Шестикрилець. Шоломи в сонці - Катря Гриневичева
Як близько всіх рук була корона спромог, а ніхто, ніхто не зачепив за неї липкою думкою!
Рука удової княгині це найкоротший шлях до влади, а він, Дарославич, таємний власник ідеї, скарбу на руїнах.
– Витревалому смертному станьте в допомогу, добрі й лихі сили! – з тріумфом окликав тьму перед собою.
Їхав, а голова кружляла від втіхи, як коли від сикеру з корінням.
СКИПЕТР І ЯБЛУКОV
«Їстоньки не смачно,
На личеньку значно…»
(з нар. пісень)
Того ж дня перед вечором дорадник і друг покійника монах Варлаам міряв у печальній застанові свою келію на вежі.
Він бачив невідрадне положення, у якому найшлася велика відумерщина, – предвиджував удари, придумував оборону, падав духом і двигався, призиваючи на поміч Господа Сил, що держить трьома перстами твердь землі…
У якійсь хвилі духовник накинув на рамена гостроволосу мантію і вийшов на кручені сходи, а тоді в зелену темінь саду.
Прислухався: проміж корчі маслин гомоніла ласкава, стара мова, якій перечив тонкий голос пахоляти, близький сліз.
Монах глянув проміж гілля, – це бабуся Мариця говорила щось там старшому княжичеві, а він не погоджувався.
Обіч них стояла колиска з меншеньким княжим немовлятком. Дитя спало, затуливши очі ручками, з м’якими впадинками над кожним пальчиком. Колиска була низька, яворова, крашена зелено, з білими вирізами. Якийсь хитрець з поміччю ножика зобразив у головах лося в утечі, – перед ним і поза ним буяла иля, проста як свіча, з симетрично простертими гилочками, ніби на веселій карпатській писанці.
Старуха, що з теплих мітків виплітала чижми княжому немовляті, держала в обіймах «господина отчича». Поки він з цікавістю водив пальцем по борознах край її уст, із зелені виринула Ясиня.
Вона приглянулася дивовижному горбовинню, учиненому з піску, маленьким садкам із наломаного галуззя, дворам та церквам з череп’я та трісок, а тоді з дзвінким сміхом підняла високо на простертих руках княжого первенця, Данила:
– Ти будівничий міст, ктитор церков, трисвітле сонечко народу!
Дитя тріпоталося в її обіймах, як рибка у ясній воді, аж Борвій, смугастий гей гаддя вовчур, зірвався зі свойого лігва на сонці та став доскакувати до лиця своєї любимиці. Він задихав з поспіху і ходив танком, в’юнкий, янтарноокий…
Монах постояв хвилю непомітно, – обличчя в нього оболіклося теплою смагою, усміх майнув у синяві старих очей назустріч Ясині.
А вона, – що зірветься бігти, то стане, що зупиниться, підбіжить.
Заговорив, торкнений у серце:
– До мене, дитинко, діло?
То вона зібрала з силами і рваною мовою, обходом, жалібними тінями очей натякала на це, чим ніччю каралося серце та непокоїла совість.
Насилу розважив її, – оці новини нікому не нові! Сам все-таки згорбився унутрі від непомірного тягару… Справив кроки на круглі сходи теремів, а там у княжі кліти.
– Благословення Бога з вами, княгине! І з дітьми вашими, недорослими!
Засунена в сутінь високого крісла, – схрещені руки сперті на поруччя, а чоло в серпанку на руках, – сиділа Романова вдовиця… Вона повернула і’д гостю потемніле з болю обличчя, брови смутливо двигнені вгору й сльозу-перлу з глибин.
Монах похилився на посох та згомонів ізтиха, ніби джерело в спеку:
– Двигніться до життя, милостива княгине! – Прикличте на поміч спомини повні краси і слави, якими доля обагатила ваше подружжя… Кріпіть ними себе і других!
Стало так тихо, що чути було жузжання піску, який мірив час, витікаючи з любастрової посудини. У світлі лямпки, налитої маслом, грала вогнями велична зброя над ложем володаря в різах суворих, як сама сила.
Княгиня заговорила з гіркотою опівголоса:
– Споминами не будеш сит, проти грядучого ворога вони не оружжа.
– А ще імате віру, аки зерно горушно… – бадьоро уловів монах та брав знову посох за опору похилим раменам:
– Я у вас з дорученням, княгине! Через годину відбудеться рада старшин і вас я зову туди.
Вдова глянула на гостя уважніше:
– Прийміть дяку за серце! Що-небудь станеться, джерело моєїі сили у вас!
– У синах ваших… – поправив духовник.
Він схилився з трудом у поклоні перед іконою на покуттю і проміж стукіт посоха повернув до дверий.
Княгиня вела з пошаною суворого гостя, струнка, на вид дівоча, в голубій завої, опущеній понад брови…
– Ясине?
Дівчина скочила з ослона, закрутилася на своїх гостроносих сафіанових ходачатках, боками й на підошвах зшитих бронзовим дротом, засунула звинене шитво за пазуху і побігла у гридню обіч.
– Піди, прошу, – веліла вже спокійніше княгиня, – доглянь Евпраксію з поминальним приносом для церков. На коливо пшениця білояра, а соти меду самі липові. Видай з клади десятеро кружляків воску та вели сукати свічі, великі й малі. Для комашні триста перевар меду. Завваж, коли міситимуть хліби для городян: пшеничного борошна нехай сиплють з житним пополовині.
Коли двері за Ясинею зачинилися, княгиня приклонила коліна перед кіотом. Приділ її сукні блідо золотив місяць. Закрила лице руками і стала молитися мовчки під шепіт догоряючого світильна.
Сумерк був тихий, теплом надиханий,