Серед таємниць і чудес - Микола Олександрович Рубакін
Бачила Жанна і злих духів. Але це бувало значно рідше.
З цієї розповіді ясно, що видіння Орлеанської діви дуже схожі на видіння різних святих. У житіях усіх святих неодмінно розповідається про якісь видіння. Відомо, в святих вірять не лише християни, а й буддисти, і магометани, і люди інших віросповідань.
Але бачать видіння не тільки «святі». Це буває навіть з найбільшими «грішниками». Та й взагалі це може статися з кожним, тому що головна суть справи тут не в «святості» і не в «таємничих силах», а в певних обставинах. Є вони — значить, будуть і видіння. А головні обставини полягають у будові і в роботі людського мозку, як про це було вже сказано.
ЩО ТАКЕ ВИДІННЯ У СНІУ старовинних книгах розповідається, що «сили небесні» і «сили пекла» часом з’являлись людям і під час сну. Так само вони нібито з’являються і тепер. Усілякі видіння виникають у сні, причому бувають вони з тих самих причин, що і наяву.
І справді, що значить бачити сон? Сон — це спогад сплячої людини про щось колись бачене, почуте і пережите. Який же саме спогад? Неправильний, спотворений. Те, що людина бачить у сні, вона бачила колись і наяву, тільки не відразу, а частинами: дещо тут, дещо там. Можливо, дещо почула від інших людей, дещо вичитала з книг. Уже зазначалося, що в кожному людському мозку є наче сліди, або відбитки, всього баченого і почутого і взагалі пережитого. Ці сліди ніби зберігаються в клітинках мозку, і завдяки їм і складаються всі єни. Але як саме вони складаються? Це відбувається незалежно від людини, тобто від її волі і розуму. Наприклад, людина бачила золотий колір в одному місці, дерево в другому, жабу в третьому. І от у сні людина бачить золоте дерево, на якому ростуть замість яблук жаби. Чому приснилась така нісенітниця? Тому що так склався сон із того, що було бачено раніше частинами.
У сні людина часто бачить також здійснення своїх бажань, які наяву іноді ясно і не усвідомлює. Хлопчик захотів суниць, але йому не дали, і от у сні він бачить, наче й справді їсть суниці. Часто людині сниться і те, чого вона боїться, хоча наяву вона всіляко намагається побороти цей страх або те, що повинно, за її передбаченням, трапитись, але чого ще немає. Із усього цього складаються наші сни. В них немає нічого такого, чого частинами не було б раніше в нашій свідомості наяву.
Людські сни тим і відзначаються, що в більшості випадків вони складаються (безглуздо і неправильно. Тому у сні може приснитися що завгодно, залежно від запасів, які є в мозку.
ЩО ТАКЕ ВІЩІ СНИПроте кажуть, що деякі сни мають особливий смисл, бо вони — віщі і пророчі. Ці сни, кажуть, можуть пояснювати минуле і провіщати майбутнє, тобто те, що приховано від людини наяву.
Про такі віщі і пророчі сни розповідається в багатьох старовинних і священних книгах. Там сказано, що ці сни — теж одкровення богів і інших таємничих сил. Так, наприклад, колись за часів Йосифа Прекрасного єгипетський фараон бачив кілька пророчих снів.
Трапляється, що і ми бачимо сни, які ніби збуваються.
Так, наприклад, розповідають про одного мудреця, наче замолоду він бачив у сні, що їсть хліб, вмочуючи його в мед. Після цього він зайнявся філософією, став мудрим і цим здобув велике багатство, а коли постарів, то казав про себе, що той сон був не простим, а віщим. Мед, який він бачив, означав «насолоду пізнання», а хліб — «багатство і достаток». При такому тлумаченні виходить, що сон немовби і справді збувся.
Про другу людину розповідають, що вона бачила у сні, ніби її палицю поламано. Незабаром після цього вона захворіла и окривіла. Тоді тільки вона зрозуміла, що означав її сон. Палиця — означало достаток і здоров’я; зламалась палиця — означало, що людина збідніла і захворіла. Тобто виходить так, що ця людина неначе бачила те саме, що потім відбулося. Вона дуже журилася і сумувала, її гнітило те, що вона стала калікою. І людина ця багато думала про свій сон. Але ось одного разу вона знову побачила у сні свою поламану палицю. Незабаром після цього людина одужала і вже не шкутильгала. Тоді вона пішла до відгадувача снів і запитала, що означає цей сон. «Це сон віщий, — відповів снотлумач. — Боги у сні повідомили тебе, що палиця тобі більше не знадобиться».
ВІЩІ СНИ — ЗНАЧИТЬ ПЕРЕТЛУМАЧЕНІ СНИІз цих прикладів видно, що всякий сон можна перетлумачити так і сяк. Кожен сон можна зрозуміти алегорично, отже, вважати його за пророцтво. А він зовсім не пророцтво, а звичайнісінький сон, тільки розтлумачений як пророчий.
А ось який випадок трапився з Александром, царем македонським, коли він обложив фінікійське місто Tip. Сталося це понад дві тисячі двісті років тому. Годі цар Александр, як усі греки, вірив у різних богів і напівбогів. Серед напівбогів були такі, яких звали сатирами. Це були напівлюди-напівцапи. На головах у них були ріжки, а ноги — як у цапів. Такого сатира і побачив цар Александр у сні. Сатир цей танцював на царському щиті. Випадково біля царя був якийсь відгадувач снів, на ім’я Арістандр. Цар Александр покликав його і зажадав, щоб він пояснив сон. Арістандр перелякався. Він знав, що за невдале тлумачення сну його чекає царський гнів. Відгадувач снів подумав-подумав і ось що сказав цареві: «О царе, твій сон воістину пророчий, тому що сатир