Злий - Леопольд Тірманд
— Розумію, — сказав Крушина, — але не дуже. Щось тут не те. Я квитки привіз, до біса! — похитнув він головою, спантеличений не на жарт. — Звідкіля вона тут взялася? — і раптом мовив: — Ну, то бувайте! — застебнув піджак, попрямував до дверей. В ту мить, як Крушина хотів узятися за клямку, двері самі прочинилися, ніби випереджаючи його: прочинилися повільно, несміло, і в шпарині показалася спершу кругла шапка з трубкою, емблемою пошти, а потім спітніле вусате обличчя. Незабаром у відчинених дверях з'явилася постать у розстебнутім темносинім мундирі з великою брезентово-шкіряною сумкою на стегні. Це був звичайнісінький варшавський листоноша. З обережною чемністю, витягнувши вперед руку, як людина, що не хоче перешкоджати, він подав якийсь журнал, надісланий бандероллю, стереотипно повідомивши:
— Пане директоре, новий номер журналу «Зчеплення». Крушина позадкував, мов перед статуєю Командора.
Запала тиша, потворно важка, коротка, мов перед грозою. Порушив її голос Марти.
— Пане, пане, — пронизливо закричала вона, захлинаючись бистрим потоком слів. — В міліцію! В міліцію! Тікайте звідси, поможіть! В міліцію! В міл…
Останнє слово застрягло в долоні Метеора, що швидко затулив Марті рота. Другою рукою він міцно ухопив її за стан і конвульсійно притиснув до себе. Не розгубився й Крушина: тигрячим стрибком він підскочив до дверей, простяг уперед руку і швидко смикнув двері до себе. Листоноша полетів на середину кімнати, наче всмоктаний пилососом. Спіткнувся і впав біля стола. Крушина одним махом перебіг коридорчик, опустив портьєру, замкнув двері в квартиру, потім у їдальню.
— Геніально, Бобусю, — важко дихав Метеор; він пустив Марту, і вона впала в крісло, біла, мов стіна. На лобі інженера Вільги блищали великі краплини поту, його бліді очі вилазили з орбіт, мов у величезної, надутої з переляку жаби. Листоноша незграбно засовався, сів на підлозі і заговорив тихо, монотонно:
— Пане директоре, пробачте, я не знав, я чоловік сумлінний, двері були відчинені, я шукав вас у конторі, хотів вручити особисто, двері були відчинені, ви, пане директоре, так чудово минулого разу… Я думаю особисто вручити вам журнал, двері були відчинені… Минулого разу ви мене почастували горілкою… Я — Пайонк, Антоній Пайонк, пане директоре, ви пам'ятаєте мене?
— Перестань торохтіти, — гаркнув Крушина, і листоноша Антоній Пайонк замовк, ледве живий від страху.
— Що тепер робити? — спитав Метеор. Йому здавалося, що ніколи в житті він вже не буде знати, що робитиме за хвилину.
Вільга вийняв хустину і стер з лоба піт. Цей жест віщував напад істерії, але, о диво! Раптом у всій постаті Вільги щось ніби змінилося: безпорадний, зігнутий силует почав випростовуватися, і колишній холодний, стриманий інженер Альберт Вільга ожив, ніби під впливом пригод, Що ураганом пронеслися крізь цю кімнату.
— Як так і далі піде, — промовив він з холодним гумором, — то треба буде подумати над тюремним статутом і поділити цю квартиру на камери. Роберте, — тоном наказу звернувся інженер до Крушини, — забирай його звідси! — він показав на листоношу Пайонка. — Я нічого не хочу про нього знати, роби з ним, що хочеш, що вважаєш за потрібне. Йому тут залишатись не можна. Досить у мене клопоту і з нею… — показав Вільга на Марту. — І це, — він поклав руку на пакет, що лежав на столі, — теж краще забери. Бо це приміщення провалилося. Я сам поїду до голови і розповім.
— Ні, — пронизливо скрикнув Метеор; обличчя в нього злякано перекривилося на саму згадку про Мериноса; він ладен був на все, аби тільки не говорити з своїм шефом. — Мені щось спало на думку! — хутко вигукнув він з надією в голосі. — Ірмо! До себе! — гримнув Метеор і, схопивши Марту за руку, рвучким грубим рухом пхнув її в альков і замкнув за нею двері. — Ходім, — звернувся до Вільги і Крушини.
Вони втрьох вийшли в контору, замкнувши за собою Пайонка. Майстерні були вже порожні, з гаражів долинав слабкий шерех. За вікном починався тихий травневий вечір.
— Зробимо так, — почав Метеор, гарячково ковтаючи слину. — Листоношу доведеться знешкодити. Іншого виходу нема.
— Тільки не зараз, — холодно промовив Вільга, — а після неділі. Якщо все щасливо влаштується, то віддамо їх обох Кудлатому, хай робить, що знає. Іншої ради нема.
— Правильно, — згодився Крушина, — зараз не час займатися дрібницями. Кудлатому? — з деяким запізненням усвідомив він всю жахливість цієї пропозиції, йому згадалася смерть Кубуся Віруса, і гарячий піт побіг у нього по спині. — Навіщо відразу Кудлатому? — прошепотів Крушина.
— Про це потім, — гарячково промовив Метеор, — а зараз, Бобусю, забери цього листоношу до мене. Зв'яжемо його, мов клунок, і покладемо в мене на горищі. До неділі. Правда? — запитливо глянув він на Вільгу.
— Правильно, — сказав Вільга, — і квитки теж туди заберіть. Там буде безпечніше. Тут можуть шукати цього листоношу. — Видно було, що він прагне позбутися квитків за всяку ціну.
— То знайдуть Ірму, — нервово засміявся Метеор. — Ні, ні. Квитки не повинні бути там, де він. — З цим листоношею може початися непередбачена бійка, і квитки пропадуть. Цього не слід допускати. — В Метеорі прокинувся бізнесмен. — Квитки завеземо на Пружну, нема іншої ради. Щось уже скажемо голові. А Ірму я заберу завтра вранці. Знайду для неї якесь пристановище, не бійся, Алюсю. У мене є ще надійні місця у Варшаві.
— Правильно, — схвалив Крушина, — добре говориш, Юреку!
— Ти взяв з собою людей, Бобусю? — спитав Метеор,
— Взяв, — відповів Крушина, — сидять у «Шевроле».
— Ну, все. Ходім в'язати його! — сказав Метеор, і кадик підскочив у нього на худій шиї.
Вони ввійшли в кімнату. Побачивши їх, Антоній Пайонк, немов приречений на смерть, відступив до стіни.
— Синочку, — звернувся до нього Роберт Крушина, підходячи, — синочку, — повторив він із зловіщою усмішкою, вишкіряючи дрібні міцні зуби, — якщо будеш поводитись спокійно, то нічого поганого з тобою не трапиться.