Андріївський узвіз - Володимир Діброва
Доцмуливши нектар, студент із товаришем рушають по добавку. Підвальні "Овочі — фрукти" вже зачинені. Зате центральний гастроном працює до одинадцятої. Вони не встигають зайняти чергу, як до них підрулює дядечко і каже: хлопці, джерсі нада? Сугубо імпортна вещ.
На дядечкові — тільняшка, а поверх неї — червоне жіноче пальто з гостро модного матеріалу "джерсі" ходового сорок шостого розміру. Дядечко хоче продати їм це пальто за п’ятдесят рублів. Хлопці мацяють товар. Пальто геть нове, хоча на ньому і нема бірки. В крамниці таке може коштувати рублів сто двадцять, а на руках — двісті. У хлопців — три рублі й двадцять чотири копійки. Дядечко спускає ціну спочатку до тридцяти, тоді до червінця, і нарешті віддає за троячку.
За двадцять чотири копійки хлопці обдзвонюють всіх своїх знайомих і пропонують їм пальто. Охочих нема. Вони йдуть поміж люди і не пропускають жодної жінки сорок шостого розміру. їхні дії привертають увагу міліціонера, який конфіскує у них пальто і вимагає пояснень. Хлопці пояснюють, що одна дівчина з їхньої групи забула на парті пальто. Вони за нею побігли, але дівчини вже ніде не було.
А в чому ж, питає хлопців міліціонер, вона пішла додому, якщо її пальто тут?
Він розуміє такі нюанси, бо в нього також є дочка.
Звідки ж ми, кажуть хлопці, знаємо, в чому вона пішла?
Покажіть, каже міліціонер, документи!
У хлопців при собі тільки студентські проїздні на трамвай і тролейбус. Міліціонер лізе в їхні торби і знаходить там конспекти й підручники.
Що ж, каже він хлопцям, поробиш. Завтра їй віддасте. А зараз ідіть додому і вчіться.
Він каже так, бо його дочка саме кінчає десятий клас і хоче десь поступати.
Додому студент приходить коли батьки вже в ліжку. Він шмигає в свою кімнату й ховає там джерсі. В неділю вони з товаришем їдуть на товкучий ринок на околиці міста. В електричці їх обступають малолітки й питають, що там у них в рюкзаку. Скидай рюкзак, кажуть вони, а не скинеш — то попишемо. На повороті вагон спершу перетасовує, а тоді ще й утрушує свій вантаж. В результаті озброєні викрутками пацани опиняються по різні боки від проходу. Студент з товаришем, не чекаючи, коли ті знову оточать їх, прориваються на вихід і зіскакують на найближчій зупинці.
Наступного тижня вони несуть джерсі в ломбард. Приймальниця вивертає й обнюхує пальто так, немов життя її дітей залежить від того, чи знайде вона тут сліди крові чи інших виділень.
Де ви, питає вона, не дивлячись на хлопців, його придбали?
Ті кажуть, що в універмазі.
Ну-ну, каже вона і робить позначку в квітанції. Паспорт!
Студент із товаришем перезираються. Обидва взяли сюди паспорти, але ніхто не хоче засвічуватися.
Паспорт! — повторює наказ приймальниця.
Ми передумали, каже студент і хапає пальто.
Жінка робить те саме. Але в неї дві руки, а в хлопців чотири, крім того на їхньому боці молодість й адреналін, завдяки якому вони за хвилину опиняються в такому місці, з якого ломбард видається далеким спогадом.
В пошуках покупця минає ще кілька днів, перш ніж студент з товаришем опиняються в тому самому гастрономі і бачать того самого дядечка. Зараз на ньому та сама тільняшка, а поверх неї — вицвілий лікарняний халат з двома шворками різної довжини.
Душа любезний, кажуть вони йому, мари сюди, що у нас є для тебе! Бери, носи, їж на здоров’я! Це мама спекла тобі пиріжок.
П’ятдесят, каже їм дядечко.
П’ятдесят що?
Рублів.
Ти шо, здурів?
Тридцять.
За що?
За те, що я візьму гріх на душу.
Який гріх?
Крадену річ.
Ти ж нам її у п’ятницю…
Добре, троячка і бог з вами!
Бачиш он там, кажуть вони йому, урну? А тепер здогадайся, що ми туди зараз кинемо.
Бачиш он там, каже він їм, мента? А тепер здогадайтеся, що я йому скажу.
Що?
Що я — єдиний, хто знає, де, коли і в кого ви вкрали це пальто.