Червоний горобець - Метьюз Джейсон
Згодом, заварюючи чай, він скоса поглядав на неї. Загорнувшись у светр, сидячи за кухонним столом, Домініка простодушно дивилась на нього, і психолог Михайло одразу ж зрозумів, що секс не мав з ним нічого спільного. Як і те, що нікому про нього не розповість, ніколи. І що це ніколи не повториться. Певним чином, Михайло відчув полегшення.
***
Оперативний курс наближався до кінця, вона майже закінчила третю частину підготовки з трьох обов’язкових. Виснажені пенсіонери, які навчали Домініку, давно назвали її мушкою, тією частиною зброї, крізь яку прицілюються. Вони позитивно оцінили її працьовитість, відзначили її інтелект, її розум, а також почасти неочікувано гостру інтуїцію в роботі на вулиці. Її вірність та відданість Батьківщині були беззаперечними. Один чи два пенсіонери вказали також, що вона нетерпляча. Вона могла б діяти більш аргументовано, слід розвивати гнучкість у підходах до вербування. Один із стариганів написав, що попри її бездоганні результати, на його думку, їй не вистачає істинно патріотичного завзяття. Вроджена незалежність неодмінно візьме гору над її вірністю. Це було просто його відчуття, його враження; жодних прикладів він не надав. Такий коментар відхилили як беззмістовну думку старого дурня. Так чи інакше, Домініці ніколи не показували цих оцінок.
Лишався останній практичний іспит, на вулиці, перевірка того, як вона відточила майстерність роботи під прикриттям. Остання вправа, письмова перевірка й фінальна співбесіда. Вона вже майже пройшла. Та напередодні, на превеликий подив її інструкторів, Домініка зникла: її терміново забрали до Центру, повідомивши лиш, що «викликають для спеціального завдання».
***
На Домініку чекали в кабінеті в іншому кінці четвертого поверху Ясенєва, біля портретів директорів. Вона постукала у двері з цільного червоного дерева і зайшла всередину. Це була їдальня для керівництва, маленька, обшита деревом, з килимом темно-червоного кольору, без вікон. Полірована деревина та антикварні буфети поблискували від вбудованого освітлення. Дядько Ваня сидів у дальньому кінці обіднього столу, вкритого білосніжною скатертиною і заставленого порцеляною Виноградова. Кришталеві келихи блищали у світлі. Він підвівся зі свого крісла, коли побачив, як Домініка увійшла, і пройшовся уздовж столу, щоб привітати її, міцно обійнявши за плечі.
— Випускниця повернулася додому, — радісно всміхнувся він, тримаючи її на відстані витягнутої руки. — Найкраща в класі, бездоганні оцінки з роботи на вулиці, я знав!
Він вклав її руку у свою і повів кімнатою.
На іншому боці столу сидів ще один чоловік, мовчки курячи сигарету. На вигляд років п’ятдесяти, замість носа він мав укритий червоними венами тетраедр. Очі в нього були тьмяні й водяві, зуби — жовті й криві, від нього віяло фамільярною недбалістю, зверхністю, відточеною десятиліттями радянського бюрократизму. Його краватка була кривою, а колір костюма — вицвіло-коричневим, нагадуючи відлив на пляжі. Він пасував тій газоподібній коричневій бульбашці, що оточувала його в кріслі. Його огортав не колір, а радше суцільна блідість — чорні, сірі й брунатні тони не могли знайти собі спокою. «Нещира людина, — подумала Домініка, — якій не можна довіряти».
Домініка сіла навпроти й зустріла його оцінюючий погляд, не кліпнувши. Ваня сів на своє місце на чолі столу, безтурботно склавши свої лапи перед собою. На відміну від колишнього радянського апаратника навпроти Домініки, Ваня, як завжди, був убраний у витончений перлисто-сірий костюм, блакитну сорочку з накрохмаленим комірцем і темно-синю краватку в дрібний білий горошок. На лацкані в нього була маленька червона стрічка з небесно-блакитною зіркою — за заслуги перед Батьківщиною — за визначний вклад у захист Батьківщини. Ваня підпалив сигарету добре зношеною запальничкою, яку закрив із дзвінким звуком.
