Злий - Леопольд Тірманд
Метеор нервово запалив сигарету. «І то правда, — швидко подумав він, — його справа, як це зробити. Я беру квитки, і кінець. Який фарт! Меринос мене озолотить».
— Згода, — сказав Метеор, — за півгодини приїдуть до вас по квитки мої люди, і ви одержите на руки двадцять п'ять тисяч.
— Як! — потилиця Вчесняка аж набрякла, очі налилися кров'ю, — двадцять п'ять тисяч за таку вправність! За три чверті врученого товару одна чверть монети? Ти шукай де-небудь в іншому місці дурнів! Не на такого натрапив.
— Пане Вчесняк, — Метеор холодно посміхнувся, — навіщо ці розмови? Якщо дам більше, ви чкурнете. Я це бачу з ваших злодійських очей. А я знаю таких лобурів, як ви. І тоді що? Провал? Залишуся з квитками, що будуть оголошені недійсними, викритий, як аферист, а в вас у кишені кілька злотих, і ви їдете розводити нутрій. Викохувати бобрів, так? Що мені тоді, заявляти про вас у міліцію? Подавати до суду? Взагалі, я раджу вам не сваритися зі мною, бо це може вплинути на ваше здоров'я. Хочете дати оптом, добре, а як ні, то й ні. В суботу даєте мені останню партію квитків і одержуєте решту грошей готівкою. На іншу умову я не пристану.
Вчесняк втупив у Метеора злегка вирячені, як у барана, очі: цілісність і ясність цього розумування приголомшили його остаточно.
— Гаразд, — за хвилину сказав він, — пришліть зараз людей і передайте всі вимоги. Треба ще подумати, як їм видати таку паку. В усякому разі, хай приїжджають зараз, поки в канцелярії ще балаган.
— Добре, — сказав Метеор, — оце я розумію. Тепер ви говорите, як серйозна людина. Я пришлю зараз кількох хлопців. Вони здіймуть у вас нагорі такий гармидер, що можна буде винести і піаніно без дозволу, а не тільки пачечку квитків.
— Оце чудово, — придуркувато засміявся Вчесняк і додав тоном дружніх зізнань: — Пане Героєвський! Я три роки чекав такої розваги он там, у них, — і він показав рукою в напрямі будинку ЦРПС, — я скомбінував автобіографію, вдавав з себе товариша і весь час мріяв про таку розвагу. І про великі гроші. Сидів на урочистих зборах, плескав у долоні, вигукував «Хай живе» тощо. І весь час метикував, як викрутити сто тисяч. От і настала хвилина. Тепер клюне, правда?..
Вони розсталися за Польським театром, і Метеор поспішив до «Шкоди».
Філіп Меринос спокійно сидів за письмовим столом, палив сигарету і очима доброго господаря дивився на Крушину й Анелю, що шелестіли паперами, в той час як Льова Зільберштейн енергійно вистукував на друкарській машинці тексти вимог.
— Вам вистачить бланків? — спитав Меринос Крушину, що наспівував пісеньку «Сонечко ясне пізно зійшло…»
— Повинно вистачить, — сказав Крушина. — Якщо ні, заскочу до того друкаря, що на Панській. Він виб'є наліво ще кілька штук.
В цю хвилину двері без стуку прочинилися, і на порозі став Єжи Метеор у позі тріумфатора. Всі відразу зрозуміли, що він приїхав з новими успіхами та що нова доля всміхається працьовитії! групці людей: посилена діяльність окупається, і навпаки, хто не працює, той і калача не куштує.
— Все в порядку! — з ентузіазмом доповів Метеор. — Пане голово! Десять тисяч квиточків на матч Польща — Угорщина можна забрати! За кожен з них наші агенти гуляючи зможуть одержати по сто злотих, якщо не більш!
— Ти геніальний махінатор! — весело вигукнув Меринос.
Зільберштейн захитав головою:
— Що ти кажеш, Юреку?
Анеля обізвалась, дивлячись з пошаною на Метеора:
— Диви, такий йолоп, за нього й зламаного гроша не даси, а так уміє залагодити справу…
Крушина нічого не сказав, тільки зітхнув, мов міх, і ляпнув по-дружньому Метеора по спині. Метеор аж зігнувся і придушено закашлявся.
— Ах ти ж хаме… — прохрипів він, не ображаючись, до Крушини, — твої жарти…
— Той Вчесняк — сколопендра, — промовив Метеор, сідаючи на стіл Мериноса і запалюючи цигарку. — Хоче чкурнути, накивати п'ятами. Але це його справа, правда ж, пане голово? Аби нас не обмахляв; я дам йому сьогодні лише двадцять п'ять кусків, а решту — в суботу. Добре ми домовились?
— Чудово, — кивнув Меринос. — Мабуть, всі п'ятнадцять викрутив? Панове, — звернувся він, врочисто підводячись. — Завтра ми — господарі ринку; будьте певні: конкуренції не зустрінемо. Отже, встановимо ціну сто п'ятдесят злотих! У неділю, до полудня, вона, можна сподіватись, сягне трьохсот злотих, бо збільшиться попит! І тоді… — блискавично він підрахував у думці, — після різних відрахувань близько двох мільйонів увіллється до цієї каси. — Меринос тріумфально показав на сейф у кутку кімнати. Так і застиг з простягненою рукою. І всі застигли, мов хор у грецькій трагедії навколо героя.
— Пане голово, — опам'ятався Метеор, — треба якось забрати їх. Хай їде Крушина з хлопцями квиткового відділу або з «гвардії». А я полечу до Вільги… Я прив'язаний до його телефону, це єдиний спосіб підтримувати контакт з Вчесняком, — квапливо пояснив він і нервово закашлявся.
— Гаразд, — згодився Меринос. — Підпиши тільки чек на гроші Вчесняка і поясни докладно Крушині, що і як йому робити. — Він вийняв з шухляди чекову книжку кооперативу «Торбинка» і заповнив чек на двадцять п'ять тисяч. — Роберте, — звернувся він до Крушини, — одержиш гроші і віддаси Вчесняку. Тільки спершу розірви пачку й перевір, чи це справді квитки!
Метеор схилився з Крушиною над столиком і почав малювати, як потрапити до відділу вистав і видовищ ЦРПС.
«Шевроле» поставиш ось тут, — сказав він. — Відразу підете нагору. Якщо швейцар вас затримає, скажеш, що йдете по квитки… Треба, Бобусю, говорити правду, це окупиться… Там пливуть цілі юрми з вимогами, ніяких перешкод не буде.
— Вже, — мовив Зільберштейн, ставлячи останню крапку. — Всі вимоги готові. Спакуй їх, Роберте, — він встав, потягнувся, підійшов до вікна і запалив цигарку. — Скільки доводиться намучитись, щоб заробити кілька злотих, — сказав він, сумно хитаючи головою, — і скільки нанервуватись…
— Юреку, — звернувся Меринос до Метеора, що саме хотів вийти, — скільки ти під кінець обіцяв за все Вчесняку?
— Сто тисяч, — відповів Метеор.