Пасажир - Жан-Крістоф Гранже
— З вами все гаразд, панно?
Чоловіки в дощовиках. Електричні ліхтарі. Голоси, приглушені каптурами, що лопотять за вітром. Один помітив хомута, яким були скручені її руки. Показав на нього напарникові. Вона спробувала щось промовити, та губи були безнадійно склеєні.
Вона подумала про свого героя. Де він? Уцілів чи безповоротно пропав? Чоловіки допомогли їй звестися на ноги. Треба попередити їх. Сказати, щоб шукали Матіаса Фрера. Віктора Януша. Нарциса. Арно Шаплена. Франсуа Кубелу…
Та в її думках було інше ім’я. Хотіла погукати його. Повернутися назад. Урятувати його.
Вона без угаву повторювала:
— Орфей… Орфей… Орфей…
Та з її запечатаних вуст не долинало жодного звуку.
Наслідки бурі відбивалися в калюжах, розбитих шибах і гаванях, що насилу затихли. Світило сонце, і так було ще гірше. Його проміння осявало всі сліди руйнування. Скрізь блищала вода, проте це був сумний, похмурий і похоронний блиск. А тепле сонечко здавалося лихоманкою, що випромінює недугу, болісне одужання і смерть.
Він наполовину виліз із поваленого деревляччя і волів не замислюватися над тим, як опинився в тім укритті. Певне, випадково. Підтягнувшись, видерся на якогось стовбура і озирнув околиці. Велетенські крила повалених вітряків. Піднімальні крани на землі. Авта, що спливли на поверхню і билися одне об одне на затопленому майданчику. Уламки дерев, неначе трупи, гойдалися на воді. Сумне видовисько.
Схопившись за кабель, як за рятівну линву, він плигнув зі стовбура й ударився об асфальт. Ноги не тримали його. Тіло стало мов драглі. Насилу звівся і побачив, яке сплюндроване все довкруги. Земля була закидана камінням, снастями, шматками щогол. Дорожнє покриття геть порепане. Видерті цілі пласти асфальту. Вантажні кораблі в гавані поробили проломи в берегах. Митне судно занурилося носом у воду, інше лежало на боці…
Він почвалав набережною, обходячи вивернуті плити, клапті вітрил, уламки дерев і кавалки заліза. Моряки сиділи на розгромленому причалі, взявшись за голови. Приголомшені жандарми та рятівники оцінювали збитки від урагану. Тут панувала тиша, перемішана із жахом. Природа сказала своє слово. Відповісти не було чим.
У нього запаморочилася голова. Він зупинився і нахилився вперед, упираючись долонями в коліна. Що ж, він тільки уламок у купі інших уламків.
— Що з вами, пане?
Він звів голову, намагаючись уторопати, звідки лунає той голос. Перед ним стояли двоє рятувальників в чорних теплих куртках зі світляними пов’язками.
— Як ви почуваєтеся?
Він не відповів, бо не певен був своїх відчуттів.
— Звідки ви? Де ви мешкаєте?
Він розтулив був рота, потім відчув чиюсь долоню в себе на плечі. Уражений сонцем, він на мить утратив тяму.
— Назвіться ж бо!
Він мовчки дивився на них. Намагався збагнути, що з ним не так. Чому він став справжнісінькою жертвою суднотрощі. І буревій тут був ні до чого.
— Як вас звуть, пане?
Нарешті він зрозумів. І з винуватою усмішкою прошепотів:
— Хоч убийте, не знаю.
1
Баскська пелота — сукупність різновидів спортивних ігр з м’ячем на майданчику; використовується рука, ракетка супроти стіни; гра може бути одноосібна, але найчастіше в ній беруть участь дві команди, розділені або лінією на долівці, або сіткою. — Тут і далі прим. ред., якщо не зазначено інше.
2
Горгулія — архітектурна оздоба у вигляді статуї кам’яної потвори в готичній архітектурі; кам’яний або металевий виступ водостічного жолоба, найчастіше скульптурно оформлений у вигляді гротескного персонажа, призначений для ефективного відведення дощового стоку.
3
Патина — наліт різних відтінків на поверхні виробів із міді, бронзи та латуні або біляста плівка на поверхні крем’яних знарядь, що утворюється внаслідок дії атмосферних опадів і т. ін. чи завдяки обробці спеціальними окиснювачами, зазвичай з декоративною метою. — Прим. ред.
4
Фраза з латини, яка означає «метод дії». У криміналістиці використовується при визначенні профілю злочинця, де можуть бути знайдені ключі до психології злочинця.
5
Петанк — популярна вулична гра, щось середнє між боулінгом і більярдом.
6
Бедж — значок-ідентифікатор учасника, працівника (установи, виставки, ярмарку, трейдера на торгах), на якому є реєстраційний номер, фотокартка, ім’я учасника та назва установи, яку він представляє. — Прим. пер.
7
Велике молодіжне зібрання («збіговисько»), що розпочинається увечері й закінчується вранці і на якому слухають головно танцювальну музику.
8
Недвозначний (ісп.). — Прим. пер.
9
Естуарій — лійкоподібне розширене гирло річки, що впадає в океан або море. — Прим. ред.
10
Електричний батіг для худоби (ісп.). — Прим. пер.
11
Фахверк — каркас стіни, в якій проміжки закладено цеглою.
12
Старший пастух (ісп.). — Прим. пер.
13
Тут: фахівець (ісп.). — Прим. пер.
14
Чотирирічний (ісп.). — Прим. пер.
15
Сухий корм (ісп.). — Прим. пер.
16
Гарда — металева пластинка на руків’ї шпаги або шаблі для захисту руки від поранення.
17
Bon fils — добрий син (фр.). — Прим. пер.
18
Інститут криміналістичних досліджень Національної жандармерії.
19
Приватна агенція з охорони і спостереження.
20
Справа про розбещення неповнолітніх у містечку Утро на півдні Франції, де безпідставно були засуджені майже всі фігуранти.
21
Подобається? (ісп.) — Прим. пер.
22
Отче наш, що єси на небесах, Нехай святиться ім’я твоє, Нехай прийде царство твоє, Нехай сповниться воля твоя Як на небі, так і на землі… (ісп.) — Прим. пер.
23
Маленька бухта поміж скелями. — Прим. пер.
24
Бювар — тека або вид портфеля з аркушами промокальниці для зберігання поштового паперу, конвертів, кореспонденції.
25
Тірезій (Тіресій) — у грецькій міфології сліпий віщун із міста Фіви.
26
Несесер — шкатулка, дорожній футляр, із речами для туалету, скринька з речами тощо.
27
Патіо — внутрішній дворик, часто оточений галереями. Поширені в країнах Середземномор’я, Латинської Америки.
28
Меви — чайки.
29
Кангу — французькі автомобілі багатопрофільного призначення, що випускає фірма «Рено».
30
Втямили? (італ.) — Прим. пер.
31
«У