— Це полковник Симьонов, — сказав Ваня, киваючи в бік сутулого чоловіка. — Начальник п’ятого відділу.
Симьонов нічого не сказав, а лиш нахилився та збив попіл у мідну попільницю поруч зі своєю тарілкою.
— Ми виявили унікальну можливість для проведення операції, — продовжував Ваня. — Цю справу доручили п’ятому відділу.
Домініка перевела похмурий погляд з Вані на Симьонова.
— Я сказав полковнику, що ти ідеально підходиш для такої операції, особливо, враховуючи, що ти закінчила підготовку в академії з бездоганним результатом. Я вирішив, що вам обом варто зустрітися.
«Що за маячня?» — подумала Домініка.
— Дякую, генерале, — сказала вона. Вона не називала його «дядьком» у присутності старших офіцерів. — Та в мене ще два тижні до завершення навчання. Попереду фінальна вправа та остаточне оцінювання. Я…
— Твоє остаточне оцінювання завершено, — втрутився Ваня. — Повертатися до АВР немає необхідності. Насправді я хочу, щоб ти розпочала додаткову підготовку до цього оперативного завдання з Симьоновим. — Ваня погасив свою сигарету в ідентичній попільниці зі свого боку.
— Генерале, я можу поцікавитись, що це за завдання? — спитала Домініка. Вона дивилась на два холодні обличчя. Вони обоє були надто розумними, щоб розкривати деталі поглядом, але не знали, що ще може бачити Домініка. Їхні кулі вирували навколо їхніх голів.
— Наразі достатньо сказати, що це потенційно важлива справа, конспірація, вкрай делікатна, — сказав Ваня.
— А що за додаткова підготовка? — спитала Домініка. Її голос був тихим, шанобливим. Двері в кінці кімнати прочинилися, і увійшла обслуга, несучи срібну тацю.
— Обід принесли, — сказав Ваня, сідаючи рівніше. — Поговоримо про проект, коли поїмо.
Офіціант підняв кришку й почав накладати паруючі голубці, засмажені до золотого та щедро политі томатним соусом і сметаною.
— Шедевр російської кухні, — сказав Ваня, наливаючи червоне вино зі срібного графина в келих Домініки. Це була шарада: свіжонавчені операційні антени Домініки вібрували. В неї не було апетиту до важкої їжі.
Обід тривав похмурих півгодини. За весь час Симьонов пробуркотів три слова, продовжуючи витріщатися на Домініку через стіл. На його обличчі не було нічого, крім нудьги з ноткою небажання лишатися в цій кімнаті. Закінчивши їсти, він обтер рота серветкою й відсунувся від столу.
— З вашого дозволу, генерале, — сказав він.
Кинувши на Домініку останній оцінювальний погляд і схвально кивнувши, він вийшов з кімнати.
— Вип’ємо чаю у мене в кабінеті, — сказав Ваня, відсовуючи своє крісло. — Там нам буде зручніше.
Домініка обережно сиділа, випрямивши спину, на дивані в кабінеті Вані, перед ними — краєвид ясенєвського лісу. Домініка була вдягнена в чорню спідницю та білу блузку, волосся заколоте — неформальна форма в академії. Дві склянки гарячого чаю в чудових антикварних підстаканниках «Кольчугіно» стояли біля них на столі.
— Батько пишався б тобою, — сказав Ваня, обережно ковтнувши чаю.
— Дякую, — відповіла Домініка, чекаючи.
— Вітаю тебе з таким досягненням, а також зі вступом до Служби.
— Підготовка стала для мене випробуванням, та на краще я не могла й сподіватись, — сказала Домініка. — Я готова взятися за роботу.
Це справді було так. Уже незабаром вона буде на передовій.
— Це завжди честь — служити своїй країні, — сказав він, вказуючи на емблему на лацкані. — Немає більшої честі.
Він уважно подивився на свою небогу.
— Таке, як ця операція з п’ятим відділом, не щодня трапляється, а тим паче з недавніми випускниками.
Він ковтнув чаю.
— Я хочу дізнатися більше, — сказала Домініка.
— Досить сказати, що ця операція — вербування іноземного дипломата. Дуже важливо провести її без викриття, щоб ніхто не помітив руки Служби. Дипломата слід скомпрометувати, ретельно й без помилок.
Його голос став