробки проекту впливає на вартість і тривалість тієї або іншої стадії. Виділяють такі групи параметрів (табл.7.1): продукту (product factors), платформи (platform factors), персоналу (personnel factors) і проекту (project Jactors). У табл. 7.2 подано короткий опис кожного параметра.
Таблиця 7.1
Таблиця 7.2
Продовження таблиці 7.2
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
1. Basilli V.R. Viewing Maintenance as Reuse-Oriented Software Development/V.R. Basilli //IEEE Software. 1990. - June. -P. 19-25.
2. Boehm B.W. Improving Software Productivity