Злий - Леопольд Тірманд
Поїзд мчав по високому насипу, серед темних будинків Повісля. Мориц відчув раптовий приплив люті.
«Поб'ю морду цій блощиці, — думав він, вороже поглядаючи на сплячого Сюпку. — Навіщо тягне мене Іуда до якогось Аніна?»
В ньому спалахнуло раптове п'яне бажання скандалу. Він побачив вогник сірника в глибині вагона.
— Пане! — гукнув він, — чи немає у вас цигарки?
Скулена біля вікна постать не відповідала; пасажир, здавалось, дрімав, не чуючи вигуку. Мориц рушив по вагону, похитуючись. Поїзд в'їхав на магістральний міст, під яким поблискувала Вісла тисяччю вогненних відбитків. Мориц упав на лавку. Він потер руками обличчя й підвівся, відчуваючи в серці прикру образу. Хистким кроком підійшов до пасажира, який курив цигарку: це була непомітна й скромно одягнена постать. Мориц зупинився між лавками, широко розставивши ноги, і кинув з викликом:
— Ну, що? Дасте ви, пане, цигарку, коли вас чемно просять, чи ні?
Пасажир не відповідав, він курив далі, похиливши голову.
— Ти! — заверещав Мориц, — скільки разів тобі повторювати, ти…
В цю хвилину пасажир підвів голову, і Мехцінський побачив підняті на нього зовсім білі очі. Мориц відразу ж протверезів.
«Це він — сяйнуло в серці. — Ці очі! Тоді!.. В комісаріаті ота дівчина… говорила про очі!»
Йому раптом згадалися зовсім забуті слова. Він відскочив назад і процідив крізь закляклі губи:
— Ой, пане, як я хотів вас зустріти…
Потім змолов у зубах проклін і несподівано хлюпнув потоком найогидніших лайок. Раптово пробуджений Сюпка підхопився, стукнувшись головою об дах вагона, протверезився і з жахом став вдивлятися униз. Постать позаду підняла голову, але не рушила з місця.
Мехцінський — зігнутий, напружений, охоплений жадобою бою — весь час відступав назад, наче беручи розгін для стрибка. Пасажир, що курив цигарку, підвізся й відкинув недокурок. Він був щуплий, невисокий; півморок, фантастичне коливання вагона, який весь час двигтів і хитався з боку на бік, стирали деталі його постаті, залишаючи лише силует: невисокий, напоєний якоюсь несамовитою енергією, гнучкий і грізний. Він зробив крок до Морица і сказав голосно:
— Ви, пане, краще відчепіться від мене, добре?
У зелених очах Мехцінського блиснуло шаленство.
«Боїться! — сяйнула в голові думка. — Боїться! Мене! П'ятдесят тисяч! Сто тисяч! Кудлатий мене озолотить! Буду у Варшаві першим!»
— Згашу тобі ці білі очища! — вигукнув він несамовито. — Задмухну оці бандитські ліхтарі! Кудлатий заплатить!
Блискавичним рухом відкинув тулуб назад і, не замахуючись, коротким ривком ноги націлився в живіт супротивника. Досі не було випадку в кар'єрі Морица, щоб після цього удару, найвлучнішого з влучних, супротивник не скорчився із стогоном на землі — досить було скочити йому каблуками на очі й горло, щоб справа була закінчена найжорстокішим способом. Цього разу було інакше. Атакований відхилився невловимим рухом буквально на міліметр, черевик Морица розтяв повітря. Мориц відскочив, мов кіт, і знов став навпроти цих страшних білих очей.
— Дайте мені спокій, чуєте! — вигукнув атакований, і Сюпка затремтів, охоплений холодом з голови до ніг. Була в цьому голосі погроза й розпач, безмежний, страшний розпач, напоєний якоюсь жахливою таємницею. Але Морицу знову здалося, що білоокий боїться. Неймовірно швидким рухом він викинув праву руку вперед, націляючись у голову ворога, яка зараз була за сантиметр від сталевої рами багажної сітки. Це був геніальний удар, легкий і швидкий, як думка, обміркований і несхибний — голова ворога мусила з хрустінням пробитого черепа вдаритись об сталевий гак і безвладно впасти, мов скривавлена куля. Але сам диявол сидів у чоловікові з білими очима! Кулак Мехцінського вкрився кров'ю, вдарившись об сталевий прут. Чоловік з білими очима ступнув до Морица і залізним рухом схопив за куртку: на правій руці його блиснув чудовий брильянт.
— Не буду тебе тут бити, чуєш! — гукнув він. — Пам'ятай! Але як зустріну втретє, то… — в голосі його був такий розпач і таке страждання, що Морица раптом охопив жах. Не тямлячи себе, не відчуваючи болю в розбитій руці, він шарпнувся, мов сполоханий на смерть птах, і вирвався з рук невідомого. Поїзд швидко в'їздив на колію Східного вокзалу. Мориц відскочив назад. Сюпка з несамовитим криком скотився з полиці на лавку. Темна постать вглибині кинулася вперед, гублячи по дорозі котелок і відкидаючи парасольку.
Чоловік з білими очима, мов ракета, метнувся вперед. Темна постать сплелася з Сюпкою в один клубок, що з лементом котився до виходу.
— Гальмуй! — гукнув Сюпка.
Чоловік з білими очима останнім стрибком прошив повітря. Все даремно. Саме розсунулися з швидким пневматичним придихом двері з обох боків вагона, і осліплений жахом Мехцінський, мов навіжений, кинувся ліворуч, просто під колеса гданського експреса, який в'їжджав на станцію. Залунав страшний крик. Сюпка повис на гальмі, і весь вокзал задвигтів від тривожних сигналів.
Темна постать у розірваному комірці з ріжками, з полум'ям на жовтих щоках, стрибнула в темне розгалуження рейок Східного вокзалу. Блискавично й гарячково нишпорила вона серед паровозів і вагонів, у людській юрбі, що скупчилася навколо місця нещасного випадку, у вагонах та на пероні. Не знайшовши нічого, темна постать повернулася в електричний поїзд, забрала котелок і парасольку й просковзнула обіч Сюпки, вже оточеного міліціонерами й агентами залізничної охорони. Цей поспіх не дав невідомому помітити силует у сусідньому вагоні, схилений у позі безмежного розпачу й болю. Людина ховала обличчя в долонях. Правиця її була оздоблена чудовим брильянтом, що відсвічував райдужним блиском, відбиваючи вогні на пероні.
Квітневий вечір у Скаришевському парку був повен мелодій і пахощів. Із ставків тягло вологим гіркуватим повівом, на лавах сиділи поодинокі пари. З містечка розваг на Зеленецькій долинали уривки музики та вигуки на гойдалках; кущі й алеї парку повнилися зітханнями й шепотом.
В глибині Скаришевського парку сотні років росло прадавнє височезне дерево з могутнім корінням. Його широкий замшілий стовбур, здавалося, не відчував весни; лише високо, вгорі, аж на стрімких гілках, зеленіли молоденькі пагони, звістуючи пишне зелене верховіття. Того вечора затрималося біля старого