Біла юрта. Міфологія та епос Туркменістану - Олексій Анатолійович Кононенко
Олаш розповів [усе], що знав. Після цього [хан] щедро обдарував Олаша і відпустив [його] додому.
У Діб-Бакуй-хана старшими беками (улуг баклар) були: Алан і Арлан з іля Язир /Йазир/, Чекес, Баши-бек і Бійгу-бек з іля Дукер, Кабіль-ходжа з іля Байиндир.
Якось під час полювання хан упав з коня і зламав ногу в стегні; від того він і помер.
У нього був син по імені Кузи-Яви (Кузи-Йави);[173] його і підняли государем. Процарювавши тридцять років, він вирушив на той світ. Коли Кузи-Яви був ханом, у нього беками-радниками (канаш бакларі) були: Керунджек з іля Імір, Табак (Батак) з іля Салор. А ще із салорів візирами в трьох поколіннях були: син Енкеша Откан і його син Кул-Сари. Він [Діб-Бакуй] царював сто двадцять років, а потім помер.
ПРО ЮРТИ ОГУЗОВОГО ІЛЯ І ПРО ТЕ, СКІЛЬКИ РОКІВ І ЯК ВІН ТАМ ЖИВ І ЧОМУ ЙОМУ ДАЛИ ІМ'Я ТУРКМЕНИВід Огуз-хана до Кузи-Яви-хана [все] так і є, як ми оповіли. Тепер, якщо буде угодно богові, ми повідаємо про Інал-хана.[174] З часів Інал-хана і до часів, коли ми створюємо цю книгу, [все, що] ми розповіли – все достовірно і немає ніяких погрішностей. Але скільки років пройшло між Кузи-Яви-ханом і Інал-ханом, – ми не можемо визначити. А якщо це так, то слід говорити [про це] мало, якщо ж скажемо багато, може статися, буде брехня; [може бути] пройшло чотири тисячі років. Окрім того, ми знаємо, що Огуз-хан жив у часи Кеюмерса, а у Інал-Яви-хана візиром був Коркут-ата, з народу Кайі.[175] Нащадки Аббаса, молодшого брата матері нашого пророка, царювали в місті Багдаді п'ятсот років. Коркут жив у їхні часи. Між Кеюмерсом і нащадками Аббаса пройшло п'ять тисяч років. Кузи-Яви-хан – п'ятий нащадок Огуз-хана. Тепер рахуйте самі: скільки років пройшло між Кузи-Яви-ханом і Іналом, ханом Коркут-ати.
Нині ми не знаємо в деталях і поіменно, хто був, а хто не був за ті згадані чотири тисячі років.
Якщо ми [цього] так [тобто детально] не знаємо, то загальна картина нам відома. Про це і розкажемо.
На схід юрти огузького іля простягалися до Іссик-Куля і Алмалика,[176] на південь – до Сайрама[177] і гір Казикурт-таг[178] і Караджик-таг, на північ – до гір Улуг-таг і Кічік-таг, в яких мідь добувають,[179] на захід – до міста Янгікент,[180] що при гирлі ріки Сир, і до Каракумів. У цих названих місцях вони жили чотири-п'ять тисяч років і з того уруга, який розростався, піднімали правителів.
Так, коли піднімали государем кого-небудь з кайі, уруг Кайі і уруг Баят і ще п'ять-шість малочисельних уругів приєднувалися до нього. А також, коли піднімали государем кого-небудь із салорів, уруг Салор і уруг Імір і ще кілька малочисельних уругів приєднувалися до нього. Так, коли піднімали государем кого-небудь з язирів, уруг