В Багдаді все спокійно - Валерій Павлович Лапікура
- Як мінімум на півдня.
- Так це ж навіть не звірство, а повне бузувірство.
- Помиляєшся. Воно було філософськи обґрунтоване. Китайці вірять, що люди втрапляють до бога у такому вигляді, в якому померли на землі. А що для китайця найголовніше? І для японця, до речі, теж, тут їхні культури схожі.
- Ну пробач, не знаю, каюсь! Для мене Японія - це самураї і фільми Куросави. А Китай - суцільні хунвейбіни і їхній Мао.
- Головне для них - не втратити обличчя.
- Усе! Збагнув! Не втратити обличчя не тільки у філософському, а й у прямому розумінні цього слова. Нічого собі! Філософія називається. Але залишається одне дрібнюсіньке запитаннячко: на пуркуа, як кажуть французи, цю страту вигадали? Китайці - чи хто там іще?
- Точно хочеш знати?
- Палаю бажанням! Плюс - службова цікавість. Раптом це виведе мене на слід убивці.
- Ну добре, тоді слухай. По-перше, це не вбивство, а, як я вже згадував, страта. Здійснена за дуже древнім ритуалом, який на території СРСР ніколи не застосовувався. Принаймні, наскільки я знаю… з отої самої книги.
- Ритуальне вбивство? Геніально! Це формулювання моє начальство ще сяк-так подужає.
- Нехай буде гречка, аби не суперечка. Далі: жертва, вона ж засуджена, чимось завинила перед певною групою людей, котрі мають якесь відношення до східної культури.
- Гарненька культура! Та я тепер сто років у ресторані м’ясну нарізку не замовлятиму.
- Не відволікайся. Подумай: є у вас на прикметі якась підпільна секта, що під китайців чи під японців косить?
- Секти - це не наша парафія. Ними чекісти займаються. А вони мовчать. А якщо не секта - то що? Які там щодо цієї страти були традиції?
- Її застосовували до надзвичайно жахливих злочинців. А до речі, філософе, з точки зору китайців який злочин вважався найганебнішим?
- Ясно, як день: замах на імператора.
- Та ні, за це швиденько відрубували голову мечем - та й край. Добре, не буду влаштовувати вікторину. Вища моральна цінність для китайців - повага до старих батьків. Найстрашніший злочин - вбивство цих батьків своїми дітьми. Ось чому лінь-чі застосовувалася переважно в Китаї. І ось чому на тодішніх півмільярда китайців випадало десяток, від сили півтора убивств батьків із відповідно наступною стратою.
- Доктор, знаєте, хто ви насправді?
- Хто?
- Садюга, в порівнянні з яким оті ваші нашинковані китайці - святі великомученики. Що ти мені тут накрутив? Припустимо, тільки припустимо, хоча й перевіримо, що українська лімітниця з-під старовинного українського города Бердичева справді вбила своїх тата й маму. Припустимо. Але скажи мені, навіщо? А головне - кому її забандюрилося за це стратити? Начхати, що без суду і слідства. Головне - за якимсь китайським ритуалом, котрий і в самому Китаї вже сто років не застосовується! Хто тут хворий? Ти, я чи отой шанувальник східної філософії?
- Олексо, друже, налий, випий і тоді я відповім… Твоє здоров’я! А тепер - кавуську! Теж до дна. Готовий слухати? Тільки не бісись. Це моя точка зору, як психіатра, котрий тямить трохи більше, ніж його в інституті вчили. Будь-яке вбивство - це психічне збочення. І у кожного вбивці своя історія хвороби. Більшість намагається замести сліди аби порятувати себе. У них інстинкт самозбереження ще працює. Дехто вбиває і дає драла, ні про що не думаючи, тільки аби якнайдалі забігти. Це вже більше наш клієнт, ніж ваш. Але є злочинці, які за психікою близькі до катів. Ці не просто позбавляють когось життя, а страчують. Не ховають труп, а виставляють на загальний огляд. І навіть особливо не маскуються. Бо вважають себе… добре, закрили тему. Якщо ти й це своєму начальству перекажеш, то вас усіх разом до мене в Павлівську привезуть, по «швидкій».
- За що я тебе люблю, доктор, так це за безмежний гуманізм. Ти завжди вмієш втішити - і не просто так, а в порядку діагнозу.
- Е-е-е, дорогенький, ти вже поплив!
- Нічого я не поплив!
- Не переч доктору. Першу стадію, коли пацієнт освідчується в любові, ти вже пройшов. Наступна стадія: «ти мене поважаєш?». А кінцева - обіцянка дати в гризло. Ще кави зварити, чи досить з тебе?
- Коли це я від кави відмовлявся?
- А до кави, друже мій Олексо, я тобі дещо скажу - витверезить одразу. У мене таке враження, що тебе пасуть не тільки гебешники. І не тільки пасуть. А й усе про тебе знають. І про твою вищу філософську освіту, і про те, що ти свідомо, або несвідомо, але вже їм у спину дихаєш. А народ… чи як ви їх там називаєте - підозрювані - не в тім’я биті. От вони з доброго чорного гумору і влаштували тобі екзамен на ерудицію. Оцю саму «нарізку». Доходить?
- Дякую, доктор. Дійшло - і продерло. Аж до куприка. Звичайний радянський убивця зґвалтував би… ну порізав би ножем, напустив би море крові і в даному випадку підпалив би квартиру. А ці розклали мені свою «нарізку», як у ресторані «Динамо» на тарілочці. Мовляв, шукай, Сирота, шукай. От тільки звідки вони про мене знають?
- Олексо, ти ж сам сто разів жартував, що наш народ ділиться на тих, хто стукає і на тих, хто перестукується… все! Мовчу, мовчу, мовчу. Я тобі постелю, бо випускати тебе на вулицю у такому вигляді навіть у Києві не варто. Особливо після таких китайських попереджень.
- З медициною не сперечаються.