Пригоди Піноккіо - Карло Коллоді
"Пригоди Піноккіо" – шедевр Карло Коллоді, який став класикою світової дитячої літератури та однією з найулюбленіших казок усіх часів. Цей захоплюючий та водночас виховний твір вже десятиліттями зачаровує читачів різного віку, переносячи їх у чарівний світ пригод та чудес.
На сторінках цієї казки ви знайдете неймовірні пригоди дерев'яного хлопчика Піноккіо, який завдяки доброму феєричному дарунку стає живим. Його невдалі пригоди та зустрічі із різними персонажами стають не лише засобом розважання, але й важливими уроками та моральними навчаннями для читачів.
Не забувайте про можливість знайти "Пригоди Піноккіо" на порталі "readbooks.com.ua" – відмінному ресурсі для всіх любителів читання. Тут вас чекає величезна кількість літературних шедеврів, серед яких і це видання. Заходячи на readbooks.com.ua, ви отримуєте зручний доступ до світу книг та маєте можливість обговорювати прочитане, ділитися враженнями та знаходити нових улюбленців серед літературних творів.
"Пригоди Піноккіо" – це не лише казка для дітей, але і важливий літературний твір, що розкриває теми дружби, добра, відповідальності та вартості чесності. Запрошуємо вас зануритися у світ фантазії та навчання разом із Піноккіо на readbooks.com.ua, де кожен може знайти щось особливе для себе.
Карло КОЛЛОДІ
ПРИГОДИ ПІНОККІО
Казка
Розділ 1
Майстрові Вишні втрапило до рук дерев'яне поліно, що плакало і сміялося, мов дитина
Жив собі… «Король!» — одразу ж вигукнуть мої маленькі читачі.
Аж ні, мої любі, не вгадали. Жив собі обрубок дерева, колода.
І було це не якесь рідкісне дерево, а звичайнісіньке поліно, якими зимової пори топлять печі й каміни, щоб обігріти оселю. Навіть не знаю, якими химерними шляхами одного чудового дня це звичайнісіньке поліно опинилось у майстерні старого теслі. Майстра звали Антоніо, та усенький світ величав старого «майстром Вишнею», бо кінчик його носа скидався на стиглу вишню — блискучу і сизо-червону. Майстер Вишня, забачивши це поліно, страшенно зрадів і, весело потираючи руки, пробурмотів:
— Вчасно ж ця дровеняка втрапила мені до рук. Саме згодиться на ніжку до столу.
Сказано — зроблено. Він притьмом узяв гостру сокиру, аби здерти кору й витесати ніжку. Та не встиг майстер занести інструмент, як рука його так і застигла в повітрі — з поліна долинув тонкий, благальний голосок:
— Не бийте мене!
Можете собі уявити, якого виразу набуло обличчя старого доброго майстра Вишні.
Вельми здивований, він розгублено роззирався по майстерні, шукаючи того, кому цей голосок може належати. Проте в кімнаті нікого не було. Він зазирнув під верстак — нікого.
Відчинив шафу, яку зазвичай тримав замкненою, — нікого.
Застромив голову в кошіль із тирсою і стружкою — нікого.
Нарешті відчинив віконницю і вигулькнув на вулицю — анікогісінько. Може…
— Я все зрозумів, — гмикнув він і почухав під перукою. — Це мені почулося. Що ж, тоді до роботи!
І він знову взявся за сокиру і вправно цюкнув по дровині.
— Ой-ой-ой, боляче! — заволав уже знайомий голосок.
Для майстра Вишні це було вже занадто. Від страху в нього аж очі на лоба полізли, нижня щелепа звисла мало не до долівки, язик висолопився до підборіддя, так що старий уподібнився до однієї з тих химерних статуй, якими в давнину прикрашали водограї.
Перевівши дух, Антоніо став розмірковувати вголос, усе ще затинаючись від страху:
— Хто ж це зойкнув? Тут немає жодної живої душі. Чи може таке статись, аби дерев’яна колода плакала і репетувала, мов дитина? Ні, ніколи не повірю! Це ж звичайнісінька дровеняка, така сама, як і решта полін. Коли її кинути у вогонь, можна зварити на ньому добрячий горщик бобів. А якщо… хтось та заліз у поліно? То гірше для нього. Зараз я йому дам жару!
На цім слові він ухопив ненависну дровину обома руками і став безжально гамселити нею об стіну майстерні так, що аж захекався.
