Срібні ковзани - Мері Мейпс Додж
— Якого чолов’яги? Дондере! — перепитав Якоб.
— Ура на честь Поота! — крикнули хлопчики в один голос, коли Якоб, швидко зісковзнувши з ліжка разом із ковдрою, простирадлом і всім іншим, одразу до всього допетрав і важко сів поруч із Пітером на спині грабіжника.
Ось тоді бранець і застогнав!
— Не варто більше залишати його на підлозі, друзі, — сказав Пітер, встаючи, і нахилився, щоб витягти пістолет в грабіжника з-за пояса. — Я вже хвилин із десять стежу за цією небезпечною іграшкою. Курок зведений, і пістолет міг вистрілити від найменшого руху. Тепер небезпека минула. Мені потрібно одягтися. Ми з тобою, Ламберте, покличемо поліцію… Я й не відчував, як холодно!
— А де ж Карл? — запитав хтось із хлопчиків. Усі перезирнулися. Карла серед них не було.
— Ох! — скрикнув Людвіг, злякавшись не на жарт. — То де ж він? Може, загинув у двобої з грабіжником?..
— Та ні, — відповів Пітер, спокійно застібаючи свою товсту куртку. — Зазирніть краще під ліжка.
Хлопчики позаглядали під ліжка, та Карла не було й там. І тут вони почули гамір на сходах. Бен кинувся відчиняти двері. До кімнати, мало не спіткнувшись, вкотився хазяїн, озброєний великим старовинним мушкетом. За ним ішло двоє або троє пожильців, потім хазяйська дочка зі сковорідкою в одній руці й свічкою в другій, а за нею доблесний Карл — блідий і переляканий.
— Ось ваш мешканець, хазяїне, — сказав Пітер, кивнувши на бранця.
Хазяїн підняв мушкета, дівчина верескнула, а Якоб із незвичною для нього моторністю швидко скотився зі спини грабіжника.
— Не стріляйте, — крикнув Пітер, — він зв’язаний по руках і ногах! Перевернімо його на спину, щоб подивитися, який він на вигляд.
Карл швидко ступив уперед і хвалькувато проговорив:
— Зараз-зараз! Ми його перевернемо, ще й так, що йому це не сподобається! Яке щастя, що ми його піймали!
— Ха-ха-ха! — розреготався Людвіг. — А де ж був ти, Карле? Куди ти подівся?
— Де я був? — сердито перепитав Карл. — Я пішов по підмогу. Куди ж мені ще було подітися?
Хлопчики перезирнулися, але вони були занадто щасливі й горді, щоб зробити бодай одне в’їдливе зауваження. А Карл тепер поводився досить хоробро. Він першим узявся перевертати беззахисну людину; три інших хлопчики допомагали йому.
Грабіжник тепер лежав горілиць, суплячись, і щось бурмотів. Людвіг узяв у дівчини свічника.
— Слід добре роздивитися цього красеня, — сказав він, впритул підходячи до злодія. Але не встиг він договорити, як раптом сполотнів і здригнувся так сильно, що мало не впустив свічку. — «Вутсполен»! — скрикнув він. — Хлопці, адже це той, що сидів біля комина!
— Точно, він, — відгукнувся Пітер. — Ми, дурні, рахували при ньому гроші. Але до чого тут «вутсполен», брате Людвігу? Місяць у в’язниці — і досить з нього.
Перед тим дочка хазяїна вийшла і тепер знову вбігла до кімнати, тримаючи в руках величезні дерев’яні черевики.
— Поглянь, батьку, — крикнула вона, — ось його здоровенні, потворні черевики! Це той чоловік, якого ми поселили в сусідній кімнаті після того, як паничі вклалися. Ой! Не треба було влаштовувати бідолашних паничів так далеко від нас!
— Негіднику! — засичав хазяїн. — Він зганьбив мій будинок! Зараз же йду по поліцію!
Не минуло й чверті години, як прибігли двоє заспаних поліцейських.
Вони запропонували мейнгеєрові Клеєфу рано-вранці з’явитися разом із хлопчиками до судді й подати скаргу і повели грабіжника.
Природно припустити, що капітанові з його загоном тієї ночі вже не спалося. Але ще не знайшовся якір, що може перешкодити юності й чистій совісті пливти рікою снів. Хлопчики занадто стомилися, щоб не спати через такі дрібниці, як затримання грабіжника. Трохи згодом вони знову повкладалися, і їм снилися знайомі речі у дивовижних варіаціях.
Людвіг і Карл постелили собі на підлозі. Людвіг уже забув і про «вутсполен», і про змагання, і геть про все, а Карл ніяк не міг заснути. Він чув урочисту нічну музику курантів, настирливу стукалку сторожа, яка що чверть години стукала в різнобій із дзвонами; він бачив, як місячне сяйво зісковзнуло з вікна й червоне досвітнє світло проникло до кімнати. Увесь цей час він думав: «Фу, яким телепнем я себе показав!»
Карл Схуммель, коли був наодинці з самим собою й ніхто його не чув і не бачив, був аж ніяк не таким молодчиною, як той Карл Схуммель, що козирився перед іншими.
Розділ XXIII
На суді
Повірте мені, що вранці дочка хазяїна вже постаралася і приготувала хлопцям чудовий сніданок. У мейнгеєра Клеєфа був китайський гонг, який відлунював голосніше за десяток обідніх дзвонів. Коли його жахливі звуки лунали по всьому будинку, сонні пожильці прокидалися, мов від поштовху, й одразу підхоплювалися. Але цього ранку дочка хазяїна бити в гонг не дозволила.
— Нехай хоробрі паничі посплять, — сказала вона засмальцьованому кухарчукові, — а коли прокинуться, ми їх смачненько почастуємо.
Пробило десяту годину, коли капітан Пітер і члени його команди один за одним врозсип спустилися вниз.
— Запізно! — пробурчав хазяїн. — Нам уже час до суду. Непогана історія для пристойного готелю! Але ж ви на суді скажете правду, паничі? Ви скажете, що в «Червоному Леві» мали чудовий стіл і кімнату, чи не так?
— Звичайно, — зухвало відповів Карл, — і до того ж ми насолоджувалися приємною компанією. Хоча сусіди тут роблять досить несподівані візити.
Хазяїн тільки зміряв його поглядом і гмикнув. Але його дочка виявилася більш охочою до розмови. Труснувши сережками, вона різко присоромила Карла:
— Товариство тут, мабуть, не вельми приємне, пане мандрівнику, коли ви втекли від нього!