В Багдаді все спокійно - Валерій Павлович Лапікура
У морзі молодий прозектор, котрий відробляв тут ад’юнктуру, допоміг мені перевести підозри у категорію «докази». На жаль, на словах. Бо труп дівчини він встиг лише оглянути зовні. Потім з’явилися родичі з відповідними паперами і автотранспортом.
Щодо рівня номенклатури згорьованих батьків, то я безпомилково встановив його, ледь майор у райвідділі продиктував мені адресу. Звісно, прапорщик із синіми петлицями на кітелі пустив мене до ліфта тільки після відповідного дзвінка по внутрішньому телефону. Сивочолий тато, щоправда, зволив запросити мене до вітальні розміром зо два кабінети нашого Генерала. Ввічливо вислухав мене, потім коротко пояснив:
- Юначе, ціную ваші наміри, але ви запізнилися. Кремація відбулася - тож самі розумієте… ми ні на чому не наполягаємо. І не будемо наполягати. А якщо у вас виникнуть певні проблеми, то не соромтеся, кажіть одразу. Достатньо одного дзвінка, щоб усе владнати.
І він показав на антикварну тумбочку зі старого горіхового дерева, на якій стояв звичайний телефон. От тільки замість диску на ньому був великий державний герб. Я все зрозумів. Я щиро подякував. І не менш щиро запевнив, що ніяких проблем не виникне, а відтак нікому дзвонити не варто. Потому ще раз висловив глибокі співчуття і здимів з максимально можливою швидкістю.
22.
Зі свого досвіду роботи в Управі я затямив один урок: якщо хочеш, щоб начальство вислухало тебе до кінця, а не послало після другої, максимум п’ятої фрази, то ні в якому разі не треба виринати у його кабінеті, мов той Пилип з конопель, а з’являтися ввічливо і обов’язково з течкою слідчої справи в руках, навіть якщо у цій течці лежить один-єдиний листочок з твоїми поспішними нотатками.
На Старого мої хитрощі не подіяли. Він уважно зміряв мене поглядом з голови до ніг, іронічно усміхнувся, кивнув на стілець, неквапно розкурив цигарку і лише після цього розпочав сеанс шокової терапії:
- Якби ти, Сирота, не був такий самовпевнений, то не зривав би з місця чергову бригаду і не палив надаремне чужий казенний бензин. А також не світився би зайве перед «конторськими». Досить було подзвонити мені і назвати прізвище баришні.
- І що?
- А те, що ти знаєш тільки, чим займається твоя убивча бригада. А я - що діється в усьому карному розшуку. Чого мовчиш?
- Вважайте, що я вам уже подзвонив. І назвав прізвище.
- Добре. Тоді слухай. Жила-була дівчинка, як її звали, ти знаєш, росла не просто в хорошій родині, а в дуже хорошій. Тож їй не довелося сушити мізки, де їй після школи вчитись і як туди поступити. На неї вже чекав студентський квиток і заліковка. Продовжувати - чи ти сам?…
- Я шам!
Старий усміхнувся. Але не заперечив.
- Хорошій дівчинці з хорошої сім’ї, товаришу підполковник, слухати лекції, писати курсові і складати заліки та іспити одразу не сподобалося. Натомість вона повелася на легке життя: веселі компанії, випивка і пустотливий флірт, щоправда, у презервативах. Тут їй вистачило принциповості. Одне слово, товаришу підполковник, готовий сюжет для «Комсомольської правди» під заголовком «Не нашого поля ягода» чи ще щось таке. Високоморальні батьки дійшли висновку, що найкращий спосіб боротьби з таким негідним радянської дівчини способом буття - це не давати доньці грошей.
- Все правильно, Сирота. От тільки далі пішли справи не для «Комсомольської правди». Бо там про це ніколи не напишуть. Доки баришня послуговувалася новим джерелом фінансування, котре старе, як світ, то це було ще півбіди. Хоча в поле зору наших колег, тих, що займаються проституцією…
- Отією, якої офіційно не існує?…
- У нас багато чого офіційно не існує, не перебивай! Так от - доки вона розплачувалася за гульню, сам знаєш, чим, то було, кажу ж, півбіди. А от коли хтось приохотив її спочатку до пігулок, а потім і до шприца, то це вже нас, як ти розумієш, мусило добряче занепокоїти.
- Хоча наркоманії, Іване Борисовичу, в Радянському Союзі, а особливо серед радянської молоді, та ще й з дуже хороших родин, теж офіційно не існує.
- Цить! Бо зажену дільничним на Татарку! Циганів пасти. Краще кажи тепер, що є у тебе.
- Розтину зробити не встигли, кров на хімічний аналіз, звісно, не здавали. Я дивуюсь, як той шмаркач з Дарницького моргу встиг її уважно оглянути. І встановити, що баришня не в шипшину з дерева падала, а регулярно кололася. Більше того, серед старих і не дуже старих слідів він знайшов свіженький. І дійшов правильного висновку, що чи вона сама, чи хтось інший убив її шляхом введення конячої дози офіційно не існуючих наркотиків. Серце не витримало. Решту зробили батьки і дурні з райвідділу.
- Скільки разів я тобі казав, Сирота, не дражни дурнів! Це все одно, що віником пошарудіти у вулику, а потім встромити туди власну голу дупу.
- Я більше не бу…
- Будеш, Олексо, будеш. Чи я тебе не знаю. Виховав на свою голову. Добре, переходь до конкретики. Як ми прив’яжемо мертву комсомолку до вбивства таксиста, а вбивство таксиста до нашого корейця?
- Є кілька деталей, Іване Борисовичу, в яких, як казав Вольтер, ховається диявол.