Трохи відсапавшись, старий прислухався — чи пролунає знову стогін або крик. Він чекав зо дві хвилини — ані звуку; ще п’ять хвилин — так само; десять хвилин — тиша.
— Допетрав, — сказав тесля нарешті, знічев’я усміхнувшись і скуйовдивши перуку. — Зойк мені лише почувся і все… Отже, до роботи!
А позаяк він ще не зовсім відійшов од переляку, то, щоб не втратити бадьорості духу, став тихенько наспівувати, як це робив зазвичай.
Відклавши сокиру, старий узяв рубанка, щоб гладенько обтесати поліно. Та тільки-но провів рубанком по дереву, як знову почув той самий голосок, що, захлинаючись од сміху, забелькотів:
— Ой, припини, будь ласка! Мені ж лоскотно!
Цього разу майстер Вишня гепнувся долі, ніби вражений блискавкою.
Коли він трохи оговтався, то побачив, що досі лежить на долівці.
Обличчя в нього перекосилося, а вишневий кінчик носа від страху став тепер темно-синім.
Розділ 2
Майстер Вишня дарує поліно своєму другові Джеппетто, який надумав вирізати з нього чудового Дерев'яного Хлопчика, що вміє танцювати, фехтувати і навіть робити сальто
Тієї миті постукали в двері. — Заходьте, — насилу вимовив тесля, однак не спромігся навіть звестись на ноги.
До майстерні увійшов літній, зате ще бадьорий чоловік на ім’я Джеппетто. Сусідські діти, завжди охочі покепкувати, придумали йому прізвисько Кукурудзяний Коржик — його жовта перука виглядала достоту як кукурудзяний коржик.
Старий Джеппетто мав дуже запальну вдачу. Тож начувайтесь ті, хто наважиться назвати його Кукурудзяним Коржиком! Він одразу ж спалахував, як свічка, і вже ніяка сила не могла його приборкати.
— Добридень, майстре Антоніо, — привітався Джеппетто. — Що це ви робите на долівці?
— Викладаю мурашкам таблицю множення.
— Щасти вам!
— Що привело вас до мене, дядечку Джеппетто?
— Ноги!.. Знайте, майстре Антоніо: я прийшов сюди просити вас про одну позику.
— Залюбки, — відповів тесля і підвівся з долівки.
— Сьогодні вранці мені спала на думку чудова ідея.
— Слухаю вас.
— Я подумав, що добре було б вирізати такого дерев’яного хлопчика, який міг би танцювати, фехтувати і перевертатись у повітрі. З ним я мандрував би білим світом і заробляв собі на кусень хліба і скляночку вина. Як вам моя ідея?
— Браво, Кукурудзяний Коржику! — вигукнув той самий голосок, що долинав казна-звідки.
Коли дядечко Джеппетто почув, що його обізвали Кукурудзяним Коржиком, він спалахнув од гніву, почервонів, як перець, і люто заревів на теслю:
— Та як ви насмілились мене ображати?
— Хто вас ображає?
— Ви назвали мене «Кукурудзяним Коржиком»!
— Це не я сказав.
— А хто ж тоді — я сам? Я стверджую, що це сказали ви!
— Ні!
— Так!
— Ні!
— Так!
Сварка набирала обертів, тож від слів старі дурні перейшли до справи, зчепилися і стали кусати й дряпати один одного.
По завершенні бою майстер Антоніо тримав у руках жовту Джеппеттову перуку, а сиву перуку теслі стискав у зубах Джеппетто.
— Віддай мою перуку! — загорланив Антоніо.
— А ти віддай мою, і ми укладемо мир.
Після того, як запальні старигані обмінялися перуками, вони потисли один одному руки і заприсяглися бути добрими друзями на все життя.
— Отже, дядечку Джеппетто, — сказав тесля на знак примирення, — чим я можу вам прислужитися?
— Чи не дасте ви мені деревини, щоб я міг зробити ляльку?
Потай зраділий майстер Антоніо притьмом кинувся до верстака і дістав поліняку, що нагнала на нього такого страху. Та коли він передавав поліно своєму другові, воно прудко смикнулося, вислизнуло в нього з рук і гепнулося прямо на худі ноги бідолашного Джеппетто.
— Ох! Як ви ввічливо підносите людям свої подарунки, майстре Антоніо! Здається, ви зробили мене калікою на все життя.
— Присягаюся вам, це не я!
— То це я, по-вашому?
— Винне це дерево.
— Це я і сам знаю, але ж це ви впустили мені його на ноги.
— Це не я!
— Брехун!
— Джеппетто,