Злочини у сфері службової діяльності: кримінально-правова характеристика. - П. П. Андрушко
6. Суб'єктивна сторона давання хабара характеризується наявністю вини у формі прямого умислу. Особа розуміє, що передає службовій особі незаконну винагороду за вчинення чи невчинення нею певних дій в своїх інтересах чи в інтересах третіх осіб з використанням влади чи службового становища. Мотив не впливає на кваліфікацію дії особи, що дала хабара.
7. Суб'єктом злочину, передбаченого ст. 369, може бути як фізична, так і службова особа.
Про поняття "службова особа" див. главу 5 розділу 1.
8. Кваліфікованим видом давання хабара є давання хабара, вчинене повторно. Повторним у відповідності з п. 3 примітки до ст. 368 визнається вчинення цього злочину особою, яка раніше вчинила одержання хабара або давання хабара, незалежно від того, чи притягувалась така особа за раніше вчинений злочин до кримінальної відповідальності.
Давання хабара службовій особі в декілька прийомів однією особою або кількома особами за виконання чи невиконання в їх спільних інтересах єдиного діяння по службі не утворює ознаки повторності, дії такої службової особи кваліфікуються як один продовжуваний злочин.
Давання хабара не може кваліфікуватись як вчинене повторно у випадках, коли:
— судимість за раніше вчинений злочин знята або погашена в передбаченому законом порядку;
— на момент вчинення особою нового злочину минули строки давності притягнення її до відповідальності за раніше вчинений злочин;
— особа була звільнена від відповідальності за раніше вчинений злочин у встановленому законом порядку (див. абз. 5 п. 15 постанови ПВСУ "Про судову практику у справах про хабарництво" від 26 квітня 2002 р. № 5).
9. Звільнення від кримінальної відповідальності особи за давання хабара можливе лише за таких умов:
— якщо стосовно такої особи мало місце вимагання хабара;
— якщо після давання хабара вона добровільно заявила про те, що сталося, до порушення кримінальної справи щодо неї органу, наділеному законом правом на порушення кримінальної справи.
10. Про поняття "вимагання хабара" див. п. 12 коментаря до ст. 368.
11. Добровільність заяви про давання хабара передбачає безумовне, з власної волі, повідомлення або звернення з заявою (в усній чи письмовій формі) до відповідного органу, який наділений законом правом на порушення кримінальної справи (органи внутрішніх справ, прокуратура, інший державний орган). Добровільними мають визнаватись також повідомлення і заяви, зроблені за пропозицією таких органів. Обов'язковою умовою при цьому є те, що повідомлення або заява повинні бути зроблені відповідним органам до порушення кримінальної справи проти такої особи.
Глава 7. Провокація хабараСтаття 370. Провокація хабара
1. Провокація хабара, тобто свідоме створення службовою особою обставин і умов, що зумовлюють пропонування або одержання хабара, щоб потім викрити того, хто дав або взяв хабара, —
карається обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.
2. Те саме діяння, вчинене службовою особою правоохоронних органів, —
карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
1. Під провокацією хабара у ст. 370 КК розуміється свідоме створення службовою особою обставин і умов, що зумовлюють пропонування або одержання хабара, щоб потім викрити того, хто дав або взяв хабара. Аналогічно давалось визначення провокації хабара і у ст. 171 КК 1960 р., лише замість слова "обставин" у її тексті було вжито слово "обстановки" (Примітка 1).
2. Під провокацією хабара потрібно розуміти створення службовою особою обставин і умов, що зумовлюють пропонування або одержання хабара з метою викриття в майбутньому того, хто дав хабара або взяв його.
Стаття 370 передбачає кримінальну відповідальність за два види провокації хабара — створення службовою особою обставин і умов, що зумовлюють:
— пропонування хабара;
— одержання хабара.
3. З об'єктивної сторони злочин, передбачений ст. 370 КК, характеризується діянням (як дією, так і бездіяльністю), спрямованим на створення обстановки (обставин і умов), що зумовлює пропонування або одержання хабара з метою подальшого викриття того, хто дав хабара або взяв його. Це може бути, наприклад, підбурювання до давання або одержання хабара, пропонування хабара службовій особі, пропонування іншим особам дати хабара.
Під створенням службовою особою обставин і умов, що зумовлюють пропонування або одержання хабара, слід розуміти таку поведінку службової особи (дії або бездіяльність), якою створюється конфліктна ситуація (сукупність умов та обставин, що створюють такі взаємини між службовою особою та особою, яка службовою особою провокується на пропонування хабара цій чи іншій службовій особі, чи інша службова особа провокується на одержання хабара, в якій зіштовхуються інтереси цих осіб) між нею та іншою особою, чи між іншими особами, вирішення якої (конфліктної ситуації) можливе шляхом давання — одержання хабара.
4. Злочин вважається закінченим з моменту вчинення діяння, яким створюються обставини і умови, що зумовлюють пропонування або одержання хабара, незалежно від того, чи відбувся факт одержання або давання хабара.
5. Якщо службова особа з метою подальшого викриття організувала давання або одержання хабара, підмовила до таких дій того, хто дав хабара або взяв його, або сприяла їм у цьому, дії такої особи потрібно кваліфікувати відповідно за частинами 3, 4 чи 5 ст. 27 і відповідною частиною ст. 368 чи ст. 369 та ст. 370 КК. Провокація одержання або давання хабара не звільняє від кримінальної відповідальності за ці злочини того, хто дав хабара або взяв його.
У випадку, коли провокація давання хабара супроводжувалась вимаганням хабара, особа, що дала хабара, звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ч. 3 ст. 369 КК.
6. З суб'єктивної сторони злочин, передбачений ст. 370 КК, характеризується прямим умислом і наявністю спеціальної мети викриття того, хто дав хабара або одержав його. Мотиви вчинення таких діянь можуть бути різними (кар'єризм, помста тощо) і на кваліфікацію злочину не впливають.
7. Суб'єктом злочину, передбаченого ч. 1 ст. 370 КК, є лише службова особа. Частина 2 ст. 370 передбачає кримінальну відповідальність