Думай як мільйонер - Харв Т. Екер
Стівен розповів, що, коли був малий, його мати часто казала: «Багатії всі жадібні. Вони заробляють гроші потом бідняків. Потрібно заробляти так, щоб вистачало на життя, усе інше – свинство».
Не треба бути генієм, щоб зрозуміти, що відбувалося у Стівеновій підсвідомості. Не дивно, що він збанкрутів. Мати вербально запрограмувала його вірити в те, що багаті люди – жадібні. Отже, його мозок пов’язував багатство із жадібністю: авжеж, це погано. Бути поганим він не хотів, тож підсвідомо не міг стати багатим.
Стівен любив маму та прагнув, щоб вона похвалила його. Зрозуміло, з такими поглядами мама не схвалила б його багатства. Отже, йому лишалося тільки позбуватися грошей, що виходили за межі потреб виживання, – інакше він був би свинею!
Ви, певно, сказали б, що, вибираючи між багатством та схваленням мами чи будь-кого іншого, більшість людей вибрала б багатство. От і ні! Мозок не так працює. Авжеж, багатство було б логічним вибором. Однак, коли підсвідомість мусить вибирати між глибоко вкоріненими емоціями та логікою, емоції майже завжди перемагають.
Повернімося до нашої історії. Менш ніж за десять хвилин від початку курсу завдяки надзвичайно ефективній, ґрунтованій на досвіді методиці грошова програма Стівена різко змінилася. Лише за два роки він пройшов шлях від банкрута до мільйонера.
ПРИНЦИП ДОСТАТКУ:
Коли підсвідомість мусить вибирати між глибоко вкоріненими емоціями та логікою, емоції майже завжди перемагають.
На курсі Стівен почав розуміти, що ці переконання, які йому заважають, належать його матері та ґрунтуються на її програмуванні, а не його. Тоді ми зробили наступний крок і допомогли йому створити стратегію, згідно з якою він, розбагатівши, не втратив би материного схвалення. Усе було просто.
Його мама любила Гаваї, тому Стівен вклав гроші у пляжний будинок на острові Мауї. Він відправляє її туди на всю зиму. Мама на небесах від щастя, він теж. По-перше, їй подобається, що він багатий, і вона всім цим хвалиться. По-друге, він шість місяців на рік не мусить з нею панькатися. Блискуче!
Я сам після невдалого початку став успішно вести бізнес, однак заробити на цінних паперах мені не вдавалося. Усвідомивши власну грошову програму, я пригадав, що в моєму дитинстві тато щовечора сідав за стіл із газетою, продивлявся відповідні сторінки, тоді грюкав кулаком об стіл і вигукував: «От смердючі акції!» А тоді з півгодини ремствував щодо того, яка дурна вся ця система і як простіше заробити гроші на автоматах у Лас-Вегасі.
Тепер, коли ви усвідомили силу вербального програмування, ви розумієте, що я ніяк не міг заробити на фондовій біржі? Я був буквально запрограмований на невдачу, на те, щоб підсвідомо вибирати не ті акції, не за ту ціну, не в той час. Чому? Щоб підтвердити свою грошову програму, яка проголошувала: «Акції смердять!»
Можу сказати, що, коли я виполов цю величезну кількість отруйних будяків зі свого внутрішнього «фінансового саду», мене просто завалило плодами! Ледь не наступного дня після того, як я себе перепрограмував, стався бум на акції, які я вибрав, і відтоді мене супроводжує дивовижний успіх на ринку цінних паперів. Це видається чимось надзвичайно дивним, але якщо справді розуміти, як працює грошова програма, то все цілком логічно.
Знову-таки, підсвідома обумовленість визначає ваше мислення. Мислення визначає ваші рішення, а рішення – ваші дії, які, зрештою, визначають ваші прибутки.
Є чотири ключові елементи змін, кожен із яких потрібен, щоб перепрограмувати вашу фінансову програму. Вони прості, однак дуже потужні.
Перший елемент змін – усвідомлення. Ви не можете щось змінити, не знаючи про його існування.
Другий елемент – розуміння. Розуміючи, звідки походить ваш «спосіб мислення», ви можете збагнути, що він має бути стороннім для вас.
Третій елемент змін – відмежування. Коли ви вже зрозуміли, що спосіб мислення – це не ви, ви можете відділитися від нього і, спираючись на те, ким є сьогодні й ким хочете бути завтра, вибрати, залишити його чи покинути. Ви можете спостерігати за цим способом мислення, маючи його саме за те, чим він є: «досьє», яке давно-давно було завантажене у вашу свідомість і яке може вже й не бути істинне чи цінне для вас.
Четвертий елемент – перепрограмування. Цей процес ми почнемо у другій частині книжки, надавши вам ментальні файли, що створюють достаток.
Для тривалих і постійних змін також важлива постійна, часта підтримка, тож вам у допомогу я маю ще один подарунок. На веб-сайті www.millionairemindbook.com у розділі «БЕЗКОШТОВНІ КНИЖКОВІ БОНУСИ» ви можете підписатися на «Думку тижня» проекту «Думай як мільйонер». Щотижня ви отримуватимете новий ґрунтовний урок, що допоможе вам на шляху до успіху.
А поки повернімося до обговорення вербального програмування й того, що ви можете зробити, щоб почати переглядати власну грошову програму.
Крокуйте до змін: вербальне програмування
УСВІДОМЛЕННЯ: запишіть усі твердження про гроші, достаток і багатих людей, які ви чули в дитинстві.
РОЗУМІННЯ: запишіть, як, на вашу думку, ці твердження до сьогодні впливали на ваше фінансове життя.
ВІДМЕЖУВАННЯ: ви бачите, що ці думки репрезентують тільки те, що ви завчили, і не становлять частину вашої анатомії чи вашу особистість? Ви бачите, що зараз у вас є вибір стати іншим?
ДЕКЛАРАЦІЯ: покладіть руку на серце й скажіть…
«Те, що я чув/чула про гроші, – не обов’язково правда. Я вибираю для себе новий спосіб мислення, що підтримуватиме моє щастя й успіх».
Торкніться голови й скажіть:
«Я думаю як мільйонер».
Другий вплив: наслідування
Другий спосіб нашого програмування називають наслідуванням. Які були щодо фінансів ваші батьки чи опікуни, коли ви були маленькі? Один із них або обидва добре вправлялися зі своїми грошима чи мали з цим невдачі? Вони були схильні витрачати чи заощаджувати? Були розважливими інвесторами чи не інвестували взагалі? Ризикували чи поводилися консервативно? Вони постійно мали гроші чи їхній грошовий потік був менш передбачуваний? Ваша родина легко заробляла гроші чи мусила долати перешкоди? У вашому домі гроші були джерелом щастя чи причиною неприємних сварок?
Чому ця інформація така важлива? Ви, певно, чули про «мавпування». Що ж, люди не надто вирвалися вперед. Дітьми ми навчаємося всього саме через наслідування.
Приказка «Яблучко від яблуньки не відкотиться» не просто схожа на правду, хоч як би більшість із нас не хотіла цього визнавати.
Це нагадує мені